A virágzó repceföld mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Fotó: Vida-Szűcs István
A repce a káposztafélék családjának Brassica nemzetségébe tartozik, Magjából olajat sajtolnak, melyet leginkább a réparepcéből, vagy a káposztarepcéből nyerik. A repce 75-125 cm magas növény, szára kerek, egyenes, mely bokrosan ágazik el. Levelei kékeszöldek. Jellegzetes, élénk sárga virágai fürtökben nőnek, és áprilistól egészen szeptemberig nyílhatnak, fajtájuktól függően. Termése a becő, mely 5-10 cm hosszú, és körülbelül 30-40 mag található benne.
A repceolajat már nagyon régóta ismerjük és használjuk, nem véletlenül maradt meg a mai napig a harmadik leggyakrabban használt növényi zsiradékként. Azonban méltánytalanul keveset beszélünk a belőle készült mézről.
A repceméz azokról a csodálatosan sárga repcetáblákról származik, amelyek mellett nem lehet gyönyörködés nélkül elmenni. És ezzel szerencsére így vannak a méhek is. Ahogy a jó bornak, úgy a jó méznek is megvan a maga egyénisége. A repceméz pedig igazán kilóg a sorból.
A halványsárga színű méz íze és illata csodálatosan édes. Nagyon könnyen kristályosodó mézfajta. A pörgetést követően átlagosan már 7 nap után kristályosodik. Kristályos állapotában szinte hófehérré válik, íze a marcipánéhoz lesz hasonlatos, állaga pedig finomszemcsés, krémes megjelenést kap. Kitűnő teák és kávék ízesítésére.
Repceméz előállító munka közben. Fotó: 123rf.com
Így hát ne adjunk teret a vele szemben támasztott előítéleteknek! Attól, hogy nem olyan folyékony és barna, mint a többi méz, még ugyanolyan finom, sőt! Pontosan a különleges kristályosodásának köszönhetjük, hogy egyedül ebben a mézfajtában több a szőlőcukor aránya a gyümölcscukorhoz képest. A szőlőcukor pedig nagyon gyorsan kristályosodik 25 Celsius fok alatt. A kötött állagon azonban lehet javítani, és így az kellemesen krémessé válik.
Előnye még, hogy nem csöpög, és nem folyik le a kezünkön evés közben, így a gyerekek sem fogják összekenni magukat és az egész konyhát vele. A magas szőlőcukor tartalma miatt pedig nagyon hálásak lehetünk neki. A vérünkbe jutott szőlőcukrot a sejtjeink elégetik, és óriási energiákat szabadítanak fel bennünk. A szőlőcukor nem csak az izmainknak, hanem az agyunknak is igazi doppingszer. Serkenti a gondolkodást, javítja a memóriát és nagyban segíti a tanulást. Egy teáskanál repceméz egy tabletta szőlőcukornak felel meg.
A repceméz emellett fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású. Magas vastartalma miatt képes legyőzni a vérszegénységet. De nem csupán belsőleg, külsőleg is számíthatunk rá, hiszen arcpakolásként, magas E vitamint tartalmának köszönhetően, segít felvenni a harcot a bőr öregedésével.