Az elmúlt napokban szinte az ország egész területén mértek fagypont alatti hőmérsékletet az éjjeli órákban. Ez különösen az északi és a Duna-Tisza közi régiókat érintette: egyes helyeken -7 fokig süllyedt a hőmérséklet. A fagykár jelei nem mindig láthatóak azonnal! Hogyan ismerheted fel és mit tehetünk a károk minimalizálására?
Fagykár jelei – fotó: Aeffect Communications
A növények egészsége szempontjából a talaj- és légfagy egyaránt veszélyes, függetlenül attól, hogy zsenge, fiatal növényről, vagy felnőtt példányról van-e szó: a nappali olvadás és az éjjeli fagyás sorozatos váltakozása megviseli őket.
Ezek a fagykár tünetei
Gyakran a fagykár szinte azonnal látható a fagyást követően. Ez azonban nem mindig van így és egyes növényeknél, különösen a fás szárúaknál akár több hónapig is eltarthat, mire ennek látható jele lesz:
- A zsenge fiatal hajtásokon perzselést okoz a túl alacsony hőmérséklet ez halványbarna foltokkal jelentkezik gyakran a levélerek között.
- Nincsenek biztonságban az örökzöldek sem: itt a perzselés a leveleken keletkezik, azok barnulását okozhatja. (A tünet a babérnál gyakori például.)
- A zsenge évelők lombja megbarnulhat, megfeketedhet. A szárak gyakran összeesnek.
- A virágoknál és a fiatal gyümölcsfáknál ún. parafás réteg kialakulását okozhatja a virágok végén. Gyümölcsök esetében a fagykár közismerten súlyos veszélyt jelent, a termés szezonban gyérebb lehet.
- A hosszan tartó fagyos időszakok egyes cserjék levelén foltosodást okozhatnak.
A károk kezelése
A legtöbb kertész tanúsíthatja, hogy néha a fagykárok egyszerűen elkerülhetetlenek. Mit tehetünk, ha már bekövetkezett a kár?
- Ha nem várható több fagy, akkor a sérült hajtásokat vágjuk ki, és vágjuk vissza sértetlen oldalhajtásig vagy rügyig.
- A metszés után juttassunk ki olyan mikrobiológiai készítményt, mely képes segíteni az erős, új hajtások növekedését.
- A felfagyásnál a fagy “kiemelheti” a földből az újonnan ültetett cserjéket, ezért ellenőrizzük és erősítsük meg újra a talajt körülöttük. Ilyenkor a talajban lévő víz megfagy, ennek következtében megnő a térfogata. Mivel csak felfelé képes terjedni, a talaj felemelkedik. A talajjal együtt a növény is kiemelkedik a helyéről, a lenn maradó gyökerek pedig leszakadnak róla. Ez a lágyszárúakkal és a fiatal facsemetékkel, bokrokkal is megtörténhet.
- Ha egy kerítés vagy sövény „fagyzugot” okoz, fontoljuk meg egy rés kialakítását, vagy távolítsuk el az alacsonyabb növedék egy részét a hideg levegő elvezetésének javítása érdekében.
- Ha a lomb meg is feketedett a fagy miatt, a gyökerek még élnek, és még mindig védhetők vagy kiemelhetők,védett helyen tárolhatók. A hideg szélnek kitett kertekben fontoljuk meg a nagyobb védelmet: rácsokkal, bambuszkerítéssel, vesszőből font falakkal, fákkal és bokrokkal hatásosan védekezhetünk a légáramlatok ellen.