A Wageningeni Egyetem (WUR) munkatársai olyan hormontermelő baktériumokat hoztak létre, amelyek a gyümölcsfák virágzásának késleltetésével jelentősen csökkenthetik a tavaszi fagykárokat, amelyek az utóbbi időben Európa-szerte a termés egyre nagyobb hányadát pusztítják el, csökkentve ezzel a termelés hatékonyságát – olvashatjuk a wur.nl/en hírportálon.

gyümölcsfa

A gyümölcsfák virágzásának késleltetésével jelentősen csökkenthető lenne a tavaszi fagyok okozta kár – fotó: pixabay.com

Gyakran előfordul, hogy a májusi fagyok éppen a virágzáskor érik a gyümölcsfákat, ami rendszerint a termés legalább 50 százalékának vagy teljes teljes egészének a megsemmisülésével jár együtt.

A tavaszi fagyok jelenleg Európában a legnagyobb a fenyegetést jelentik a gyümölcstermesztés eredményére. Mivel a fagyok fellépésének valószínűsége a tavasz előrehaladtával csökken, logikusnak tűnik az az elképzelés, hogy a virágzás későbbre tolódása potenciálisan csökkenti a terméskiesést.

A legtöbb növény maga is szabályozza saját virágzásának időpontját, hormonokkal gátolva a virágzást a hideg időszakban, csak az a probléma, hogy a gyümölcsfák nem rendelkeznek az időjárás előrejelzésének képességével.

A WUR hallgatóinak egy csoportja viszont megállapította, hogy a gátló hormonok mesterséges előállításával késleltetni lehet a virágzást, ami gyakorlatilag a gyümölcsfák fogamzásgátló tablettákkal való kezelését jelenti. A késleltetett virágzásnak természetesen lesz egy olyan hátránya, hogy gyümölcsérés is késedelmet szenved, ez azonban mindenképpen kisebb kárt jelent, mint a termés elmaradása.