Ezt az érdekes kérdéskört járják körül a 10. PREGA Precíziós Gazdálkodás Konferencia és Kiállítás Mit ad az informatika az agráriumnak? címet viselő szekciójának előadói. A jubileumi rendezvényre 2025. február 4-én és 5-én kerül sor a Four Points by Sheraton Kecskemet Hotel & Conference Centerben.
Az agrárinformatikai szekció vezetője Dr. Alexy Márta egyetemi docens, akivel az említett témáról váltottunk néhány szót.
– IoT-eszközök, felhőplatform, gépi tanulás és mesterséges intelligencia, gépi látás, ERP-rendszerek és blokklánc-technológiák – bizonyosan vannak szép számmal a gazdálkodók közt, akik nincsenek tisztában valamennyi fogalommal – bocsátotta előre Dr. Alexy Márta. – Ennek tudatában hívtunk olyan előadókat a szekcióba, akik ezek közül mutatnak be néhányat a valós gazdálkodási gyakorlatban való alkalmazásukkal együtt. Elmesélik, milyen és mekkora támogatást jelentenek ezek az eszközök és technológiák az agrárium szereplői számára abban, hogy a digitális eszközökből és az azok adta lehetőségekből a legtöbbet hasznosíthassák a mindennapi munkájukban.
Dr. Alexy Márta szekcióvezető – forrás: Agroinform.hu
– A szekció előadói az élelmiszertermelés, illetve az élelmiszerfeldolgozás hatékonyságának növelésére alkalmas informatikai fejlesztéseket mutatnak be – folytatta. – Mesterséges intelligencia a baromfiistállóban, hangalapú adatbevitel a méhészetben, kártevőirtás lézerrel a szántóföldi növénytermesztésben, vállalatirányítási rendszer bevezetésének hatása a malomiparban, energiahatékonyság javítása digitális adatok gyűjtésével és feldolgozásával a mezőgazdasági üzemekben – csak néhány a témák közül.
Valamennyi informatikai fejlesztés célja egyrészt a fizikai emberi erőforrás csökkentése, a növényi és állati jólét biztosítása, másrészt az ökonómiai és ökológiai hatékonyság növelése és a mezőgazdasági termékelőállítás értékláncának nyomon követhetősége.
Az előadók az informatika területéről érkeznek, előadásukban mesélnek arról, hogy milyen nehézségekkel néznek szembe ebben az ágazatban. Bemutatják továbbá azt is, hogy az élelmiszertermelés sajátosságai milyen hatással vannak az alkalmazott informatikai módszerekre és eljárásokra. Szóval azt gondolom, érdemes eljönni...
Dr. Alexy Márta kérdésünkre azt is hozzátette: a termelők eddig is gyűjtötték az adatokat, de az informatikai technológiák adta lehetőségekkel még kevésbé élnek. Részben azért, mert nem ismerik és ebből fakadóan tartanak is tőlük, de már számos olyan jó gyakorlattal találkozni az ország több pontján, amelyek megmutatták, hogy érdemes ezeket használni.
– Azt gondolom, ezekre egyre többen figyelnek fel, de nyilván, mint minden újdonság esetében, itt is idő kell a szélesebb körű elterjedéshez – jelentette ki. – Hogy ez szemlélet, vagy pénz kérdése? Szerintem mind a kettő fontos, de erre nem lehet egyértelmű választ adni. Érdemes első lépésként a termeléssel összefüggő adatok digitális eszközökkel való gyűjtésével és azok elemzését elvégző megoldásokkal kezdeni. Ez már megmutatja, hogy nyer-e a termelő ezekkel technikákkal. Ezt követően érdemes további digitális megoldásokat keresni. A technológia kész, a gyakorlatban való alapos hitelesítés következik – s ebben nagyon nagy szerep jut az élelmiszertermelés szereplőinek.
|
Indexkép: Pixabay