Az utóbbi években a méheket és a beporzó rovarokat világszerte komoly veszély fenyegeti, amelynek egyik első számú oka a mérgező növényvédő szerek széles körű alkalmazása.
A virágporral együtt ugyanis olyan olyan mérgező anyagok juthatnak a rovarok szervezetébe, amelyek pusztító biológiai hatásúak lehetnek, többek között a kolónia összeomlását vagy az egyedek tömeges elhullását okozhatják.
Ezzel kapcsolatban született egy figyelemre méltó felfedezés, mely szerint a Cornell Egyetem kutatói egy érdekes összefüggésre figyeltek fel, nevezetesen arra, hogy a nem halálos fertőzésen átesett egyedek később nagyobb ellenálló képességet mutatnak ugyanazon mérgekkel szemben.
Az első ilyen jellegű tanulmányban a kutatók ismertették, hogy a méhek abszorbens hidrogél darabkákkal történő etetésével növelhetők azok esélyei a toxikus peszticidekkel való fertőződés túlélésére.
Jelenleg azt vizsgálják, hogy a nagy abszorpciós képességgel rendelkező hidrogél darabok – amelyek többek között képesek semlegesíteni a talajban a neonikotinoid vegyületeket – semlegesíthetik-e a peszticideket a közönséges poszméhek testében.
A beporzók immunitásának fent vázolt fokozása egyébként elvileg hasonló a humán gyógyászatban alkalmazott aktív immunizációhoz, amikor a gyengített kórokozó bevitelével javítják a szervezet ellenálló képességét.
A méhek komoly fenyegetettsége jelentősen felértékeli a Cornell Egyetemnek a méhek védelmét segítő kutatásait.
Forrás: newscientist.com