A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) 124 millió forintos támogatásból valósítja meg a Tisza-tó térségének gazdasági, turisztikai és ökológiai fenntarthatóságát biztosítani hivatott projektjét. A program teljes megvalósítása a jövő évre várható, célja többek között a tó vízgazdálkodási adottságainak optimalizálása, az infrastruktúra fejlesztése, valamint az ökológiai állapot helyreállítása és megőrzése.
Kiemelt figyelmet fordítanak a káros víztöbblet biztonságos elvezetésére, valamint a száraz időszakok során az optimális vízkészlet megőrzéséhez szükséges feltételek megteremtésére. A projekt hozzájárul a tó víztartalékainak fenntartható kezeléséhez, és fontos szerepet játszik a környezeti, turisztikai és gazdasági értékek megóvásában is.
A beruházás során az alábbi intézkedések valósulnak meg:
A Tisza-tó körüli hajós és egyéb vízi turizmus jelentős növekedésére reagálva modern információs táblarendszert alakítanak ki. Ennek keretében 30 új, tartós fémből készült táblát helyeznek el, míg 11 korábbit felújítanak. Ezek a táblák segítik a navigációt, és pontos információkat nyújtanak a turisták számára.
Az V. számú öblítőcsatornánál egy könnyűszerkezetes mobil hídelemet építenek, amely egyszerre biztosítja a hajók biztonságos közlekedését, és megkönnyíti az üzemeltetési, fenntartási munkákat. Emellett sólyapályát alakítanak ki, amely stabilizált úttal kapcsolódik a környező területekhez.
A Tisza-tavi fenntartási munkák keretében több tízezer köbméter iszapot távolítanak el a tározótóból, különösen az öblítőcsatornák és fokok területéről. Ezek a munkálatok az ökológiai egyensúly megőrzéséhez is hozzájárulnak.
A tó területén 37 hektáron végeznek vízinövényzet-gyérítést, amelynek célja elsősorban a belső vízterek szabaddá tétele, valamint a vízfelület és vízi növényzet arányának javítása. Ez nélkülözhetetlen a biodiverzitás fenntartása és a vízi élőhelyek egészséges állapotának megőrzése érdekében.
Elvégezték a Tisza-tó körüli kerékpárút legszükségesebb kátyúzási munkáit is.
Az Abádszalókon található téli kikötő fejlesztése során a belső padkát megemelik, hogy az a nyári üzemvízszint fölé kerüljön, így javítva az üzemeltetés feltételeit. Kiskörénél új funkciókkal látják el a vízibázist.
A projekt komplex módon ötvözi a környezeti fenntarthatóságot és a turizmus fejlesztését, az intézkedések hozzájárulnak a tó ökológiai állapotának megőrzéséhez, továbbá vonzóbbá teszik a térséget a turisták számára.
A Kötivizig pedig azt írja Facebook-oldalán:
A KÖTIVIZIG a Tisza-tó Térségi Fejlesztési Tanács 46 millió forintos támogatásával valósította meg a Tisza-tó VIII. számú öblítő csatornájának kotrását. A projekt eredményeként 36 ezer köbméter iszap eltávolításával a tiszafüredi Albatrosz kishajó kikötőt elkerülő, 520 méter hosszú, mintegy 30 méter széles és 3 méter mély csatornát alakítottak ki kotrással, ami lehetővé teszi a jelentős forgalmú VIII. számú öblítőcsatorna kikötői szakaszának tehermentesítését, javítva ezáltal mind a Tisza-tavi vízi közlekedés, mind pedig a kikötő üzemeltetésének feltételeit.
Forrás: szol24.hu, Kötivizig Facebook-oldala
Indexkép: Facebook-bejegyzés