Ahogy a gyümölcsfáknál, úgy a rózsáknál is lehetőség nyílik rá, hogy egy alanyba másik fajtát oltsunk. Bár elsőre borzasztóan tudományosan hangzik, a gyakorlatban egyáltalán nem olyan lehetetlen megvalósítani. A rózsáknál ezt szemzésnek nevezik, és júliusban nyílik rá a legjobb alkalom.

A szemzés, vagy alvó rügy beültetése, a leggyakoribb rózsanemesítési eljárásnak számít. Kiváló megoldás, ha például van egy csodás rózsabokrunk, amelyiken gyönyörű virágok vannak, azonban nem túlságosan erősek a gyökerei. Ezesetben a szemzés segítségével kombinálhatjuk egy olyan példánnyal, amelyiknek erős a gyökere, ötvözve így mindkettő legjobb tulajdonságait. Mivel a szemzéssel nem tehetünk kárt a rózsákban, nyugodtan próbáljuk ki, hiszen semmit sem veszíthetünk. Ellenben óriási öröm és büszkeség fog eltölteni minket, amennyiben sikerül, és gyönyörködhetünk a csodaszép virágokban. Úgyhogy ne csak szemezzünk a rózsával, hanem végezzük el a szemzését is!

Így végezd el a rózsád szemzését

1. A beavatkozáshoz először is készítsük elő az alanyt. Ezt úgy kell elvégezni, hogy már néhány nappal korábban elkezdjük öntözni, hiszen minél nagyobb a növény nedvességtartalma, annál könnyebb lesz a szükséges részt a fás résztől elválasztani.

2. Szükségünk lesz egy élet késre is, ha lehetséges, szerezzünk be hozzá egy oltókést.

rózsabokor

A szemzőhajtáshoz olyan rózsát válasszunk, amelyiknek már elnyíltak a virágai. Fotó: Pixabay

3. A szemzőhajtást vágjuk le és készítsük elő. Ehhez olyan rózsát válasszunk, amelyiknek már elnyílt a virága. A hajtáscsúcsot vágjuk le az első szemig, majd vágjuk le a leveleket, hogy csupán a levélnyélből maradjon 1 cm hosszúság. Ez azért szükséges, mert ez segít majd nekünk a szem megfogásában.

4. Az alanyon végezzünk egy T-bemetszést. A száron ejtsünk egy vízszintes vágást, majd egy hozzá csatlakozó, 2 centiméteres függőleges vágást is. A héjat teljesen vágjuk át, de a fás részbe csak kicsit vágjunk bele, majd hajtsuk fel az átvágott héjat.

5 . Az előkészített szemzőhajtásról egy szemet kell levágnunk. Ejtsünk alatta 1-1,5 centiméterre egy vízszintes bemetszést, és függőlegesen lefelé vágjuk le a szemet, amelyet a vízszintes bemetszés zár.

6. Szedjük ki a szemrészből a fás részeket.

7. Helyezzük be a szemet. Fogjuk meg a levélnyélnél, tűrjük fel késsel a T szárát és a leszedett szemet toljuk be a nyílásba. Addig toljuk, míg a szempajzs teljesen a héj alá nem jut.

8. A berakott szemet ezután kötözzük be. Erre alkalmas bármilyen kötözőanyag, a lényeg, hogy kellő mértékben szorítsa az alanyhoz, és ne látszódjon ki a T vágás.

9. Majd várjuk az eredményt. Ha mégsem sikerült elsőre, ne keseredjünk el, és próbáljuk meg újra.

Egész évben van teendő a rózsa körül

A rózsákkal egész évben érdemes foglalkozni, hiszen így igazán széppé varázsolják a kertünket. Ezek a feladatok nem vesznek igénybe túl sok időt, viszont jót tesznek a növénynek, és az egészen biztosan szép virágokkal fogja meghálálni a gondoskodást.

1. Januárban fel kell kupacolni a rózsa töveit, és letakarva megvédhetjük a széltől és a fagyoktól. Ez azért is fontos, mert a téli napsütés hatására túl korán megindulhat a nedvkeringés és elfagyhat a növény töve.

2. Márciusban eljön a rózsa metszésének ideje, és amikor már elmúlnak a fagyok, meg lehet tisztítani a töveket a felkupacolt földtől. Ez az időszak a legalkalmasabb az új tövek elültetésére is. Ha tavasszal csak keveset metszünk a növényből, akkor hamarabb fog virágozni. Mivel tavasszal növekedési szakasza van a növénynek, több tápanyagra van szüksége, ezért 3-4 hetente kell tápoldatozni.

3. Májusban a talaj felszínét meg kell lazítani, és ekkor már el kell kezdenünk rendszeresen öntözni a rózsát. A nyár folyamán ügyeljünk a folyamatos öntözésre és gyomlálásra, és arra, hogy figyeljük a rózsát, ha esetleg bármilyen kártevő, vagy betegség megtámadná, mert ez az időszak erre a legveszélyesebb. Ekkor jön el tehát a permetezés időszaka. Ha a rózsán betegség jeleit véljük felfedezni, metsszük le a fertőzött részt, és szerezzük be a megfelelő permetszert, amellyel megvédhetjük a további betegségektől és kártevőktől.

4. Szeptemberben érdemes 70 g kálimagnéziumot szórni a talajra, amely nagyon jó tápanyag a rózsa számára.

5. Novemberben jön el az őszi metszés ideje, ezután pedig meg kell védeni a rózsát a fagytól, így fedjük be földdel a rügyeket.

rózsa közeli

A szemzéssel csodaszép rózsákat alkothatunk. Fotó: Pixabay

A rózsa metszése

A rózsa nagyon igényli a metszést, és meg is éri ezt megadni neki, hiszen metszés nélkül fel fog kopaszodni, hamar elöregszik, és csökkenni fog a virághozama. Ráadásul a virágai is jóval kisebbek lesznek.

A rózsa metszését kora tavasszal kell megkezdeni, mindenképp fagymentes időben, amikor megpillantjuk a növekedés első jeleit, vagyis kis rügyeket fedezünk fel rajta. Ekkor kell lemetszeni az elhalt és sérült ágakat.

A kerti rózsát rügyre metsszük. Az éves vesszők visszavágása során a metszési felület mindig egy rügy fölött 5-10 milliméterrel kell, hogy legyen. A metszéskor ferde metszlapot vágjunk úgy, hogy a metszlap a rüggyel ellentétes oldal felé lejtsen, hiszen ha a rügy felett túl rövid csonkot hagyunk, az veszélyezteti a rügyet, míg ha a csonk túl hosszú, a rügyig beszáradhat.

A vadhajtásokat, a gyenge, beteg, elszáradt vesszőket tőből metsszük ki. Az erősebb ágak vágására használhatunk ágfűrészt  vagy gallyvágó ollót, míg a metszéshez és az ifjításhoz metszőollót használjunk. A tavaszi metszés során az erős vesszőket 4-5 rügyre, míg a gyengébb hajtásokat 2-3 rügyre metsszük vissza. Az első évben nyáron is metsszük a rózsát. Ügyeljünk rá, hogy az első virágok elnyílása után minden hajtást metsszünk vissza az egyharmadára.

A rózsabokroknak fenntartó metszésre is szüksége van. Ekkor mindenképp távolítsuk el a vadhajtásokat, mert ezek elvonják a növénytől a tápanyagokat és a vizet. Ezeket nagyon könnyű megkülönböztetni, hiszen más a színük és a tüskézettségük is. Ezeket a hajtásokat a gyökérnyaknál kell elvágni. A beteg, elfagyott, sérült és öreg vesszőket is el kell távolítani.

A teahibrideket a tavaszi metszés során ne vágjuk vissza túlságosan nagy mértékben, mert akkor nem fognak virágokat hozni. A futórózsákat elég évente egyszer, az elvirágzás után megmetszeni. Ekkor metsszük vissza az oldalhajtásokat 8-10 cm-re, és vágjuk le az elöregedett ágakat.

Rózsákban gazdag nyarat kívánunk!