A szerecsendió 12. századi európai elterjedésekor azonnal méregdrága fűszernövénnyé vált, ugyanis egyrészt afrodiziákumként tekintettek rá, másrészt a népi gyógyászatban émelygés, hányinger és gyomorproblémák esetén is hatékonyan alkalmazták.

Örökzöld fája akár a 20 méteres magasságot is eléri. 7 évesen hozza első termését, körülbelül egy évszázadig terem. Malajziában őshonos, de termesztik Brazíliában, Indonéziában és Nyugat-Indiában is. Valószínűleg már több ezer évvel ezelőtt is kedvelték finom íze miatt, és ismerték a szervezetre gyakorolt jótékony hatásait is.

A szerecsendiót elsősorban gyomorpanaszokra ajánlják

Olaját használják ízületi gyulladásokra és izompanaszokra is, ezenkívül fertőtlenítő, nyugtató, altató, hasfogó, vértisztító, emésztésjavító, légcsőhurut-enyhítő, hangulatjavító tulajdonságai miatt is alkalmazzák, de a szerecsendió – mely a 7-8 évet már elért fa termésének a magja – elsősorban gyomorbántalmakra ajánlott. Hatékonyan oldja a gyomorgörcsöt, nyugtatja a gyomrot, növeli az étvágyat, enyhíti az émelygés, a hányinger és a gyomorrontás kellemetlen tüneteit. Elősegíti a tápanyagok gyors felszívódását, és oldja a tápcsatorna falára rakódott emésztetlen zsírokat.

Védi a májat, az epét és a vesét

Ismert a szerecsendió májregeneráló, vesetisztító, epetermelést fokozó, valamint mérsékelt epekőoldó hatása is.

Fertőtlenítő és bőrtisztító

A szerecsendió főzete alkalmas a szájüreg fertőtlenítő öblögetésére, továbbá tejjel vegyítve a gyomorfekély és a túlzott gyomorsavtermelés orvoslására. Tinktúra vagy forrázat formájában sebek fertőtlenítésére is használható. Fahéjjel és mézzel keverve az arcbőr szebbé varázslására szokták használni.

A szerecsendió mint altató

Egy bögre tejben egy teáskanálnyi szerecsendiót főzzünk 3-5 percig. A mézet a főzet kihűlése után szabad csak belekeverni.

szerecsendió

Ismert a szerecsendió májregeneráló, vesetisztító, epetermelést fokozó, valamint mérsékelt epekőoldó hatása is – fotó: Shutterstock

A szerecsendió illóolajként alkalmazva

A szerecsendió illóolaja kis mennyiségben stresszoldó hatású, hangulatjavító, továbbá növeli a szellemi képességek hatékonyságát.

Az illóolaj belsőleg történő alkalmazása azonban tilos! Sőt, magának a fűszernek a használata is nagy mennyiségben fogyasztva mérgező lehet, és pszichikai tüneteket válthat ki, erős hallucinogénként működik. Ezért a benne lévő miriszticin a felelős.

A szerecsendióban lévő miriszticin

A szerecsendió erőteljes illatát és ízét a benne található illóolajoknak köszönheti, amelyek egyik fő alkotóeleme a miriszticin. Ez a nyers szerecsendió tömegének 1-1,5 százalékát teszi ki.

Az ember testsúlyához mérve kilogrammonként már 1 milligramm szerecsendió is hat a központi idegrendszerre; ha nagy mennyiségben fogyasztják, émelygés, hányás, hasmenés, pulzusemelkedés társul hozzá. Más összetevőkkel kombinálva akár életveszélyes is lehet. A hatása 1-2 napig is kitart, borzasztó mellékhatások kísérik.

Forrás: divany.hu, sobors.hu