"A mezőgazdaság digitalizációja nem létezik informatika nélkül. Ez mindenki számára, aki az élelmiszertermelési és -feldolgozási szektorban dolgozik, mára már egyértelművé és elfogadottá vált. Különösen igaz ez az elmúlt időszakban, amikor a múltbéli termelési adatokból való előrejelzés, a fenntartható gazdálkodás egyre inkább előtérbe kerül. De mit gondolnak erről azok a szakemberek, akik a mezőgazdaság digitalizációjához az informatika szektorából érkeznek? Hogyan látják ezt a szektort, mit tartanak a legnagyobb akadálynak, mekkora kihívást jelent nekik ez a mindennapi életünket meghatározó agrárium?" – teszi fel a kérdést Dr. Alexy Márta, egyetemi docens, ELTE Informatikai Kar, Agrárinformatikai Kutatócsoport vezetője, a PREGA konferencia agrárinformatikával foglalkozó szekciójának vezetője.
A 2024-es PREGA konferencia "Mit ad az informatika az agráriumnak?" szekciójának előadói az informatika világából érkeznek és elkötelezetten hisznek abban, hogy az általuk fejlesztett megoldások segíthetik az élelmiszertermelés valamely részterületét.
Nem kell tehát túlzásokban gondolkodni, ha arról beszélünk, hogy az élet minden területét áthatja az informatika, de tény, hogy a jelentősége már megkérdőjelezhetetlen a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban is. A gazdálkodók napi feladatainak elvégzésében támogató segítséget adhatnak a digitális megoldások, mert alkalmazásuk hozzájárul az állati és a növényi termékek előállításának ökonómiai, ökológiai hatékonyságának növeléséhez, valamint az egyre növekvő fogyasztói igény kielégítéséhez az átlátható és nyomon követhető, biztonságos élelmiszerek iránt (pl. tápanyag-összetétel, allergének, GMO-mentesség, termesztési, tartási körülmények, stb.).
Ahhoz, hogy a termelői és a fogyasztói oldal is megkapja, amire szüksége van, rengeteg eszközt és technológiai megoldást lehet hadrendbe állítani:
- az adatgyűjtést segítő IoT-eszközök,
- a nagy mennyiségű digitális adat tárolásában alkalmazható felhőplatform-szolgáltatások,
- a hatalmas adatbázisok elemzésében szerepet játszó mesterséges intelligencia és gépi tanulási modellek,
- az élelmiszer gazdálkodótól fogyasztóig tartó útjának átláthatóságát és ellenőrizhetőségét biztosító blocklánc-technológiák,
- és a gazdálkodási folyamatokat segítő vállalatirányítási (ERP) rendszerek.
A szekció előadói ezek közül mutatnak be néhányat valós gazdálkodási gyakorlatban való alkalmazásukról. Elmondják, milyen és mekkora támogatást jelentenek az agrárium szereplői számára abban, hogy a digitális eszközökből és azok adta lehetőségekből a legtöbbet hasznosíthassák a mindennapi munkájukban.
Várható előadások: Inteq Zrt., Birdwatcher Zrt., Senit Kft., Techwave Zrt., Pigbrother, ÖMKi
A PREGA időpontja: 2024. február 6-7-8.
A "Mit az informatika az agráriumnak?" szekció időpontja: 2023. február 6.
A PREGA helyszíne: Budapest, Aquaworld Resort ****, Konferencia Központ
Biztosítsa be a helyét a PREGA-n most!