Mi az az 5G?
Az 5G – azaz az ötödik generáció – a legújabb vezeték nélküli mobiltelefon-technológia, amelyet elsőként 2019-ben alkalmaztak széles körben. Az 5G várhatóan növeli a teljesítményt és új alkalmazások széles skáláját teszi lehetővé, beleértve az e-egészségügy megerősítését – többek között távorvoslással, távfelügyelettel, távsebészettel.
Melyek a legfontosabb különbségek az 5G és a korábbi technológiák között?
Az 5G a telekommunikációs szabványok fejlődését képviseli. A jobb teljesítmény érdekében az 5G nagyobb frekvenciákra terjed ki 3,5 GHz körüli frekvenciától néhány tíz GHz-ig. A magasabb frekvenciák újdonságok a mobiltelefon-hálózatokban, de más területeken ezeket már használják – például 'point-to-point' rádiókapcsolatokban és a biztonsági ellenőrzések során alkalmazott test-szkennerekben.
Ezen a magasabb frekvencián az 5G hálózatok nagyobb számú bázisállomást és kapcsolódó objektumokat fognak használni. Az 5G továbbá sugárformáló antennákat fog alkalmazni a jelek hatékonyabb fókuszálására a használt eszköz felé, ahelyett, hogy a jel széles irányban terjedjen, mint a jelenlegi bázisállomás antennáin.
Expozíciós szintek
Jelenleg az 5G-os infrastruktúrák expozíciója körülbelül 3,5 GHz körüli, ami hasonló a meglévő mobiltelefon-bázisállomások expozíciójához. Az 5G antennákból származó több sugár használata esetén az expozíció a felhasználók helyétől és felhasználásától függően változhat. Tekintettel arra, hogy az 5G-technológia jelenleg a telepítés korai szakaszában van, a rádiófrekvenciás mezőknek való kitettség bármilyen változásának mértékét még vizsgálják.
Milyen potenciális egészségügyi kockázatokat jelent az 5G?
A vezeték nélküli technológiáknak való kitettség eddig – számos kutatást követő okozati összefüggésben vizsgálva – nem mutatott káros egészségügyi hatást.
Az egészséggel kapcsolatos következtetéseket a teljes rádióspektrumon végzett vizsgálatokból vonják le, de eddig csak néhány vizsgálatot végeztek az 5G által használt frekvenciákon.
A szöveti fűtés a rádiófrekvenciás mezők és az emberi test közötti kölcsönhatás fő mechanizmusa. A jelenlegi technológiákból származó radiofrekvencia-expozíciós szintek elhanyagolható hőmérséklet-növekedést eredményeznek az emberi testben.
A frekvencia növekedésével kevésbé lehet behatolni a testszövetekbe – és az energia felszívódása inkább a test felületére (bőrre és szemre) korlátozódik. Amennyiben a teljes expozíció nem haladja meg a nemzetközi iránymutatásokat, nem várható a közegészségre gyakorolt következmény.
Melyek a nemzetközi expozíciós iránymutatások?
Két nemzetközi testület dolgozik ki az elektromágneses terekre vonatkozó expozíciós irányelveket. Jelenleg sok ország betartja az alábbi ajánlásokat:
Nemionizáló sugárzásvédelemmel foglalkozó nemzetközi bizottság és Az Elektromos és Elektronikai Mérnöki Intézet, az Elektromágneses Biztonság Nemzetközi Bizottságán keresztül.
Ezek az iránymutatások nem technológia-specifikusak. Legfeljebb 300 GHz-es rádiófrekvenciákat fednek le, ideértve az 5G-nál tárgyalt frekvenciákat is.
Mit csinál a WHO?
A WHO egészségügyi kockázatértékelést végez a rádiófrekvenciáknak való kitettség alapján, amely a teljes rádiófrekvencia-tartományt lefedi, beleértve az 5G-t is – amelyet publikálni kell 2022-ig.
A WHO felülvizsgálja az 5G-expozícióból származó lehetséges egészségügyi kockázatokkal kapcsolatos tudományos bizonyítékokat, amikor az új technológiát bevezetik – és amint a közegészséggel kapcsolatos további adatok rendelkezésre állnak.
A WHO 1996-ban alapította meg a Nemzetközi Elektromágneses mezők (EMF) projektet. A projekt a 0-300 GHz frekvenciatartományban lévő elektromos és mágneses mezők expozíciójának egészségügyi hatásait vizsgálja, és tanácsot ad a nemzeti hatóságoknak az EMF sugárzásvédelemmel kapcsolatban.
A WHO a mobil távközlés minden szempontjának lehetséges hosszú távú egészségügyi hatásainak további kutatását javasolja.
A szervezet meghatározza és támogatja a kapcsolódó kutatási prioritásokat. Fejleszti továbbá a nyilvános információs anyagokat, és elősegíti a tudósok, a kormányok és a nyilvánosság közötti párbeszédet az egészség és a mobil kommunikáció körüli megértés elősegítése érdekében."
Releváns linkek:
WHO sugárzási egészségügyi téma
A WHO EMF honlapja
Az EML-nek való kitettségre vonatkozó nemzeti előírások
WHO adatlapok:
- Mobiltelefonokon
- Bázisállomásokon
A WHO hivatalos közleményét fordította: Agroinform.hu / Igric Dominika
|