A legtermékenyebb időszakába lépett a veteményeskert: végre pirosodnak a paradicsomok, érnek a roppanós paprikák, a hűsítő házi uborka elkészítése – akár kovászolva, akár salátának – a napi rutin része. A kert igazi kincsestárrá vált. Annak ellenére, hogy lassan minden a jól megérdemelt szüretről szól, még most sem késő elültetni pár zöldségfélét!
A nyári veteményezéssel lényegében már az őszi időszakra készülünk, feltölthetjük az üresen maradt ágyásokat, vagy cserépben is megpróbálhatunk nevelni néhány konyhakerti növényt. Ezeket a zöldségeket gyűjtötte csokorba a greendex.hu segítve ezzel a konyhakertünk (újra)tervezését.
Nem szabad megfeledkeznünk a rendszeres öntözésről és tápanyagpótlásról – fotó: pixabay.com
Nyár közepi vetés – mire kell figyelni?
A nyár a másodvetés időszaka, a tavaszi vetemény megüresedett helyére új lakók érkeznek. Lényeges: ha a letermett zöldségfélék után ültetünk, javítsuk fel a talajt komposzttal vagy kevés érett trágyával! Figyeljünk arra is, hogy ugyanazon helyre egymás után ne kerüljön ugyanaz a zöldségféle!
Ilyenkor a legfontosabb szabály, hogy a hőségben soha ne bízzuk a véletlenre a növényeink vízellátását! A nyári veteményezés csak akkor lesz sikeres, ha tudatosan gondoskodunk a rendszeres öntözésről is. A tavaszi vetéshez képest magasabb vízigénnyel kell számolnunk, miközben a jó időnek hála a zöldségeink látványosabban növekednek majd.
Nyáron is van lehetőségünk arra, hogy egyes zöldségféléket magról vessünk, ilyen a sárgarépa vagy a cékla. A folyamaton azzal gyorsíthatunk, ha a magokat előző nap langyos vízbe áztatjuk, és így tesszük el majd őket a földbe.
Most érdemes a magokat a megszokottól kicsit mélyebbre vetni, mert a madarak szívesen keresgélnek a friss veteményesben. Más növényeket – például a különböző káposztákat – célszerű ilyenkor inkább palánta formájában ültetni. Mindkét esetben számíthatunk a potenciális kártevők fokozott érdeklődésére, ezért mi is nagy figyelemmel kísérjük a fiatal növényeink erősödését!
A sárgarépa fagy ellen védett helyen a telet is képes átvészelni – fotó: pixabay.com
Vessünk sárgarépát télre!
Aki a sárgarépáját már márciusban elvetette, már most fogyaszthatja is a munkája gyümölcsét, de még most sem késő újravetni a gyökérzöldséget, melyet akár még télen is szüretelhetünk a magaságyásunkból!
Ősz végi betakarítással tervezhetünk a rövid tenyészidejű fajták esetében, ám a fagy ellen védett helyen (mulcs alatt, fóliában, magaságyásban) a sárgarépák a telet is képesek átvészelni! Ráadásul ezek a növények télen a gyökérzetükbe szívják vissza a tápanyagokat, több cukrot halmoznak fel, így még az ízük, beltartalmuk is lényegesen javul.
A cékla csodája
A cékla szintén közkedvelt konyhakerti növényünk. Betegségekre nem hajlamos, kártevője nem sok van, könnyen nevelhető, minden része fogyasztható, ezért értékes zöldség.
A sárgarépához hasonló módon csak második évben megy magszárba, így virágzásig (a következő év tavaszáig) frissen szüretelhető. Gyakran termesztik másodvetésben, mert a gömbölyded gumóját 3–4 hónap alatt kineveli. Dús lombozata is fogyasztható, spenót módjára elkészítve.
A legtöbb káposztaféle ideális másodvetésre
Ennek időszaka július első felében érkezik el: az őszi betakarítású karfiol, a karalábé, a vörös és a kelkáposzta, a brokkoli, ebbe a körbe tartozik. Magvetés helyett érdemes előnevelt palántákként ültetnünk őket.
Fejet nem nevelő káposztakülönlegesség a pak choi (bordás kel), ami rövid tenyészidejű, magról vethető az ágyásunkba, és alig két hónap múlva szüretelhető is. Egyes káposztafélék még a kemény fagyokat is átvészelik, így télen is folyamatosan frissen állnak a rendelkezésünkre, ilyen például a kelbimbó vagy a leveles kel.
A cékla betegségekre nem hajlamos, kártevője nem sok van, könnyen nevelhető, minden része fogyasztható – fotó: pixabay.com
A nyár frissítő ízei: cukkini, uborka
Mindkettő erőteljes növekedésű tökféle, így a júliusi palántaültetés még jó eséllyel termőre fordul a kora őszi indiánnyárig. A hőmérséklet épp optimális e két mediterrán növény számára, ezért nagyon látványos növekedésre számíthatunk. Nem szabad megfeledkeznünk a rendszeres öntözésről és tápanyagpótlásról! Kellő gondoskodás mellett a növényeink 2 hónap alatt megerősödnek, és egészenaz első fagyokig hozzák majd terméseiket.
Zöldbab, zöldtrágyaként is
A zöldbab olyan melegigényes, rövid tenyészidejű zöldségféle, amelyet május elejétől egészen július végéig vethetünk az ágyásainkba. A bokorbab nem igényel támrendszert, könnyen nevelhető magaságyásban is. Ez az igen kedvelt konyhakerti növény a bőséges termését több hullámban hozza.
Amennyiben vele zárjuk a szezont a kertben, egyúttal már a jövő évi veteményesre is gondolunk: a letermett hüvelyesek (köztük a zöldbab) zöldtrágyaként gazdagíthatják a termőtalajt. Célszerű a föld feletti résznél elvágni a letermett növényt, mert a gyökérzete megköti a nitrogént, a levágott részeket pedig mulcsként hasznosítható a talaj téli takarására.