A lestyán régen jóformán minden kertben megtalálható volt. Manapság sajnos már kezd kikopni, pedig igazán egészséges és rendkívül finom. Nem véletlen, hogy egy nagyon közkedvelt fűszerkeverékben is helyet kapott. Azonban mi magunk is tartósíthatjuk, és ezáltal egész évben ízesíthetjük vele az ételeinket.
Azon túl pedig, hogy igazán finommá varázsolja az ételeket, az egészségünkre is jótékony hatással van. Adjunk hát neki helyet a kertben. Akár frissen, akár szárított formában. Így egész évben számíthatunk rá.
Ismerd meg a lestyánt!
A lestyán a zellerfélék családjába tartozó évelő fűszer- és gyógynövény. Friss és szárított formában is kitűnően ízesíti az ételeket. Az íze nagyon intenzív, így egészen kevés is elég belőle. Kiváló levesek, saláták és italok ízesítésére, és a belőle készült tea igazán jót tesz az egészségünknek.
Az orvosi lestyán íze és illata emlékeztet a petrezselyemre és a zellerre. De nem csak egészséges és finom, még nagyon szép is ez a növény. Leveleit akár frissen, akár szárítva fel lehet használni, ráadásul elég sokáig, ha fénytől és levegőtől elzártan tároljuk.
A lestyán szárítva és olaj formájában is tökéletes az ételek ízesítésére. Fotó: Shutterstock
A borsó és a lestyán nagyon kedvelik egymást, így ne hagyjuk ki a borsóleves vagy főzelék ízesítésénél. A lestyán jellegzetes íze annyira kedvelt volt, hogy ezt a Közép-Ázsiából származó növényt már az ókorban is ismerték és a római konyha egyik kedvenc fűszernövénye volt.
A lestyánt régóta alkalmazzák a népi gyógyászatban is. Kiváló az ödémák kezelésére, a vesekő és vesehomok megelőzésére, de remek gyomorerősítő, amely amellett, hogy serkenti az emésztést, még az étvágyat is fokozza. A lestyán gyulladásgátló és antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik. Vizelethajtó hatása miatt segíti a húgyhólyag és a vesék tisztítását.
A lestyán a savakon és cukrokon kívül mintegy 1,0% illóolajat tartalmaz. Az ebben található butilftalid származékok adják a növény jellegzetes illatát. Mivel képes a szervezetünket megtisztítani a különféle méreganyagoktól, így segít megóvni minket a különféle fertőzésektől is.
Segíti a húgysav kiürítését is a szervezetből, így a köszvény, és egyéb reumatikus megbetegedések ellen is hatásos. Ez a gyógynövény tehát azon kívül, hogy megfűszerezi az ételünket, az életünket is szebbé képes varázsolni.
Így legyen saját lestyánod
A lestány vadon is megtalálható, leginkább erdőszéleken, félárnyékos, nedves, tápanyagban gazdag helyeken. De a kertünkben is helyet kaphat. Magról tudjuk szaporítani, amelyet akár közvetlenül a földbe is vethetünk, de palántázhatjuk is. Sőt, ha van már lestyánunk, akkor idősebb korában tőosztással is szaporítható.
A magvetésre a legalkalmasabb időszak októberben és novemberben van, de kora tavasszal márciusban, és április első napjaiban is tökéletes lehet az időzítés. Ha azonban tőosztással szeretnénk szaporítani, akkor ahhoz mindenképpen várjuk meg, míg a sarjak tavasszal megindulnak.
A lestyán ültetéséhez fontos, hogy a talajt ássuk fel alaposan, majd gereblyézzük simára és készítsünk magágyat. A lestyán magjait 60 cm-es sorközökre, 1-3 cm mélyre vessük. Mivel kedveli a nyirkos, tápanyagban dús termőföldet, de a túlságosan kötött talajon nem képes megélni, fontos, hogy ezt vegyük figyelembe az ültetésekor. Levelei és hajtásai tavasztól őszig szedhetők.
A lestyán nem hőigényes, magjai már 4-5 Celsius-fokon csírázásnak indulnak. Később, hogy tovább tudjon fejlődni, 20 Celsius-fok körüli hőmérsékletre, vagy ennél melegebbre van szüksége. Minél melegebb van, annál nagyobb lesz a termés illóolaj-tartalma.
A lestyán fűszernövényként és gyógynövényként is segítségünkre lehet. Fotó: Shutterstock
A lestyán kedveli a fényt, és bár félárnyékban is megterem, minél több fény éri, annál magasabb lesz az illóolaj-tartalma, és az íze is annál jobb. Csak az ültetés előtti évben trágyázzuk meg. Veszélyes rá a peronoszpóra és szeptóriás levélfoltosság, ezen kívül a levéltetű is nagy rajongója.
Így legyen egész évben lestyánod
A lestyánnak nem csak a levelei, de gyakorlatilag az összes része, vagyis a levele, a szára, a magjai és a gyökere is szárítható és felhasználható. Ehhez a leveleket, hajtásokat májusban és júniusban szedjük le. Ha ugyanis a virágzást követően szedjük le, akkor jóval ízletesebb.
A gyökereket és magokat pedig késő nyáron gyűjtsük be, amikor megbarnulnak. A lestyán szüretelésére mindig késő délelőtt kerüljön sor, amikor a növények már felszáradtak. A lestyánt nem szabad megmosni, hanem egyszerűen csak rázzuk le róla az esetleg rátapadt szennyeződéseket.
Száríthatjuk a levegőn
A lestyánt igazán egyszerűen tudjuk tartósítani. Ehhez semmi másra nincs szükség, mint hogy kötegbe fogjuk az egyes hajtásokat, összekötjük, és a csokrokat fejjel lefelé lelógatjuk olyan helyen, ahol jól jár a levegő és 20-30 Celsius-fok között van a hőmérséklet. Ne legyen kitéve sem esőnek, sem szélnek, és pormentes helyen tartsuk, távol a napfénytől. Körülbelül egy hét múlva, amikor a levelek zizegni kezdenek, készen vagyunk a szárításával.
Aszalógépben vagy sütőben is száríthatjuk
Az aszalógépben tegyük a hajtásokat a forgótálcákra, majd néhány óra elteltével tárolható lesz a lestyán. A hőmérséklet nem lehet 40 Celsius-foknál magasabb a készülékben. A sütőben is néhány órát vesz igénybe a lestyán szárítása, és itt is csak 40 Celsius-fokos lehet a hőmérséklet. Terítsük szét a növényi részeket sütőpapíron, és hagyjuk nyitva résnyire a sütő ajtaját, hogy a nedvesség távozni tudjon. A lestyánt tároljuk jól zárható üvegben, vagy dobozban.
Lestyánban gazdag ételeket kívánunk!