Mire figyelj, hogy a kerted minél tovább virágba boruljon?
Egész télen azt várjuk, hogy végre eljöjjön a nyár. Most pedig, amikor itt van, sokszor a nagy hőség miatt panaszkodunk. Pedig már csak pár hét, és bizony vissza fogjuk vágyni ezeket a csodálatos, meleg napokat és a virágba borult kertünket. Mert az óriási meleg és szárazság ellenére is, kis odafigyeléssel, csodaszép virágokat nevelhetünk a kiskertünkben.
Azonban van néhány fontos szabály, amit érdemes betartani, hogy minél tovább gyönyörködhessünk bennük.
- Napos helyre, fém edénybe ne ültess növényt, mert az nagyon hamar felmelegszik, és vele együtt a virág maga is.
- A cserépedények és a fából készült virágládák a nyári napsütésben nagyon hamar ki tudnak száradni. Ha mégis ilyen edényekbe szeretnénk elültetni virágainkat, mindenképp béleljük ki fóliával, és utána helyezzük csak bele a földet.
A harangvirág nagyon kedveli a fényt. Fotó: 123rf.com
- A ládákba, edényekbe ültetett virágok mindig gyorsabban kiszáradnak, mint a szabad földbe ültetett társaik. Éppen ezért érdemes naponta kétszer, reggel és este is megöntözni őket.
- Ne vigyük túlzásba az öntözés mennyiségét! A pangó víz kevés virágnak tesz jót. Inkább többször keveset, mint egyszerre sokat adjunk nekik.
- Érdemes gyűjteni az esővizet. Egyrészt víztakarékos másrészt a pénztárcánkat is kíméli, ha nem folyton a csapvízből öntözünk, harmadrészt pedig így nem öntözzük túl hideg vízzel a virágokat, ami bizony nem tesz túl jót nekik.
Ezek a virágok egész nyáron át virágoznak
- Ha nyár, és napsütés, akkor az első virág ami eszünkbe juthat, a napraforgó. Ez a gyönyörű és hasznos virág 8-10 héten át képes virágozni kertünkben.
- A porcsinrózsa ideális a napsütötte kertekben. Mivel pozsgás, ezért húsos levelei képesek megőrizni számára a nedvességet. Ráadásul nagyon könnyen terjed el, így ideális talajtakarónak is. Virágai sárga, rózsaszín, fehér, de akár piros, krém, vagy narancssárga színben is pompázhatnak. Mivel jól bírja a szárazságot, akár sziklakertbe is ültethetjük.
- A petúnia szintén egész nyáron át virágba borítja kertünket. Csodás kis trombita alakú virágai a szivárvány minden színében pompáznak. Ültethetjük a kertbe, de balkonládába és cserépbe is. Bár bírja a meleget, ahhoz, hogy sokáig szép maradjon, ránk is szüksége van. Mivel gyorsan növekszik, rendszeresen vissza kell vágni. Serkenthetjük virágzását, ha rendszeresen eltávolítjuk elnyílt virágait. Rendszeresen és bőségesen kell öntözni, továbbá tápoldatozásáról is hetente gondoskodjunk.
A gerbera a kertben és a lakásban is gyönyörű. Fotó: 123rf.com
- A rézvirág félkarú óriás a napsütés nélkül. Gyönyörű virágja csak akkor tud teljes pompájában ragyogni, ha kellő mennyiségű napfényben fürdőzik.Őshazája Mexikó, ezért is imádja annyira a napsütést. A nyár közepétől egészen az ősz végéig virágzik. Legényrózsa néven is ismert. Az elszáradt virágok levágásán kívül más teendőnk nincs vele. Természetesen a tápoldatozást meghálálja, öntözni pedig különösen a száraz időszakokban szükséges.
- A begónia sárga, piros, rózsaszín és fehér virágai végig virágozzák a nyarat, és az ősz első időszakát is. Ha kedvezni szeretnénk a méheknek, mindenképpen ültessünk pár tövet a kertünkbe. De nem csak a kertben, a lakásunkban is kitűnően érzi magát. Azonban, ha túl kevés fényhez jut, hamar ledobja leveleit. Csak akkor locsoljuk, ha a talaj felső rétege kiszáradt. Óvatosan öntözzük, mert a levelére kerülő víz hamar a levél rothadását okozhatja. Bár szereti a napfényt, a túl erős napsugárzás megégeti a virágokat.
- Régen nagyon népszerű volt, manapság azonban sajnos kevesen nevelnek a kertjeikben tátikát. Pedig a gyerekeknek kitűnő szórakozást nyújt a kis virágok összenyomása. Nem véletlenül kapta az oroszlánszáj nevet is, hiszen megnyomva nagyon emlékeztet az állatok királyának kitátott szájára. Talaj tekintetében nem válogatós, locsolni is mérsékelten kell, leginkább a száraz időszakokban. A pangó víz azonban a növény elpusztulásához vezethet..
- A levendula maga a nyár. Júniustól augusztusig gyönyörködhetünk benne, de másodvirágzása az ősz elejét is még szebbé teszi, csodás lilaságával. Ráadásul nem csak számunkra szép. A pillangók nagyon szívesen pihennek meg rajta, ellenben a szúnyogokat távol tartja.
- A muskátli igazi csodanövény. Nem elég, hogy szintén nagy ellensége a szúnyogoknak, a legforróbb nyári napokon is elkápráztat minket virágaival. Ahhoz, hogy valóban sokáig gyönyörködhessünk benne, elnyílt virágait távolítsuk el róla. Fontos, hogy mindig kifejezetten muskátliknak való földbe ültessük. Minél nagyobb ládába ültetjük, annál bővebb virágterméssel fogja meghálálni azt. Földje soha nem száradhat ki, de nem is panghat benne a víz. Hetente adjunk neki tápoldatot, ám ezt augusztusban fejezzük be. Nem tűri a fagyot, így attól mentes helyen teleltessük. Havonta egyszer ilyenkor is nézzünk rá, hogy tavasszal új erőre kapva virágozhasson tovább.
Egy kis odafigyeléssel a kertünket beborítják a virágok. Fotó: 123rf.com
- A harangvirág virágai apró kis csengettyűkre emlékeztetnek. Színe a kéktől egészen a fehérig terjedhet. Igazán a napsütésben tud virágjában pompázni. Kedveli a tápanyagban gazdag talajt, és nem szeret kiszáradni, azonban a pangó vizet sem kedveli. Augusztus közepéig hetente egyszer kapjon tápoldatot.
- A gerbera ezernyi színével van velünk, tavasztól egészen az első őszi napokig. Két öntözés között hagyjuk a földjét kiszáradni. Ha a kertünk talaja kötött, ültessük a gerberát cseréppel együtt a talajba. Azonban ügyeljünk arra, hogy mindenképpen legyen vízelvezető a cserép alján. Reggel öntözzük.
- A százszorszép szintén nagy rajongója a napsütésnek. Ha nem kap belőle eleget, hamar bezárja virágait. Szereti, ha a talaj nem szárad ki, de a pangó víz nem tesz jót neki. Az elnyílt virágainak eltávolításával újabb virágokat fog hozni.