A rettentő képsorok Ausztráliából érkeztek, de aki a mezőgazdaságban dolgozik, vagy tart állatokat, jól tudja, hogy a patkányok évszaktól függetlenül, bármikor megjelenhetnek. Sőt, akár az otthonunkban, kertünkben is találkozhatunk velük. Éppen ezért nem szabad félvállról venni a jeleket, és amint felmerül a gyanú, meg kell tenni a szükséges lépéseket. Mert sajnos rengeteg bajt okozhatnak a patkányok.
Ausztráliában elszaporodtak a patkányok
Patkányok ezrei lepték el Queensland népszerű halászfalvait - tudjuk meg az ng24.hu cikkéből. Az ausztrál államban hónapok óta küzdenek az elszaporodott patkányokkal és egerekkel - számolt be róla a BBC News, a hírt az MTI tette közzé.
A rágcsálópopuláció növekedése arra késztette a patkányokat, hogy táplálék után kutatva vándoroljanak a partvidék irányába. Normantont és a szomszédos Karumbát is ellepték, ami már az idegenforgalomnak is ártalmas. A terület a horgászok és madármegfigyelők paradicsomának számít, azonban most, hogy a vízen rengeteg patkány teteme sodródik, melyeket legyek és férgek lepnek el, illetve rengeteg patkány úszik a folyóban, ez veszélybe került.
A szakértők szerint a patkánypopuláció rendkívüli megnövekedését a szaporodásuk számára kedvező nedves időjárás és a bőséges termés okozta. De mivel Queenslandben várhatóan továbbra is marad a csapadékos időjárás, valószínűleg a legrosszabb még hátra van.
Az otthonunk is veszélyben van
A mezei egerek és a patkányok is rengeteg bosszúságot tudnak okozni nekünk, hiszen szívesen keresik fel házainkat, pincéinket. Különösen, ha állatokat tartunk, mivel a táplálék miatt sajnos sok esetben keresnek fel minket. Mivel mindenbe belemásznak és mindent megrágnak, legyen az élelmiszer, takarmány, papír, vagy akár ruha, nagyon sok kárt és bosszúságot képesek okozni, nem is beszélve a koszról és a szennyeződésről, amit maguk után hagynak, és a betegségekről, amelyeket terjesztenek.
Különféle módszerek léteznek a távoltartásukra, azonban ez a harc sajnos soha nem lejátszott, hiszen vissza tudnak térni hozzánk, így folyamatosan figyelni kell, és az első jelekre cselekedni.
Így védekezz a patkányok ellen
1. Sokan légpuskával próbálják meg irtani a patkányokat. Magyarországon 7,5 J felett csak engedéllyel lehet légfegyvert tartani, hiszen a 7,5 J feletti energiával rendelkező légfegyver már lőfegyvernek minősül és ha nincs rá engedélyünk akkor akár letöltendő szabadságvesztéssel is büntethető.
2. Ahogyan azt jól tudjuk, a legjobb védekezés a támadás, így érdemes, még mielőtt megjelennének az egerek és a patkányok, csapdákat kitenni. Lehetnek élve elfogók, vagy ragasztócsíkkal ellátottak és méreggel ölők is. Azonban ügyeljünk rá, hogy ha a méreggel ölő verziót használjuk, ahhoz soha ne férhessenek hozzá gyermekek és a háziállataink sem. Ráadásul a háziállatok nem csak a méreg által, hanem a mérgezett patkány elfogyasztása által is mérgeződhetnek.
A patkány nagyon sok kárt okoz és betegséget terjeszt. Fotó: Shutterstock
3. Ha rendezett a kertünk, otthonunk, ritkábban jelennek meg a patkányok. Ráádásul, ha oda is tévednek, nem tudnak hol elrejtőzni, ezért azonnal észre fogjuk venni a jelentlétüket, és tudunk ellenük védekezni. Fontos, hogy a lehullott gyümölcsöt se hagyjuk a fa alatt, hiszen az is kiváló táplálék lehet számukra. Mint ahogyan a kuka is, így hát igyekezzünk azt mindig lecsukni, hogy ne csábítsa oda a rágcsálókat. A farakást pedig ne a földre tegyük, mert az kiváló búvóhely a patkányok számára, hanem tegyük raklapra.
4. Ha van macskánk, kutyánk, akkor ritkábban lesz vendégünk a patkány.
5. Minden családban vannak bevált módszerek, amelyek van, akinél bejönnek, van, ahol nem. Sokan használják a dió és üveg kombinációt, mely során ha az egér vagy a patkány rágni kezdi a diót, az üveg ráborul, így élve lehet elfogni. Sokan keserűmandula, fokhagyma vagy borsmenta segítségével próbálják meg elűzni a patkányokat és egereket, míg máshol erős szagot árasztó rongyokat tesznek a lyukba az állatok elriasztására.
6. Vásárolhatunk ultrahangos készüléket is, amely az emberi fül számára hallhatatlan, ám a patkányok számára annál kellemetlenebb hangokat ad ki, elriasztva így az állatokat.
7. Figyeljük a jeleket. Ha ürüléket találunk a kertben, akkor az már intő jel. A lyukak a falon, a kerti üregek, illetve az esti motoszkálás, rágás hangja, kirágott zacskók és a morzsák is intő jelek lehetnek.
8. Szakemberre is bízhatjuk az irtást. Akár gázzal is el lehet végezni, de csak akkor, ha megoldható az épület légmentes szigetelése és sem az emberek, sem az állatok nem veszélyeztetettek. Fontos, hogy ebben az esetben ne legyen élelmiszer a gázosított területen.
Ezért fontos a patkányok irtása
A patkányirtás kiemelt fontosságú. Sajnos mindenhol megjelennek, legyen szó nagyvárosokról, az otthonunkról, vagy tanyákról. A patkányok közvetlen károkozásán túl még nagyobb veszélyt is jelentenek. Ahol a patkányok elterjednek, ott ugyanis nagyobb eséllyel fertőződnek meg különböző kórokozókkal a vizek, a talaj és a háziállatok, de természetesen az emberekre is veszélyt jelentenek.
A vándorpatkány az egész Földön elterjedt, és óriási károkat okoz. Éppen ezért Magyarországon a patkányirtás törvényhez kötött, kötelező tevékenység. A vándorpatkány mellett a házi patkány is rengeteg kárt okoz. A vándorpatkány az Alpoktól északra, illetve a Földközi-tenger környéki mediterrán területeken figyelhető meg, a házi patkány viszont sokkal ritkább. A vándorpatkány inkább a szennyezettebb területeken jelenik meg, mint amilyen a csatornahálózat, vagy a pincék, míg a házi patkány az istállókba, épületekbe költözködik be inkább. Magyarországon a vándorpatkány a gyakoribb kártevő.
Ezt érdemes tudni a patkányról
A patkány testhossza 20-30 cm közötti. Mivel okos állat, nehéz elfogni. Azonban mivel a fészkéhez és az útvonalához ragaszkodik, így túl tudunk járni az eszén. Általában szürkületkor indul táplálék után. Fészkeiket akár az ember közelében is kialakítják. Mivel mindenevők, az emberek által kidobott hulladékból is meg tudnak élni.
Mivel a patkány óvatos, így nehéz elfogni, hiszen a csapdákat is könnyen észreveszi. A patkánymérgek éppen ezért érdekes színekben kerülnek kialakításra, mert az felkelti az érdeklődését, és ráadásul a patkány számára jó illatot árasztanak. De ha egy patkány a patkányméreg fogyasztása után a társai szeme láttára elpusztul, a többiek nem eszik már meg a mérget.
A patkány nagyon szapora állat, mivel 8 hetesen ivaréretté válnak, vemhességi idejük pedig csupán 21-23 nap, és ilyenkor általában10 utódot hoznak világra. Évente pedig akár 8 alkalommal is vemhes lehet a patkány. A patkány többféle módon kommunikál a társaival, így figyelmeztető hangokat is adnak ki, ha veszélyt éreznek.
Nagyon fontos, hogy be tudjuk azonosítani, ha patkány jár a környékünkön, ezért figyelni kell az ürülékét. A vándorpatkány ürüléke kapszula alakú, tompavégű, átlagosan 2 cm hosszú, 0,5 cm vastag, a színe barnásszürke. A házi patkány ürüléke orsó formájú, görbe és hegyes végű, átlagosan 1 cm hosszú, 0,3 cm vastag, a színe sötét.
A patkány számtalan betegséget terjeszt. A középkorban a pestis volt az egyik legveszélyeseb, patkány által terjesztett betegség, de nagyon sok fertőzést, betegséget és vírust terjesztenek manapság is.
Erre ügyelj, ha patkánymérget használsz
Sokan használnak patkánymérget, azonban ezzel nagyon óvatosan kell bánni, különösen, ha gyermekek és háziállatok is vannak a családban. Ha nagy számban jelennek meg patkányok, megéri szakemberre bízni az irtásukat.
A patkányok elszaporodása esetén érdemes szakember segítségét kérni. Fotó: Shutterstock
A patkányméreg és patkánycsapdák kihelyezésénél használjunk minden esetben gumikesztyűt. Ez egyrészt minket is véd, másrészt ha megérzik rajta a szagunkat, nem fogják megközelíteni. Az ipari patkányméreg és a bolti patkányméreg ugyanazt a hatást fejti ki, csak eltérő léptékben. A mostani patkánymérgek hatása késleltetve jelentkezik, ezért az elhulló patkányok nem figyelmeztetik a többieket a veszélyre.
A patkányméreg veszélyes, ezért oda kell figyelni a szakszerű kihelyezésre. Nem szabad, hogy gyerekek és házi állatok hozzáférjenek. A legjobb, ha zárt etetőállomást használunk. Ez lehet láda, vagy doboz, ahol a patkány úgy tudja megenni a mérget, hogy az nem szóródik szét.
Az állatok segítségével is lehet patkány irtani
Sok esetben kis testű kutyákat illetve görényeket is alkalmaznak a patkányok irtására. A görények felkutatják az istállókban a patkánycsaládokat és egyesével levadásszák azokat.
Kolléganőnk blogjából megismerhetjük a bio Patkányvadász csapatot, akik terrierekkel és vadászgörényekkel dolgoznak. Első lépésként a kutyák feltérképezik a terepet és fegyelmezetten jelzik a gazdának, hogy mely járatok lakottak és melyek elhagyottak. Ezek után a vadászgörényeket engedik el a lakott járatok közelében. A görények bebújnak a járatokba és munkához látnak.
A patkányok egy részét a föld alatt teszik harcképtelenné, többségüket pedig kiugrasztják a járatokból és a kutyákra bízzák. A terrierek pedig kiválóan meg tudják különböztetni a görényeket a patkányoktól. Nagyon fontos, hogy a kutyák és a görények kollégaként kezeljék egymást, és munka közben csakis a patkányokra koncentráljanak. Ennek az irtásnak sok előnye van, hiszen nem használnak vegyszert és mérgeket, így nem okoznak felesleges környezeti terhelést, és nem jelentenek veszélyt sem a tulajdonos családjára, sem állataira.