Sajnos akár kertes házban, akár lakásban élünk, az egerekkel és a patkányokkal a legtöbben találkoztunk már. Ez a találkozás pedig egyáltalán nem örömteli. A mezei egerek és a patkányok is rengeteg bosszúságot tudnak okozni nekünk, hiszen szívesen keresik fel házainkat, pincéinket, és ha állatokat tartunk, a táplálék miatt sajnos sok esetben ott is megjelennek. Mivel mindenbe belemásznak és mindent megrágnak, legyen az élelmiszer, takarmány, papír, vagy akár ruha, nagyon sok kárt és bosszúságot képesek okozni, nem is beszélve a koszról és a szennyeződésről, amit maguk után hagynak, és a betegségekről, amelyeket terjesztenek.

Ha pedig nem vesszük észre időben, hosszú időre bevackolják magukat nálunk, és gyorsan el is tudnak szaporodni. A patkány rendkívül gyorsan tanul, fürge és ha kell, kiváló csapatjátékos, ezért is nehéz az éj leple alatt meglepni ezt a rágcsálót. Sokan éppen ezért fegyverrel próbálják meg levadászni őket, azonban az egerek és a patkányok távoltartására egyéb módszerek is léteznek

Van, aki légpuskával oldja meg a kérdést

Sokan légpuskával próbálják meg irtani a patkányokat. Az alábbi videóban is azt látjuk, ahogy tökélyre fejlesztették a patkányok fegyveres vadászatát.

Ehhez többen is a Hikmicro Alpex távcsőre esküsznek, amely külsőre úgy néz ki, mint egy hagyományos céltávcső, azonban éjszaka is kiválóan használható. A kamera fő elemének számító éjszakai/nappali képalkotást végző érzékelőelem technológiáját a Hikvision, a világ legnagyobb kameragyártója már hosszú évek óta feljeszti, biztonságtechnikai rendszerei részére.

A készülékben ráadásul még memória is található, amellyel akár több órás videófelvétel és rengeteg fénykép is készíthető. A videó rögzítése történhet manuálisan, vagy automatikusan, a lövés hatására indítva. A felvétel ilyenkor a lövés pillanatához viszonyítva elő és utórögzítést is tartalmaz.

patkány

A patkány rengeteg kárt okoz és betegségeket is terjeszt. Fotó: Shutterstock

A légfegyverek közül a HW100 egy viszonylag bonyolultnak számító fegyver, beépített reduktorral. Magyarországon 7,5 J felett csak engedéllyel lehet légfegyvert tartani, hiszen a 7,5 J feletti energiával rendelkező légfegyver már lőfegyvernek minősül és ha nincs rá engedélyünk akkor akár letöltendő szabadságvesztéssel is büntethető.

Így védekezhetünk az egerek és a patkányok ellen

Azonban nem csak fegyverrel védhetjük meg magunkat az egerekkel és a patkányokkal szemben, hanem vannak egyéb megoldások is. Az egér sem jó jel, de a patkány egyenesen riasztó tud lenni az otthonunk közelében. Ez az éjszakai életmódot folytató állat kisebb-nagyobb hordákban él, és rengeteg fertőzést terjeszt. Leggyakrabban a csatornák környékén bukkan fel, ráadásul nagyon szapora, hiszen évente akár hét alkalommal is képes utódokat a világra hozni. Éppen ezért nagyon komolyan kell venni a jelenlétét és mihamarabb tenni kell azért, hogy ne tekintse otthonának a kertünket, vagy a házunkat.

1. Ahogyan azt jól tudjuk, a legjobb védekezés a támadás, így érdemes, még mielőtt megjelennének az egerek és a patkányok, csapdákat kitenni. Ezek lehetnek élve elfogók, ragasztócsíkkal ellátottak és méreggel ölők is.  Azonban ügyeljünk rá, hogy ha a méreggel ölő verziót használjuk, ahhoz soha ne férhessenek hozzá gyermekek és a háziállataink sem. Ami még a méreg ellen szól, hogy a háziállataink úgy is életüket veszíthetik, ha nem közvetlenül a mérget, hanem a méreg által elpusztult rágcsálót fogyasztják el.

2. A rendezett kert és otthon nincs ínyére a rágcsálóknak. Ők azt szeretik, ha el tudnak rejtőzni, márpedig egy mindig rendben tartott kertben, ahol nincs egy farakás, vagy egy sok éve ki nem nyitott sufni, nem fogják megtalálni a lakhatási számításaikat. A lehullott gyümölcsöt se hagyjuk a fa alatt, hiszen az is kiváló táplálék lehet számukra. Mint ahogyan a kuka is, így hát igyekezzünk azt mindig lecsukni, hogy ne csábítsa oda a rágcsálókat.

3. A macska és a kutya jelenléte sem hozza meg a kedvét a patkányoknak és az egereknek, hogy ellátogassanak hozzánk.

4. Vannak remek házi módszerek, azonban ezek hatásossága nem ér fel a profi csapdákéval. Természetesen meg lehet próbálni, mert némelyik egészen biztosan be tud válni. Sokan használják a dió és üveg kombinációt, mely során ha az egér rágni kezdi a diót, az üveg ráborul, így élve lehet elfogni. Sokan keserűmandula, fokhagyma vagy borsmenta segítségével próbálják meg elűzni a patkányokat és egereket, míg máshol erős szagot árasztó rongyokat tesznek a lyukba az állatok elriasztására.

5. Kapható kifejezetten patkányok elleni ultrahangos készülék is, amely az emberi fül számára hallhatatlan, ám a patkányok számára annál kellemetlenebb hangokat ad ki, elriasztva így az állatokat.

patkány

Van, aki házikedvencként tartja, van, aki mindent elkövet, hogy ne legyen patkány a közelében. Fotó: Shutterstock

6. Ha nagy a baj, érdemes mielőbb szakembert hívni, aki nem csak a felnőtt egyedeket képes elpusztítani, de a fészkeket is fel tudja kutatni.

7. Mivel a patkányok kedvelik a farakásokat, érdemes azokat nem közvetlenül a földön, hanem 20-30 centiméteres magasságban tárolni.

8. Figyeljünk a részletekre. Minél előbb vesszük észre az egeret vagy a patkányt, annál gyorsabban tudjuk kitenni a szűrét az otthonunkból, kertünkből. Amire oda kell figyelni, azok a falon vagy a padlón ejtett lyukak, illetve a kerti üregek. Este feltűnő lehet a motoszkálás, rágások hangja, de a kirágott zacskók és a morzsák is intő jelek lehetnek. Az ürüléket is könnyen felfedezhetjük a padlón. És mivel sajnos minden lakás és ház rendelkezik apró nyílásokkal, azokon könnyedén be tudnak jutni. Érdemes ezeket fém, rághatatlan hálóval befedni.

9. Vágjuk le a bejáratunkhoz és az ablakainkhoz közeli ágakat, hogy azon ne tudjanak bejutni a lakásba. A tűzifát se a garázsban, vagy a ház közvetlen közelében tároljuk.

Egér- és patkánymentes kertet és otthont kívánunk!