A nyárfa, nevével ellentétben a télbe varázsol minket, amikor beteríti a környéket hófehér szöszeivel. Bár sokan úgy vélik, hogy ez a nyárfa virága, valójában a szösz a nyárfa magjait repítő szőr, és cellulózból áll. 

A nyárfa februártól áprilisig virágzik, így ebben az időszakban nem szállnak a levegőben zavaró szöszei, csupán a pollenje, azonban ez csak minimális mértékben vált ki allergiát. A szöszben nincs virágpor, így nem okoz allergiát, azonban zavaró lehet az orrunk, és a szemünk számára, melyek viszketéssel reagálnak a jelenlétére. A fehér repítőszőr segíti a magokat abban, hogy minél messzebb kerüljenek a fától, mivel ha a közelében érnének földet, a lombkorona árnyékában nem tudnának fává nőni.

Habár sokakat bosszant a szösz, a nyárfa óriási szerepet tölt be a légszennyeződések megkötésében, így bocsássuk meg neki a szöszöket, és örüljünk a friss levegőnek. Ráadásul a látványa olyan varázslatos, hogy nem véletlen, hogy még a francia impresszionista festő, Monet is ihletett kapott tőle. A fák különösen fontos szerepet töltenek be az életünkben, hiszen a tiszta levegőt, az árnyékot, sőt, még a madárcsicsergést is nekik köszönhetjük. Van, amelyik gyümölccsel lát el minket, és van amelyik szép emlékeket idéz fel, amikor ránézünk. Mert minden fa különleges.

nyárfa

A nyárfa óriási szerepet tölt be a légszennyeződések megkötésében. Fotó: Shutterstock

Ismerjük meg a nyárfát

A nyárfa a fűzfafélék családjának egyik nemzetsége, amely 99 fajjal és számos hibriddel rendelkezik. A nyárfa a Föld északi féltekéjén honos, igen magasra, akár 50 méteresre is képes megnőni, törzsének átmérője pedig akár a két és fél métert is elérheti. A fiatal nyárfák kérge sima, színe a fehértől zöldesig vagy sötétszürkéig terjed. A kérge idős korára barázdálttá válhat.

A nyárfa leveleinek mérete igen változatos. A kis levelek főként az oldalágakon, a nagyobbak az erősebb ágakon nőnek, és ősszel varázslatos színekben játszanak. A levelei rombusz alakúak, a szélük karéjos vagy fogas, a nyelük hosszú. A nyárfa virágai barkavirágzatban ülnek a murvalevelek hónaljában.

A nyárfa lombhullató, nagyon gyorsan növekedő fa, mely a homoktalajok és a folyóparti füzesek jellemző fája. Virágait a szél porozza be, fája puhafa, amelyből leginkább dobozokat, gyufát vagy papírt készítenek.

A nyárfa hatalmas méreteivel lenyűgöző látványt nyújt. Éppen ezért, ha a kertünk díszévé akarjuk tenni, akkor gondoljuk át, hol fog elférni teljes pompájában, ahol nem zavarja a házat, a szomszédot, vagy a villanyvezetéket. Amennyiben találunk számára megfelelő helyet, egészen biztosan tökéletes dísze lehet a kertünknek. Látványa egész évben lenyűgöző, de ősszel, amikor a lombja elszíneződik, festői látvány tárul elénk.

A nyárfák hatalmas lombkoronájuknak köszönhetően óriási szerepet nyújtanak a levegő megtisztításában. Egy idősebb nyárfa évente akár 400 kg légszennyező anyagot köt meg, és rengeteg tiszta oxigént állít elő.

Egy nyárfa, a fajtájától függően akár 25-30 méter magasra is megnőhet. Nagyon gyorsan növekszik, de nem kell attól tartani, hogy emiatt könnyen kidőlne, hiszen óriási gyökerei miatt stabil lábakon áll. Mivel gyorsan nő, hamar tud kellemes árnyékot nyújtani nekünk a kertben.

A nyárfa gondozása

A nyárfa teljesen igénytelen a gondozására nézve. Szinte bármilyen talajban jól érzi magát, és a legszennyezettebb levegőjű területeken is megél. Sőt, kiválóan részt vesz a levegő megtisztításában. A konténeres nyárfa csemete ültetése bármelyik évszakban lehetséges, de kerüljük a fagyos időszakokat. A csemete helyét úgy válasszuk ki, hogy a felnőtt méretét elérve is jól érezze magát, és ne legyen túl közel a kerítéshez, a házhoz, a szomszédhoz, vagy a vezetékekhez.

Miután megtaláltuk számára az ideális helyet, készítsünk neki egy méretes ültetőgödröt. Akkora ültetőgödröt készítsünk, amelyben kényelmesen elférnek a fa gyökerei. Ezután egyenesen helyezzük el a csemetét a gödörben úgy, hogy a gyökérzet felső része a talaj közelében maradjon, mivel a nyárfát nem szabad túl mélyre ültetni. Töltsük fel a gödröt földdel, majd alaposan öntözzük meg.

nyárfa

A nyárfa szöszeivel telet hoz a nyarunkba. Fotó: Shutterstock

A nyárfa fajtái

A nyárfának számos különböző fajtája van, amelyek közül jó pár nagyon kedvelt, és bőségesen találhatunk belőlük a parkokban, utcákon, vagy a kertekben.

1. A vörös nyárfa nem régóta van jelen hazánkban, ám egyre több kertben találkozhatunk vele. Mivel nem igényes a tartására, akár kezdő kertészek figyelmébe is szívesen ajánljuk.

2. Az oszlopos jegenyenyár jellegzetessége a gyönyörű, karcsú alakja, mely segítségével remekül elbánik még a legnagyobb szélviharral is.

3. A kínai nyárfa nem túl magas a többi nyárfához képest. 10-15 méter magasra nő, és jellegzetes, kúpos koronája van. Akár egy kisebb méretű kertben is kitűnő választás lehet, akár egyedül, akár több társával együtt.

Ezért adjunk esélyt a nyárfának

A nyárfa hatalmas méretei sok mindenkit elrettentenek attól, hogy a kertjükben helyet adjanak neki. Pedig számtalan érv szól mellette.

1. Nagyon gyorsan nő, így hamar olvasgathatunk az árnyékában.

2. Monumentális látványa mellett nem lehet csak úgy elmenni. Akár az utcafrontra, akár a kertbe szánjuk, egészen biztosan nem fog csalódást okozni.

3. Minden évszakban gyönyörű. Tavasszal és nyáron a különleges, rombusz alakú, fogas szélű levelei vonzzák a tekintetünket, barka virágzata pedig szintén nagyon látványos. A tavaszi hóesés után ősszel a varázslatosan színes levelei teszik festőivé kertünk látványát.

4. Kevés igényt támaszt felénk, így akár kezdő kertészek is bátran bevállalhatják.

A nyárfára ebben is számíthatunk

Egy észak-amerikai nyárfafaj levelei 40 százalékkal több illékony szerves vegyületet képesek felvenni, mint amit a kutatók eddig gondoltak, állapította meg egy amerikai tanulmány.

Az illékony szerves vegyületek széntartalmú molekulák, melyek megtalálhatók az autók által kibocsátott kipufogógázban, de a szénégetés során is elszabadulnak. A légkörbe kerülő illékony szerves vegyületek egy része az oxigénnel reagálva apró légköri részecskéket hoz létre, amelyek szerepet játszanak a légkör melegedésében, az üvegházhatás növelésén keresztül, tudjuk meg az origo.hu cikkéből.

Thomas Karl és munkatársai arra voltak kíváncsiak, hogy a lombhullató növények levelei mennyit képesek felvenni az illékony szerves vegyületek oxigénnel kapcsolódó formáiból. Így derült ki, hogy egy nyárfa levelei akár 40%-kal többet is képesek a szervezetükbe építeni, mint amennyit a kutatók vártak. "Ez az első hiteles adatsor arra vonatkozóan, hogy a lombhullató növények levelei valójában mekkora mennyiséget képesek felvenni az illékony szerves vegyületek ezen fajtájából" - mondta a Science hírportáljának Roger Atkinson kémikus, a Riverside-i Kalifornia Egyetem munkatársa.

Budapesten egy 2017-es határozat értelmében a fővárosi önkormányzat által felügyelt közterületeken 2025-ig kivágják az összes kanadai nyárfát, és helyükre új fákat ültetnek. Sok helyen vidéken is vannak hasonló intézkedések, habár a kanadai nyárfát régebben nagyon szívesen ültették, hiszen gyorsan nő, tisztítja a levegőt és csodás árnyékot biztosít. Azonban a nyárfa számos fajtájából választhatunk, hogy jobb levegőt és gyönyörű látványt biztosítsanak számunkra.