Azt hiszem, abban egyetérthetünk, hogy kevesen örülnek a kertben a csigák látványának. Sok esetben nem is magát az állatot pillantjuk meg elsőként, hanem a gusztustalan csíkot, amit maga után húzott. Azonban vannak olyan csigák, amelyek jó szolgálatot tesznek a kertben.
Ilyen az éticsiga (Helix pomatia) is, amelyik nem véletlenül védett, még ha nem is sokan tudnak erről. Az éticsiga ugyanis hasznos állat. Főként sérült növényi hajtásokkal, levelekkel és rothadó gyümölccsel táplálkozik. De nem csak emiatt kedvelhetjük, hanem azért is, mert elpusztítja a nagyon is kártékony spanyol csupaszcsiga által rakott tojásokat. Nem érdemes tehát minden csigát likvidálni a kertünkből. Az éticsiga jobb, ha nem húzza el a csíkot tőlünk.
Ezért védett az éticsiga
A csigák egészen tavasztól az ősz végéig jelen vannak a kertünkben. Sokféle módszerrel lehet tenni ellenük, azonban nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogy az éticsiga nem irtható, mivel védett.
Az éticsiga nem véletlenül védett, hiszen elpusztítja a többi, káros csiga tojását. Fotó: Shutterstock
Az őshonos éticsiga hazánkban védett faj, eszmei értéke 2000 forint. Az éticsiga elpusztítása természetkárosításnak minősül, éppen ezért büntetendő. Habár az igazán nagy károkat a különféle a meztelen csigák végzik a kertben, az éticsiga is okozhat bosszúságot.
Az éticsiga házas csiga, ami nem azt jelenti, hogy az egész világ előtt felvállalt, elkötelezett kapcsolatban él egy másik csigával, hanem hogy nem meztelen, mivel házat visel a testén. Ez a legismertebb csigafajunk. Barnás-krémszínű háza akár még az 5 cm-t is meghaladhatja. Teste szürkés-fehér színű.
Télen pihen, és háza bejáratát vastag mészfedővel zárja el. Sajnos nem védhetjük meg őket teljes mértékben, mivel előfordul, hogy nem csupán a sérült növényi részekkel táplálkoznak, hanem az egészségeseket is megkóstolják. Azonban a legtöbbször korhadó növényi maradványokat fogyasztanak, és ami miatt igazán kedvelhetnénk őket, hogy előszeretettel fogyasztják el más csigák tojásait.
Az éticsiga legszembetűnőbb ismérve a külső meszes váza, vagyis a csigaház. A csigaház többrétegű. Legbelül egy vékony, gyöngyházréteg található, középen vastag kristályos mészréteg, legkívül pedig egy fehérjéből és kitinből álló réteg alkotja. Ahogy növekszik az éticsiga, úgy nő vele együtt a háza.
Így tartsd távol az éticsigát a kertedtől
Ha annak ellenére, hogy segítségével csökkenhet a kertünkben a meztelencsigák száma, mégis szeretnénk, ha az éticsiga elhúzná a csíkot, az alábbi módszerek közül válogathatunk.
1. Ha van elég időnk és gumikesztyűnk, és nem vagyunk jó alvók, sötétedés után tegyünk egy elemlámpás sétát a kertben és gyűjtsük össze az éticsigákat. Leginkább a kert nyirkosabb, északi részén, illetve a veteményesben járhatunk sikerrel.
Mivel az éticsiga védett, így a só szóba sem jöhet. Ehelyett gyűjtsük össze és vigyük el jó messzire, ahol szabadon engedhetjük őket.
2. Ha leteszünk pár deszkát a kertben éjszakára, és aláteszünk pár karika nyers krumplit, reggelre nagyon sok éticsigát foghatunk.
3. Ha nem szeretnénk érintkezni velük, szórjuk fel a kert legvédettebb részeit kávézaccal. Az éticsigának ugyanis valószínűleg nem alacsony a vérnyomása, mivel nem kedveli a kávét, így a zaccot is messzire fogja kerülni.
4. Akár akadálypályát is építhetünk a csigáknak. A fűrészpor, kőzúzalék, vagy az apróra vágott tojáshéj is kiváló lehet, mivel ezeken nem fognak keresztülmászni. Szórjuk körbe a kert szélét, így nagy eséllyel nem akarnak bejutni hozzánk.
Az, aki más módon, az éticsigát elpusztítva akar tőle megszabadulni, súlyos pénzbírságra számíthat. Ha valaki a védett éticsigafajból elpusztít 20 példányt, a büntetés mértéke elérheti akár a 100 ezer forintot is, sőt, egyedi mérlegelés nyomán akár még börtönbüntetéssel is járhat a tevékenysége.
Az éticsigát össze tudjuk gyűjteni és el tudjuk szállítani távolabbra, ha zavar minket a kertben. Fotó: Shutterstock
Az éticsiga gyűjtése engedélyhez kötött. Április 1-től június 15-ig országosan összesen 2000 tonna gyűjthető belőle, és kizárólag a 3 cm-nél nagyobb házátmérőjű példányokra vonatkozik.
Ezért nem kedveljük a kártevő csigákat
A kártevő csigák sajnos nagyon sok növényünket károsítják. Kedvelt csemegéik közé tartoznak a zöldségnövények, a palánták fiatal, zsenge hajtásai, a saláta, a bab, az uborka lombja és virága, valamint a káposztafélék palántái, a sárgarépa és retek teste, a petrezselyem, a cukkíni és tök lombja és virágai, a paprika, földieper lombja, és még a fűszernövényektől sem tartják távol magukat.
De még a dísznövényeink sincsenek biztonságban, melyek közül különösen kedvelik a büdöskét, az évelő csillagfürt- és szarkaláb-fajokat, a dáliát, a viaszvirágot és az árvácskákat.
A kártevő csigák közé tartozik a nagy csupaszcsiga, (Arion rufus) a spanyol csupaszcsiga, (Arion lusitanicus), a kerti csupaszcsiga, (Arion hortensis), a szántóföldi csupaszcsiga, (Deroceras reticulatum), és a kerti sávoscsiga (Capaea hortensis).
Az éticsiga sikamlós kis titkai
Habár ott lapul a kertünkben, mégis, nagyon keveset tudunk róla. Ismerjük meg hát közelebbről az éticsigát.
1. Az éticsiga a legnagyobb méretű házas csigafaj Európában.
2. Nem csak Magyarországon őshonos, hanem Európa számos országában is. Több északi országba a középkorban a szerzetesek telepítették be, mivel a csigákat a böjti időszak alatt is szabad volt megenni, hiszen nem tekintették sem húsnak, sem halnak.
3. Hazánkban 11 védett csigafaj él az éticsigán kívül.
4. A csiga házát mész és egy a conchyolin nevű fehérje alkotja. Két rétegből áll, és a köpenymirigyek termelik. A legtöbb csigahéj jobbra csavarodik, és ez az irány apai ágon öröklődik a csigáknál.
5. Egy kifejlett éticsiga háza átlagosan 45 mm átmérőjű. Teste egy fejből, egy lábból és a zsigerzacskóból áll, és a fején két pár tapogató található. A felső tapogatón ül a szeme.
6. Az éticsiga igazi lopakodó, mivel ha veszélyt érez, az egész testét képes visszahúzni a házába. De nem csak veszély esetén használja ki, hogy testközelben van az otthona. A nyári nagy melegekben, és a téli hidegben is kiváló menedéket nyújt neki a háza. Sőt, ekkor még egy epifragmának nevezett meszes réteggel le is zárja a háza bejáratát.
7. Az éticsiga reszelőnyelvével darabolja fel a növényeket, hogy azután el tudja azokat fogyasztani.
8. Az éticsiga nagyon érdekes módon szaporodik, mivel hímnős. Amikor két csiga találkozik, kicserélik a hímivarsejtjeiket, amelyekkel megtermékenyítik a saját petesejtjeiket, peterakás közben. A párzási időszak májustól augusztusig tart. A körülbelül 70 petét egy földbe ásott üregbe rakják, melyek úgy néznek ki, mint az apró, átlátszó gyöngyök.
9. Az éticsigát sokan megeszik. Különösen a francia konyhában kedvelt. Itthon áprilistól június közepéig lehet gyűjteni, kizárólag engedéllyel.
Az éticsiga tehát hasznot is hozhat a kertben, így hát nem biztos, hogy jó nekünk, ha elhúzza tőlünk a csíkot.