A saját veteményesről nem szabad lemondani. Még akkor sem, ha kicsi a kertünk. Hiszen, habár sok munkával jár, ennek a munkának meglesz a gyümölcse, és persze a zöldsége is. És hát nincs is annál nagyobb büszkeség egy kerttulajdonos számára, mint amikor a saját kertjében, a két keze által megtermelt gyümölcsök és zöldségek kerülnek az asztalra. Ráadásul, ha vannak gyerekek is a családban, könnyedén megszerettethetjük velük a természetet, és hamarabb meg fogják kóstolni a zöldségeket, ha a saját kertünkben termettek.
Akinek nagyobb terület áll a rendelkezésére, az szerencsésebb, hiszen többfélét termeszthet, és a nagyobb mennyiségekből akár befőzésre is juthat. De annak sem szabad lemaradni a saját kert adta friss zöldségekről és gyümölcsökről, akinek kis terület áll a rendelkezésére.
Így készítsük elő a kertet a veteményezésre
1. A jó termés a jól előkészített talajjal kezdődik. A legjobb, ha a talaj felásása már ősszel megtörtént, de ha ez akkor elmaradt, akkor tavasszal mindenképp meg kell tenni. A felásás után a talaj felszínére szórjunk ki az érett komposztot és gereblyével egyengessük simára. A veteményes számára az a legjobb, ha morzsalékos a talaj.
2. Az ágyásokat úgy alakítsuk ki, hogy legalább 120 cm szélesek legyenek, és hagyjunk közöttük legalább 50 cm-es utakat, hogy könnyű legyen az ágyások gondozása.
A kis kertben is érdemes veteményezni. Fotó: Pixabay
3. Az ágyásokban a sorokat nem árt nem szemre kijelölni, hanem jelzőzsinórt használni, hiszen úgy lesz igazán tetszetős a vetés. Természetesen ügyeljünk rá, hogy a vetni kívánt magokat milyen sor- és tőtávolságra kell elvetni. Ha ezt nem tartjuk be, és túl sűrűn vetjük a magokat, nem lesz kellő helye a növénynek a fejlődéshez. Ha viszont túl nagy közöket hagyunk, pazaroljuk az amúgy is szűkös termőhelyet.
Ezekkel a növényekkel kezdjük a veteményezést
Áprilisban már nyugodtan elvethetjük a zöldborsó, a petrezselyem, a cékla, a spenót és a sóska magjait, de ne feledkezzünk meg a lóbabról sem. Nyugodtan elduggathatjuk a hagymát, a fokhagymát, de a burgonyáról se feledkezzünk meg. De a retek és a fejes saláta is igazán hasznos, ha gyors sikerélményre vágyunk.
Nagyon fontos azonban, hogy meg tudjuk ítélni, mekkora hely áll rendelkezésünkre, és azt úgy osszuk be kis kert esetén, hogy ne essünk túlzásokba. Nem az önellátás a cél, hanem az, hogy kerüljön házi zöldségféle az asztalra. Így érdemes átgondolni, mit szeret a család, és azokat a zöldségféléket elvetni.
Hasznos utánanézni, hogy melyik növénynek milyen társnövények tesznek jót, és ez alapján megtervezni az ágyások elhelyezkedését. Gondolkodhatunk magaságyásban is, így az idősebb családtagok is részt tudnak venni a kertészkedésben, és a gyerekek is nagyobb kedvvel állnak neki.
Ha kicsi is a kert, a mérete megduplázható, hiszen miután kiürülnek az ágyások, újabb növények kerülhetnek a helyükre, így érdemes már most megtervezni a másodvetést is.
Az öntözés is kulcskérdés
Egészen biztosak lehetünk benne, hogy ha zöldségeket termesztünk a kertünkben, akkor rendszeresen öntöznünk is kell, így érdemes átgondolni a veteményes elhelyezésekor, hogy hol a legegyszerűbben megoldható az öntözés. Ha pedig igazán egészséges zöldségeket szeretnénk, és a vízdíjra sem akarunk egy vagyont költeni, mielőbb kezdjük el gyűjteni az esővizet.
Szerezzük be a magokat
Nem érdemes másoktól kapott magokkal kísérletezni, hiszen a napfény, a víz és a termőföld mellett a negyedik legfontosabb tényező a vetőmag. Ha rossz minőségű vetőmagot használunk, teljesen feleslegesen dolgozunk. De arra is ügyelni kell, hogy a magokat mindig a csomagolásukon található leírás alapján vessük el.
Kezdjünk el komposztálni
Ha van veteményes, akkor legyen komposztálás is. Így jóval kevesebb hulladékot fogunk termelni, ráadásul tökéletes termőföld lesz a végeredmény, amelyben sokkal jobban fognak fejlődni a növények.
Ha sikerélményre vágysz, ezek a növények kapjanak helyet a kertedben
1. Retek
A leggyorsabb eredményt a retek fogja hozni, így ha türelmetlenül várod, hogy végre meg is kóstolhasd kétkezi munkád gyümölcsét, illetve zöldségét, a retket feltétlenül próbáld ki. A retek szereti a napfényt, így olyan helyre ültesd, ahol élvezheti azt. Ügyelj arra, hogy a talaj mindig egyenletesen nedves legyen, mert különben nem lesz homogén a retek húsa.
A magokat 1-2 centiméter mélyre és egymástól körülbelül 2-3 centiméter távolságra vesd el úgy, hogy a sorok között 30 centiméternyi távolság legyen. Ha folyamatosan szeretnél retket enni, akkor 10 nap különbséggel vesd el a következő adagot, így nem fogsz kifogyni a finomságokból.
A kertben termesztett zöldségeket a legjobb érési fokukban lehet leszedni. Fotó: Pixabay
Ügyes trükk, ha a petrezselyem magokat kevered a retek magjával. Mivel a petrezselyem nagyon hosszú idő után bújik ki, a gyorsan kibújó retek megmutatja, hogy hova vetettük. Mire a petrezselyem növekedésnek indul, a retket már szüreteljük is.
2. Saláta
A salátát akár balkonládában is termesztheted. A szabadföldi vetéshez fontos, hogy fellazítsd a földet, és jó minőségű komposztot forgass a talajba. A retekhez hasonlóan a saláta is a napos helyet kedveli. A magvakat 1-2 cm mélyen, 15 cm-es sávban vesd, majd takard be földdel. Amikor a kis növények 1-2 centiméteresek lesznek, ritkítsd az állományt úgy, hogy a növények között legalább 5-6 cm hely maradjon. Így kellő tere lesz a fej növekedéséhez.
A kiszedett növénykéket át is palántázhatod egy másik helyre. A salátának a fej növekedésével megnő az igénye a víz iránt is, így folyamatosan ügyelni kell az öntözésére. A fejképződésig kis adagokban, inkább kora reggel öntözd.
3. Zöldborsó
A zöldborsót április közepéig-végéig kell elvetni. Nem szereti a meleget, így 25 Celsius-fok felett már nem hoz virágokat, ezért kell korán vetni. A borsó a jó vízáteresztő képességű, tápdús talajt kedveli. A borsószemeket 3-6 centiméter mélyre és 25-30 centiméter sortávolságra vesd. Érdemes kéthetes időközökkel vetni, hogy így hosszabb legyen a termesztési időszak.
Mivel a borsó kúszónövény, érdemes valamilyen támasztékot biztosítani számára, hiszen így sokkal jobb lesz a terméshozama. A borsó szereti a napfényt. Ahhoz, hogy jó termést hozzon, érdemes trágyával vagy érett komposzttal táplálni a talaját. Fontos, hogy folyamatosan öntözd, és ne hagyd kiszáradni a talajt. Ehhez használhatsz különféle talajtakaró növényeket is. Ügyelj rá, hogy rendszeresen kapáld és gyomtalanítsd.
Nagyon jó munkát és bőséges termést kívánunk!