Mik a gyümölcstermesztés betakarításának legfontosabb tudnivalói?
A gyümölcsök érése bonyolult folyamat, amelynek során a cukrok és savak mennyisége és egymáshoz való viszonyított aránya állandóan változik. A fogyasztó számára az érés legkedvezőbb állapota, amikor a cukor és a sav aránya a gyümölcsben a legkellemesebb. Ezt az állapotot egyes gyümölcsök – pl. a téli alma és téli körte – érése a leszedés után is tovább folyik. Ezt nevezik a szakemberek „utóérésnek”. Megfigyelhettük, hogy pl. az utóérő téli almában, téli körtében a számunkra előnyös folyamatok a tárolás során továbbra is fennállnak. Ekkor különböző szín-, és zamatanyagok alakulnak ki, amelyek a gyümölcs fogyasztását kellemesebbé teszik.
A téli almát és a téli körtét nem is lehetne a teljes beérésükig a fán tartani, hiszen akkor csak novemberben szüretelhetnénk, amikor az őszi esők és a korai fagyok veszélyeztetik a gyümölcs érését.
Aki házikertekben szüretel, jelentős előnyt élvez a nagy tábálákon gazdálkodó kertészekkel szemben. A fákon termett gyümölcs legnagyobb része ugyanis azonnal fogyasztásra is kerülhet, mivel a gyümölcs leszedésével nem kell sietniük, megvárhatjuk míg azok éretten, fogyasztási szempontból optimális időpontban kerüljön le a fákról.
Azt is megfigyelhetjük, hogy a gyümölcsök még az azonos fán sem egyszerre érnek. A fák délre néző, több napsugarat élvező ágain – a meleg hatására – minden gyümölcsfaj előbb érleli be a termést, mint az északi oldalon. Aki gondosan és napról napra figyeli gyümölcseit érlelő fák állapotát, az ezt a különbséget kamatoztathatja saját hasznára. Ha ugyanis részletekben szedjük le a gyümölcsöt, akkor a fán maradók – még érőfélben lévő gyümölcsök – több tápanyagot nyernek és így jobban kifejlődnek.
Hogyan szedjük le a gyümölcsöt?
Jó ha tudják a kistermelők, hogy nem szabad gyümölcsöt szedni esőben vagy olyan állapotban, amikor az esőtől vagy a hajnali harmat5tól a gyümölcs még nedves. A vizes felületű gyümölcsök rendkívül gyorsan fertőződnek és romlanak, ezért eltartási idejük jelentősen lerövidül. A gyümölcs eltarthatóság szempontjából nem előnyös pl. forró napsütésben szüretelni, mert a megmelegedett gyümölcs is viszonylag gyorsan romlik.
Az alma és a körte szüretelésének az ideje
A közkedvelt jonatán alma gyakori betegsége a „jonatánfoltosság”. Ilyenkor a gyümölcsön kerek alakú 2-3 mm nagyságú foltok keletkeznek. A jonatánfoltos alma nem kerül exportra. A tárolás során a gyümölcs húsában keserű ízű, besüppedő barna foltokat, a „tapló foltosságot” általában kalcium hiánya idézi elő. A nagyobb gyümölcsök fogékonyabbak erre a betegségre, mint az apróbbak. Külföldi kutatások szerint védekezésül szüret előtt 8-10 naponként 0,5-0,6%-os kalciumnitrátos permetezéssel segíthetjük az almahéjában a kalciumtartalom növelését.
A gyümölcsszedéshez használatos eszközök
Fontos, hogy a leszedett gyümölcsöt ne süsse a nap, lehetőleg árnyékos helyen tartsuk az elszállításig. Valamennyi gyümölcsöt szedjük le, mert ezek visszamaradva a kártevők és a betegségek terjesztésével a következő évben nagy károkat okozhatnak.
A leírtak megtartásával a leszedett gyümölcsünk megfelel a minőség követelményeinek és így munkánk is jövedelmezőbbé válik. Érdemes tehát az alma- és a körte szüretelésére jobban odafigyelni.