A sziklakert mellett szól, hogy házilag is elkészíthető egy kis kézügyességgel és elszántsággal!

Sziklakertépítéssel természetesen szakemberek is foglalkoznak, tehát ha valaki nem szeretne maga belevágni a munkálatokba, egyszerűen megbízhat egy erre szakosodott mesterembert vagy vállalkozást. A bátrabb kertészkedők ugyanakkor önerőből is elkészíthetik saját verziójukat, ráadásul mindez anyagilag sem jelent túl nagy befektetést.

Fontos tudni

A sziklakerteknek nincsenek kötött építési szabályai, így az alapterület, az alap formája, a magasság, a felhasznált anyagok vagy a beültetett növények tekintetében szinte teljes szabadsága van az alkotónak. Természetesen akadnak betartásra érdemes szabályok és tanácsok, ezek közül következik most egy csokorra való!

sziklakert

A sziklakerteknek nincsenek kötött építési szabályai – fotó: Pixabay

Melyik a legmegfelelőbb hely a sziklakert számára?

Elsőként mindig a sziklakert helyét kell kijelölni, de sosem csupán esztétikai szempontok alapján! El kell dönteni, hogy körbejárható vagy valamelyik sarokba beépített sziklakertet szeretnénk-e. A körbejárható típusoknál elegendő területnek kell rendelkezésre állni, hiszen ilyenkor az építmény szépsége úgy érvényesül, ha elegendő tér lesz körülötte.

Érdemes a kert központi, fókuszponti részére megálmodni a sziklakertet; amennyiben félreeső szegletbe kerül, észrevétlen marad, funkcióját nem tölti be. Nem rossz ötlet a kerítés mellé vagy egyenesen a sarokba helyezni az építményt, ez főleg kis méretű, szűk kertekben praktikus elgondolás.

Nem mellékes tény, hogy a sziklakerti növények többsége igényli és kedveli a sok napsütést, ezért az erősen árnyékolt helyek kerülendők. Szintén nem jó ötlet terebélyes, lombhullató fák alá építkezni, az ősszel lehulló levelek folyamatos kiszedegetése a kövek közül fáradságos munka lesz.

Hogyan építsük meg?

A sziklakertek a legtöbb esetben szabálytalan piramis alakú vagy ívelt kőhalmok, jellemzően kör vagy vese alapformával. Az időtálló kialakításhoz szinte minden esetben megfelelő alapozás szükséges, különben a nehéz kőhalom alatt a talaj besüllyedhet, ez idővel az építmény torzulását vagy akár összeomlását okozhatja. A kijelölt helyen el kell távolítani a talaj felső bő arasznyi részét, majd ezt a mélyedést 2-3 réteg erős geotextillel kell bélelni, így a gyomok nem tudnak majd feltörni. A kiásott, bélelt gödörbe alapozásként téglákat vagy barkácsáruházakban kapható, olcsóbb fajta kerti járólapokat kell elhelyezni.

Természetesen ahol arra van kapacitás, az alap kibetonozása is szóba jöhet, ez a legtartósabb megoldás. Az alapozást úgy kell elkészíteni, hogy a kialakuló stabil alapzat a kerti talaj felszínével egy szintben legyen. Ezután jöhetnek a közepes vagy nagyobb méretű sziklák, amelyeket alapos gondossággal úgy kell egymásra helyezni, hogy szilárdan álljanak és szép formát adjanak az építménynek. Nem szabad elsietni ezt a munkafázist, időt kell fordítani arra, hogy a sziklák, kövek szilárdan üljenek egymáson. Érdemes csak egyféle kőtípust használni, így a látvány egységesebb, harmonikusabb lesz.

A leggyakrabban használt kőfélék a homokkő, a gránit vagy a mészkő. A nehéz kövek mozgatása és kupacba rakása nem veszélytelen munka, a legördülő, megcsúszó kövek sérülést okozhatnak, így inkább ne egyedül végezzük a feladatot! A köztes helyeket, lyukakat és hiátusokat kőzúzalékkal kell feltölteni, majd az üregek felsőbb részeibe termőföldet kell adagolni. Utóbbi célra megfelelőbb a bolti, zsákos virágföld vagy termőföld, ezekben ugyanis a kerti talajjal szemben nincsenek gyomkezdemények, talajlakó kártevők.

sziklakerti pozsgás növények

A sziklakerti zöldek köre igencsak széles, az érdeklődők kis túlzással ezernyi fajból válogathatnak – fotó: Pixabay

Milyen legyen a talaj?

A talajminőséget az ültetendő növények igényeihez alakíthatjuk például komposzt vagy homok adagolásával. A földes szegletekbe kerülhetnek a növények, végül pedig az ültetés után is csupaszon maradó földet zúzott kővel lehet beszórni. Ez a mulcsréteg nemcsak szebbé teszi a látványt, de megvédi a növényeket a kiszáradástól.

Apropó, növények! A sziklakerti zöldek köre igencsak széles, az érdeklődők kis túlzással ezernyi fajból válogathatnak. Kedveltek a klasszikus pozsgások, kövirózsák, kaktuszfélék, ezeket gyakran csoportosan kínálják az árudák, így egyetlen tálcányi növénnyel színes, változatos ültetnivalóhoz lehet jutni.

Beszerezhetőek kifejezetten sziklakerti évelők (pázsitszegfű, pipitér, őszirózsák, lángvirág, napvirág, varjúháj, szirti ternye, szappanfű, deres csenkesz, buglyos fátyolvirág), de kedvelt sziklakerti növény a levendula, és még akár hagymás virágokat is lehet választani! Érdemes az első beültetés során mértéket tartani a mennyiséget illetően, ugyanis a frissen telepített növénykék még növekedni fognak, ha túlburjánzik a sziklakert flórája, az összkép zavarossá és zsúfolttá válik.

Megyeri SzabolcsMegyeri Szabolcs
kertész, kertészmérnök, blogger

Szabolcs az Agroinform.hu állandó szerzője, emellett kertészeti tanácsaival találkozhatsz saját blogján, facebook oldalán és videócsatornáján is.

Ahogy a blogon olvasható: "Szeretném a kertészkedést közel hozni, felhasználóbaráttá alakítani, fogyaszthatóan tálalni."

Megyeri SzabolcsMegyeri Szabolcs
kertész, kertészmérnök, blogger

Szabolcs az Agroinform.hu állandó szerzője, emellett kertészeti tanácsaival találkozhatsz saját blogján, facebook oldalán és videócsatornáján is.

Ahogy a blogon olvasható: "Szeretném a kertészkedést közel hozni, felhasználóbaráttá alakítani, fogyaszthatóan tálalni."