A mandulafa Magyarországon nem őshonos, de már nálunk is akadnak ültetvények, és egyre gyakrabban látni házak udvarán is. A mostani telek kedveznek neki, mert –16 fok alatt már sérül. A mandula és a belőle készült olaj is nagyon jó hatással van az emésztésünkre, azonban fontos tudni, hogy nem mindegyik mandulaolaj fogyasztható.

A mandula jótékony hatásai

A mandula nagyon egészséges: E-vitamin-tartalma jelentős, ami antioxidánsként nagy szerepet játszik számos betegség megelőzésében és immunrendszerünk erősítésében. Napi E-vitamin-szükségletünk felét 20-23 szem mandulával fedezni tudjuk. A mandulamag telítetlen zsírokban, szénhidrátban, fehérjében, vitaminokban, ásványi anyagokban és bioaktív vegyületekben gazdag. Nagyszerű magnéziumforrás, aminek jelentős szerepe van az ideg- és izomműködésben, egyenletesen tartja a szívverést, segíti a csontok erősségét, és támogatja az egészséges immunrendszert. Emellett B-vitaminok, vas, kalcium és kálium is találhatók benne.

Azonban a mandulát nem csak étkezési célra termesztik. A magból sajtolt olaj rendkívül értékes, és számos területen felhasználják. Mandulaolajat az édes mandulából (P. dulcis var dulcis) és a keserű mandulából (P. dulcis var. amara) is nyernek. Ez utóbbi magja és olaja étkezésre nem alkalmas, mert nagy mennyiségben tartalmaz amigdalint, ami a sárgabarack magjában is megtalálható, és a mag elfogyasztása után cianiddá alakul át, azaz mérgező.

Mire használható a mandulaolaj?

A keserűmandula-olaj erős illatú, szappanokban, aromaterápiában bázisolajként és masszázsterápiában használják. Biztonságosan alkalmazhatjuk külsőleg, a bőrünkön, hajunkon, de semmiképpen ne fogyasszuk el.

Az édes mandula olaja azonban fogyasztó, régóta használják a népi gyógyászatban számos egészségügyi előnye miatt. Ismert gyulladáscsökkentő, immunerősítő és májvédő hatása, amiben E-vitamin-tartalmának jelentős szerepe van. A mandulamag fogyasztása is jelentős E-vitamin-bevitelt jelent, de olajában még koncentráltabban található meg ez az értékes antioxidáns.

A mandula, akárcsak a dió, a kesudió, pekándió és a mogyoró, segít megőrizni a vastagbél egészségét és csökkenteni a vastagbélrák kockázatát.

A mandulaolaj összetétele kedvező hatással van a koleszterinszintünkre. Telítetlen zsírokban gazdag, ezért fogyasztása segít a LDL-koleszterin csökkentésében. Ezzel nagymértékben hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez.

mandulaolaj

A mandulaolaj összetétele kedvező hatással van a koleszterinszintünkre is – fotó: Shutterstock

Kutatások során összefüggést találtak a mandulaolaj-fogyasztás és a jobb bélmozgás között, és az egyik vizsgálat eredménye szerint csökkenti az irritábilis bélszindróma (IBS) tüneteit is. A mandulafogyasztás azért is előnyös, mert probiotikus hatása van, így segíti az egészséges bélflóra működését.

A mandula olaját a bőrre és hajra gyakorolt hatása miatt elsősorban kozmetikai célra alkalmazzák. Gyakran használják samponok, balzsamok, szappanok, testápolók és ajakbalzsamok készítéséhez. Hidratálja és puhává teszi a bőrt, és lassítja az UV-sugárzás okozta öregedést.

Kutatások szerint a mandulaolaj állapotos nőknél csökkenti a striák okozta viszketést, és segíthet megelőzni a kialakulásukat. Sebek hegesedésének csökkentésére is alkalmas. Érzékeny bőrűek számára is ideális, mert nincs irritáló hatása, nyugtat és hidratál. Egyes tapasztalatok szerint jó hatással van bőrgyulladás, pikkelysömör, ekcéma esetén is gyulladáscsökkentő tulajdonságainak köszönhetően.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock