Erről tanúskodik az Agroinform Facebook-oldalán feltett kérdésünkre adott válaszok egy része is. Ezek szerint meglehetősen rossz az internetkapcsolat erdők mellett, vagy a határ menti területeken. Volt, aki azt írta: "20-30%, nem érdemes fizetni érte". Persze, olyan is akadt a hozzászólók között, aki kifejezetten megváltásként éli meg, hogy vannak helyek, ahol senki és semmi nem éri el, ki tud szakadni kicsit a hajszolt mindennapokból, ezek számára a nyugalom szigetei.
Fontos tényező az internet-lefedettség a mezőgazdaságban végzett mindennapi munka során is, gondoljunk csak a műholdas helymeghatározás (GPS) jelentőségére. Ez az a technológia, amit mindenki használ ahhoz, hogy odataláljon, ahova indult. Ma már többféle rendszer (GPS, GLONASS, BeiDou, Galilelo) működik, melyek hasonló mechanizmuson alapulnak.
A GPS rövidítés alatt az Amerikai Egyesült Államok által a hetvenes évek végén létrehozott műholdas helymeghatározó rendszert értjük. Ez 32 műholddal biztosítja a globális lefedettséget a nap 24 órájában. A pontos helymeghatározáshoz egy időben legalább négy, vagy (a technológiától függően) több műhold észlelése szükséges. Mivel a műholdak által kibocsátott jeleket a természetes és a mesterséges tereptárgyak is blokkolják, fontos az égre való tiszta rálátás – nem véletlen, hogy a GPS-, vagy a GNSS-antennát a gyártók leginkább a traktorok tetején helyezik el.
Az internet-hozzáférési szolgáltatások sebességét számos tényező befolyásolja. Szolgáltatói oldalról például a hálózat műszaki állapota és jellemzői, a rendelkezésre álló hálózati kapacitás, illetve a szolgáltató túlterhelés, vagy vészhelyzeti szituáció esetén forgalomszabályozást (hálózatmenedzsmentet) is alkalmazhat. Előfizetői oldalról pedig a felhasználás földrajzi helye, a végberendezések jellemzői, műszaki állapota, hálózatának terheltsége, de beltéri használat esetén még az épület jellege is befolyásolja. Nem mindegy ugyanis, hogy az épület anyaga vasbeton, színezett, vagy ólmozott üveg, illetve használtak-e a kivitelezéshez hővisszaverő fóliát. Továbbá az is lassíthatja az internetet, ha a végberendezésre (mobiltelefonra, PC-re, laptop-ra) olyan alkalmazást telepítünk, ami befolyásolja a szoftverkörnyezetet, terheli a memóriát, csökkenti a teljesítményt, vagy az eszköz túlzott melegedését okozza.
Vannak azonban más befolyásoló tényezők is: a szolgáltató hálózati, vagy cellaterheltsége, az időjárás, a domborzati viszonyok, a növényzet sűrűsége, magassága, az épített környezet és természetesen, az időjárás is.A hálózati korrekciószolgáltatás során időnként lehetetlen vagy nehézkes a kapcsolódás, vagy gyakran megszakad a kapcsolat. Ilyenkor legtöbbször nem a korrekciós jel szolgáltatója, hanem a mobil internet minősége felelős a kapcsolódási problémákért.
Az általunk megkérdezett egyik gazda szerint a 2G nyújtja a legjobb teljesítményt, szinte 100%-os lefedettséget ad és az RTK-hoz bőven elég annak a sávszélessége is.