Sokan tartunk állatot, szinte nincs is olyan család, akinek ne lenne otthon háziállata. Különösen, ha gyerek is van a családban. A rengeteg könyörgés hatására általában az egyszerűbbnek tűnő aranyhallal indítunk, majd az aranyhörcsögön vagy a pintyen keresztül vezet el az út a komolyabb szervezést igénylő macska- illetve kutyatartáshoz. De ha egyszer betette a lábát az otthonunkba egy szőrös, tollas családtag, nincs menekvés, és nem szívesen mondunk le utána az állattartásról.

De van, akinek nem elég, ha egy hűséges kutyus várja otthon, és különlegesebb, egzotikusabb állatokra vágyik. Manapság, az internet világában a hajvasaló megrendelésével azonos nehézségi szinten lehet akár egzotikus állatokat is rendelni. Csakhogy amit könnyű megrendelni, az még egyáltalán nem biztos, hogy nem ütközik törvénybe. Az egzotikus állatok többsége ugyanis vagy egyáltalán nem, vagy csak különleges feltételek betartása mellett tartható.

leguán ül a fán

Az egzotikus állatok tartása különleges odafigyelést igényel. Fotó: 123rf.com

Egyre több egzotikus állattal foglalkozó állatorvos és alapítvány működik, és sajnos, sok esetben különleges képzettséggel rendelkező állatbefogókra is szükség van, amikor a nem megfelelő körülmények között tartott állat megszökik, vagy éppen kiteszik otthonról, mert túl sok gondot jelent. Ez pedig senkinek sem jó.

Az ilyen állatok többségét embertelen körülmények között fogják be, és juttatják el jövendőbeli gazdájukhoz, aki sokszor megfelelő szakértelem nélkül rossz tartási feltételeket biztosít csak számára. Ha pedig a tartás nem biztonságos, és az állat megszökik, az veszélyt jelent a lakosság számára, és a legtöbb esetben az állat életébe kerül.Nagyon fontos ezért, hogy aki egzotikus állatot akar tartani, az jól járjon utána, hogy az adott állat tartása lehetséges-e törvényileg.

Fontos továbbá, hogy tisztában legyünk vele, a vadon élő állatokkal egyáltalán nem teszünk jót, ha háziállatként akarunk bánni velük. Éppen ezért kell nyugalomban telelni hagyni a sünöket, és nem bevinni őket a házba, ezért nem simogatjuk meg az elsőre magányosnak tűnő őzgidát, és még sorolhatnánk.

Érdemes egzotikus állatot tartani?

A törvény által engedélyezett állatok tartása esetén fontos tudni, hogy maga az állat beszerzési ára a legkisebb költség, amivel számolnunk kell. Az ilyen típusú állatok, mint például egy leguán, különleges tartási feltételeket igényelnek, továbbá a megbetegedésük esetén is speciális állatorvoshoz kell fordulnunk, hiszen a legtöbb állatorvos a hagyományos, Magyarországon őshonos állatokkal foglalkozik.

Egy egzotikus papagájnak például napi 30-40 km repülésre van szüksége. Nem véletlenül született rá jogszabály, hogy a kakaduk és az arák kizárólag állatkerti körülmények között tarthatóak. A vízi teknősnek például szüksége van UV lámpára, különben angolkóros lesz, és óriásira nőhet. Nem véletlen, hogy nagyon sokan a könnyebb megoldást választva kiteszik őket a városi tavakba, ahol aztán a többségük, mivel nem tud magának eleséget fogni, el is pusztul. Amelyek pedig túlélik, invazív fajként egy idő után ellehetetlenítik a hazai mocsári teknőseink létezését, hiszen a többségük nagyon agresszív.

Előfordult az is, hogy mosómedvét, vagy ormányos medvét tartottak otthon, amelyek kiskorukban nagyon aranyosak, azonban ivaréretten nagyon agresszívak lesznek. De nagyon sok degu, csincsilla és egyéb kisállat kerül az utcára, miután megunták az otthoni tartásukat. Bár az állatkereskedőket törvény szabályozza, az interneten bármi megvehető, így egzotikus állatokat is árulnak illegálisan.

arapapagáj rácsok mögött

Egy nagytestű papagájnak több kilométert kellene repülnie naponta. Fotó: 123rf.com

Jogi szempontból a háziállatokon és haszonállatokon kívül különösen veszélyes, közepesen veszélyes, illetve elővigyázatosságot igénylő állatfajokkal találkozhatunk. Különösen veszélyes állatokat csak állatkertek és cirkuszok tarthatnak, megfelelő körülmények között. Így egészen biztosan nem tarthatunk otthon fekete özvegyet, kékcápát, krokodilt, komodói varánuszt, hárpiát, gibbonokat, páviánokat, orángutánokat, nagymacskákat, hiénákat, rozsomákot, medvéket, elefántokat, orrszarvúkat, mint ahogyan zsiráfot sem. A tiltott állatok listáját a 85/2015. (XII. 17.) FM rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

Közepesen veszélyes állatokat már tarthatunk, amennyiben az adott állat tartásához szükséges feltételek adottak, és a természetvédelmi hatóság megadja rá az engedélyt. Azonban engedélyköteles a varánuszok, viperák, sasok, kenguruk, farkasok, párducok, vaddisznók, bölények és kecskék tartása is. Az elővigyázatosságot igénylő állatok közé sorolják például a struccot, a méhészborzot, a tevéket és dámokat is. A teljes lista a 85/2015. (XII. 17.) FM rendelet 2. és 3. számú mellékletében található.

Azonban, attól, hogy valamilyen egzotikus állat tartását engedélyezik, még a tartás tárgyi feltételeit illető szigorú szabályozásnak is meg kell felelni. Ebben részletesen le van írva, milyen terráriumok, ketrecek, kerítések, kifutók alkalmasak az adott állat tartására. Hasonlóan kell eljárni a kígyók vásárlása estén is. Mielőtt méregölő állatot vásárol valaki, érvényes szavatosságú ellenszérumot kell beszereznie. Ez akár több millió forintba is kerülhet. Alaposan gondoljuk át, milyen állatot vásárolunk, hiszen ha minden jogszabálynak megfelel a vásárlás, és a tartási körülmények is adottak, akkor is érdemes figyelembe venni, hogy egy kígyó 15-20, míg egy teknős akár 60 évig is élhet.

Ha mégis egzotikus állat tartása mellett döntünk, minden esetben ügyeljünk rá, hogy az jogszabálynak megfelelő legyen, hogy megbízható forrásból szerezzük be az állatot, rendelkezzünk a megfelelő engedélyekkel és jól látható módon, táblával hívjuk fel a környezetünk figyelmét az általunk tartott állatra.

Körülnéztél már az Agroinform.hu Piactéren az Egyéb állat kategóriában? Muflon, dámszarvas, vadászgörény, tengerimalac, bengáli macskák és sok más állatfaj eladó – naponta változó kínálattal!