A globális klímaváltozás egyre nagyobb kihívás elé állítja a trópusi növények termesztőit is, ami jelentős drágulást eredményez a világ harmadik legdrágább fűszere, a kardamom piacán. Az időjárási szélsőségek, a hőhullámok, aszályok, a hirtelen érkező heves esőzések és áradások súlyosan érintették a kardamom ültetvényeket, ami a termés jelentős csökkenéséhez vezetett.
Az El Niño különösen felerősítette a klímaváltozás hatásait, ami miatt a következő években további melegrekordok várhatók. Ráadásul az időjárási változás tartós lesz a tudósok szerint, így a termelőknek hosszú távon is alkalmazkodniuk kell a megváltozott körülményekhez.
A kardamom már eddig is a világ legdrágább fűszerei közé tartozott, azonban a termőhelyi árak mostanra 100-200 százalékkal emelkedtek tavaly júliushoz képest – forrás: Pixabay
A klímaváltozás már most is jelentős hatással van például a kardamom termesztésére. Indiában az elmúlt hónapokban tapasztalt hatalmas esőzések és áradások komoly károkat okoztak az ültetvényeken, míg Guatemalában az El Niño miatt súlyos aszály pusztított, így a termés a felére csökkent.
A kardamom már eddig is a világ legdrágább fűszerei közé tartozott, azonban a termőhelyi árak mostanra 100-200 százalékkal emelkedtek tavaly júliushoz képest. A jelentős kereslet és a csökkenő termés miatt az árak még tovább növekedhetnek.
A kardamom termesztése rendkívül munkaigényes, mivel a termést csak kézzel lehet begyűjteni. A fűszer iránti kereslet az utóbbi években jelentősen nőtt, különösen Európában, ahol a chai tea és a gin fűszerezéséhez is gyakran használják.
Forrás: Trademagazin