Az uborka kedvelt növénye a kerteknek. Nem is csoda, hiszen nincs is nyár tejfölös uborkasaláta, vagy éppen kovászos uborka nélkül. Azonban az uborka igazán különleges, ha a szomszédságáról van szó. Ugyanis nem minden növény társaságát szívleli, és ezt bizony hamar az értésünkre is fogja adni. Ha kicsi, ha keserű, vagy ha egyáltalán nincs is uborka a kertben, annak lehet, hogy az az oka, hogy nem jól választottuk meg a szomszédait. A növénytársítás ugyanis egy veteményesben nagyon fontos kérdés.

Mivel a kertben általában nem állnak hektárok a rendelkezésünkre, ahol gazdálkodhatunk, nagyon jól be kell osztani a meglévő helyet. Ráadásul azt is figyelembe kell venni, hogy melyik növény kedveli a naposabb, melyik az árnyékosabb területeket. De ha ez még mind nem lenne elég, azzal is számolnunk kell, hogy egyes növények elősegítik a társaik fejlődését, míg mások képesek teljesen megakadályozni azt.

Így, ha azt szeretnénk, hogy nyáron bőséges kovászos uborka álljon a családunk rendelkezésére, már most készítsünk vetési tervet, figyelembe véve a növénytársítás leggyakoribb szabályait. Bonyolultnak hangzik? Egyáltalán nem az, sőt, még a kártevőkkel szemben is könnyebben fel tudjuk venni általa a harcot, ahogyan ezt egy korábbi cikkünkben megírtuk. Ilyenkor pedig, amikor még nincs annyi munka a kertben, időnk is van rá, hogy elkészítsük. Így egy kicsit talán gyorsabban is telik az idő, a várva várt tavaszig.

Így legyen uborka a kertedben

Az uborka nem támaszt nagy igényeket felénk, de azt a pár apróságot, amire szüksége van, nagyon is megéri betartani, különben egészen biztosan nem lesz részünk bőséges termésben, és finom kovászos uborkában sem. A termesztése pedig nagyon is megéri. Három fajtatípusra osztható, így választhatunk elraknivaló-, saláta- és félhosszú-, vagy kígyóuborkát. Egyben azonban biztosak lehetünk. Akármelyiket is válasszuk, az uborka nagyon egészséges, ráadásul a kalóriatartalma igen alacsony, így bátran fogyaszthatják azok is, akik ügyelnek az alakjukra.

uborka

Ha veteményes, akkor nem maradhat ki az uborka. De nem mindegy, milyen növények kerülnek a szomszédságába. Fotó: Shutterstock

1. Az uborkát vethetjük magról, de palántaként is kikerülhet a kertbe. Laza, humuszban gazdag talajra van szüksége ahhoz, hogy jól tudjon fejlődni.

2. A vetésénél a sortávolság ne legyen kevesebb, mint 100-140 cm, a tőtávolság pedig körülbelül 20-30 cm legyen. Az uborkának ugyanis sok helyre van szüksége, és az sem árt, ha építünk neki egy támasztékot, amire fel tud futni. Az uborka magot nem szabad túl mélyre vetni, elég csupán 3-4 cm mélységet biztosítani számára.

3. Az uborka nagyon vízigényes, így ügyelni kell a rendszeres és bőséges vízellátására.

4. Ha folyamatosan szüreteljük, azzal arra ösztönözzük, hogy újabb virágokat hozzon így jóval több uborka fog teremni.

5. Az uborka metszése nagyon fontos. Először háromleveles palántaként kell visszacsípni, hogy elágazzon. A második metszésnél a hajtást 5-6 lomblevél felett vágjuk vissza, míg a harmadik metszéskor a harmadrendű hajtásokat két levélre vágjuk meg.

6. Az uborka szerencsére nem tériszonyos, így nyugodtan vágjunk bele vele a vertikális kertészkedés rejtelmeibe. Ehhez készítsünk 150-180 cm magasságú futtatórácsot, amelynek az alja minimum 15 cm-re legyen a talajtól.

Ez az oka, ha nem terem jól az uborka

Van néhány titok, amire oda kell figyelni, ha azt szeretnénk, hogy bőséges és finom legyen az uborka a kertünkben. Azonban, ha ezeket betartjuk, nem lesz okunk panaszra.

1. Az uborka talaja fontos szempont, így a legjobban a laza, humuszban gazdag talajban fejlődik. Nagyban elő tudjuk segíteni a fejlődését azzal, ha érett komposztot adunk a talajhoz. Ami pedig még nagyon fontos az uborka esetében, hogy ha a kertünk egy bizonyos részén termesztettünk már uborkát, akkor azt négy évig pihentessük, és uborka csak azután kerüljön bele. Mást vethetünk addig oda, de az uborka számára a kert azon része kifárad, és ennyi idő kell ahhoz, hogy a talaj regenerálódjon és elegendő mennyiségű tápanyag jusson az uborka számára.

2. Ha nem készítünk támasztékot, és földönfutóvá válik az uborka, sokkal rosszabb lesz a terméshozam, és az uborka íze sem lesz az igazi. De ez nem csoda, hiszen az uborka a földön fekve jóval kevesebb napfényt kap, ellenben könnyen megrothad, kisméretű marad és keserűvé válik.

3. Szintén nem tesz jót a terméshozamnak, ha nem öntözzük eléggé, hiszen szintén kisméretű és keserű uborka lesz a jutalmunk. De a metszést sem hanyagolhatjuk el, ha nem szeretnénk hasonlóképpen járni.

uborka kert

Az uborkából készülhet saláta, de finom kovászos uborka is. Fotó: Shutterstock

4. A növénytársítást az uborka nagyon is komolyan veszi. Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen növény kerül a szomszédságába. Szerencsére bőségesen akad olyan növény, amelyik nagyon jól megfér az uborka mellett, de azért akad olyan is, amelyik igyekszik kiszorítani az uborkát a veteményesből.

Az uborkának nagyon jó szomszédai a pillangósvirágúak, amelyek javítják a talaj minőségét. Így bátran kerülhet az uborka mellé a borsó vagy a bab. Szintén jó társaság számára a brokkoli, a fejes káposzta, a hagyma, a karfiol, a kukorica, a napraforgó, a retek és a fejes saláta is. Tök közelébe azonban inkább ne ültessük, mert annyira szeretik egymást, hogy érdekes, de nem biztos, hogy ízletes újdonságokat képesek létrehozni a titkos kapcsolatukból.

Bizonyos virágok közelsége is jó hatással van az uborkára. Például a bársonyvirág, a büdöske vagy a sarkantyúka távol tudja tartani tőle a levéltetveket, míg a gilisztaűző varádics nem engedi az uborka közelébe a hangyákat. A dinnye, a burgonya és a zsálya azonban soha nem lesznek az uborka barátai, így ne engedjük őket egymás közelébe. Inkább adjunk teret az oregánónak, amelyik segít a kártevőket távol tartani tőle.

Bőséges és finom uborkatermést kívánunk!