A kelbimbó valamiért nagyon keveseknek kell. A gyerekek körében is inkább a "nem kell a kel" kategóriába tartozik. Ennek valószínűleg sok köze van ahhoz, hogy az óvodákban, iskolákban nem mindig a legízletesebben sikerül elkészíteni, ráadásul az illata sem az a túlságosan vonzó fajta. Nevezhetjük inkább nyugodtan szagnak.

Azonban annak ellenére, hogy a kelbimbó valamiért nem tartozik a legnépszerűbb zöldségek közé, valójában nagyon ízletes tud lenni és igazán egészséges. Ráadásul októbertől szedhető, így nem tereli el a figyelmet róla a sok mostanában beérő zöldségféle, hiszen az őszi és téli időszak nem bővelkedik hozzá hasonló, friss vitaminforrásban. Kinézete alapján olyan, mint egy növekedésben visszamaradott kelkáposzta, azonban ha előítéletektől mentesen fordulunk felé, nagyon sok mindent nyerhetünk általa. Pontokba is szedtük, hogy miket tudtunk meg róla.

1. A bimbós kel vagy kelbimbó a vadkáposzta egy termesztett változata, melyet a XIX. században nemesítettek Belgiumban. A káposztafélék családjába tartozik.

2. Főgyökere erőteljes, dús oldalgyökerei akár egy méter mélyre is képesek lehatolni, így jól tűri a szárazságot.

kelbimbó szedhető

A kelbimbó októberben válik szedhetővé. Fotó: 123rf.com

3. Hosszan lelógó levelei köntösként védik a hónaljukban képződő, kicsiny, tömör káposztaszerű bimbókat.

4. Nem igényes növény, azonban leginkább a középkötött, kissé meszes talajokat kedveli. Sok káliumot és kevesebb nitrogént igényel, azonban sok fényre és vízre van szüksége ahhoz, hogy tökéletes kelbimbókat tudjon nevelni. Magjait 1-1,5 centiméter mélyen kell vetni, a palántákat pedig 45 centiméter távolságra kell ültetni egymástól. A kelbimbó növénye terebélyes lesz, így a sorok között ki kell hagyni 80-90 centimétert.A kelbimbót áprilisában kell elvetni. Ültetéskor használjunk műtrágyát, és közvetlenül átültetés előtt alaposan áztassuk át a gyökereit.

5. Egy adag kelbimbó fedezi a napi C- és K-vitamin szükségletünket.

6. A fogyókúrázók álma, mert kevés kalóriát tartalmaz, viszont rengeteg hasznos tápanyagot nyerhetünk fogyasztásával.

7. Napi A- és B6- vitamin szükségletünk, valamint a napi folsav-, kálium- és mangánigényünk 10%-át fedezi egy adag kelbimbó elfogyasztása.

8. Azok a kéntartalmú vegyületek, mint amilyen például a szulforafán, amelyeknek a kelbimbó büdös szagát köszönheti, összefüggésben vannak a rákellenes hatásukkal.

9. A kelbimbó jót tesz a csontjainknak is, hiszen nagyon gazdag K-vitaminban.

10. A cukorbetegek számára fontos, hogy alfa-liponsavat tartalmaz, ami csökkenti a glükózszintet, és növeli az inzulinérzékenységet.


11. A-vitamin tartalma jót tesz a bőrnek.

12. K-vitamin tartalma miatt azok, akik vérhígítót szednek, legyenek vele óvatosak, hiszen ennek a vitaminnak nagy szerepe van a véralvadásban.

13. Minél frissebb a kelbimbó, annál édesebb az íze, ezért érdemes a kertedből frissen szedve azonnal el is készíteni azt.

14. Ha túl sokáig főződ, nem csak a vitaminokból és a tápanyagokból veszít, de még kesernyés íze is lesz. A legjobb, ha sütőbe teszed és ott sütöd meg.

15. Óriási levél- és szártömege miatt kitűnő a takarmányozásban is.

16. Magas rosttartalma segíti az emésztést és karbantartja a vastagbelet.

17. Kéntartalma miatt segíti a méregtelenítést és serkenti a szervezet természetes védekező folyamatait.

18. Magas folsav- és kalciumtartalma miatt javasolt a fogyasztása a kismamák számára is.

A kelbimbó egészséges

A kelbimbó finom és egészséges zöldség. Fotó: 123rf.com

19. Magas omega-3 zsírsav tartalma vérnyomáscsökkentő hatású.

20. Emellett béta-karotin tartalma hozzájárul a természetes kollagén kialakulásához, ezáltal a bőrszövet erősebbé válik általa.

21. Vásárláskor ügyeljünk rá, hogy ne legyenek túlságosan nyitva a bimbók. Szintén kerüljük a foltos példányokat.

22. A kelbimbó kiváló köretként, de levesben, párolva, csőben sütve, sőt még püréként is kitűnő.

23. A kelbimbó óriási fehérjeforrás, így ha valaki nem fogyaszt húst, akkor annak kitűnő növényi alternatívája.

24. Jó barátai a köménymag és a szerecsendió, de az igazi párja a majoránna.

25. Ha eddig nem tudtunk meggyőzni, íme egy fantasztikusan finom recept, amelynek köszönhetően te is egészen biztosan kelbimbó rajongóvá fogsz válni.

A baconös-sajtos kelbimbóhoz szükséged lesz 50 dkg kelbimbóra, egy kis sóra, borsra, reszelt szerecsendióra és olajra, 33 dkg tejfölre, 1 dl tejszínre, 20 dkg trappista sajtra és 15 dkg baconre.

Tisztítsd és mosd meg a kelbimbót, vágd félbe és sós vízben főzd 10 percig. Ezután szűrd le. Keverd krémesre a tejfölt és a tejszínt, majd add hozzá a szerecsendiót, a sót és a borsot ízlés szerint. Kenj ki egy tűzálló tálat vékonyan olajjal, tedd bele a kelbimbót és öntsd rá a tejfölös öntetet. A tetejét szórd meg reszelt trappista sajttal, és tegyél rá kockára, vagy csíkokra vágott bacont. 175 fokra előmelegített sütőben süsd készre. 25-30 perc múlva készül el, amikor a bacon szépen megpirult a tetején. Jó étvágyat kívánunk!