Ha itt az ősz, akkor eljön a vadgesztenye ideje. Tavaly a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaságon belül működő Gyógynövény Szakosztály a vadgesztenyét választotta az Év Gyógynövényének.
De vajon mire képes ez a csodás növény az egészségünk védelméért, és azon kívül? Mire lehet használni? És mit lehet készíteni belőle? Ennek jártunk utána.
Ismerd meg a vadgesztenyét!
A vadgesztenyét főként parkokból és kertekből ismerhetjük, mint dísznövényt. A vadgesztenye Elő-Ázsiából és a Balkán-félszigetről származik, de manapság már a világ számos táján elterjedt. Virágai április-májusban nyílnak, fehér, tövükön sárga, később piros szirmú bugákakat alkotnak, ami miatt a népnyelv bokrétafának is nevezi a vadgesztenyét.
A vadgesztenye fája impozáns látványt nyújt a kertekben, parkokban. Fotó: Shutterstock
És most, szeptemberben alakulnak ki a tüskés, háromfelé repedő toktermések, amelyek 1-3 fényes, gesztenyebarna magot tartalmaznak. A vadgesztenye annyira jól lett megalkotva, hogy nem csupán a magja, de a kérge és a levele is gyógyhatással bír.
Erre is jó a vadgesztenye
A vadgesztenye nem csak gyógynövényként állja meg a helyét.
1. A közönséges vadgesztenye magját bátran használhatjuk mosásra, a benne lévő szaponin miatt. És hogy milyen módon jutunk el a gesztenyétől a mosógépig? Először is szedjük le a vadgesztenye héját. Ezt persze írni nagyon könnyű, azonban a valóságban ez nem egy túlságosan egyszerű feladat. A legkézenfekvőbb megoldás, ha forró vízben áztatjuk pár percig, amelyet követően viszonylag könnyen le fog válni.
Ezután darabjuk fel a termés belső részét, majd főzzük egészen addig, míg fehér habot nem ereszt. Ekkor oldódik ki belőle ugyanis a szaponin. Ezzel pedig már készen is vagyunk, és a hagyományos mosószer helyet adhatjuk a ruhákhoz úgy, hogy sűrű, szőtt zsákba tesszük és így helyezzük a mosógép dobjába.
2. Van egy jóval egyszerűbb módszer is. Ehhez fogjunk 5 darab vadgesztenyét, dobjuk be este egy tál vízbe, majd reggel vagdossuk be a héját és tegyük bele a gesztenyét egy vászonzsákba. Így becsomagolva rakjuk a mosógép dobjába, a mosnivaló ruhák közé.
3. De nem csak mosásra kiváló, hanem játékokat is lehet belőle készíteni. Ehhez használjunk hurkapálcikát, és innen kezdve már csak a fantáziánk szabhat határt, hogy milyen szépségeket készítünk belőle. Ha a baba fejének használjuk a vadgesztenyét, ragaszthatunk rá fonalból hajat, készíthetünk neki hurkapálcából testet és máris kész a kiváló öltöztethető baba. De akár lovat, kutyát és ezer mást is készíthetünk belőle.
4. A felnőttek is dekorálhatnak vadgesztenyével, hiszen kitűnően mutat az otthonunk díszítésére szolgálató tálakban, más őszi terményekkel együtt, de akár kopogtatót is készíthetünk belőle, és a balkonládákat is díszíthetjük vele.
Legyen vadgesztenye a kertedben
A vadgesztenye igazán gyönyörű látványt nyújt. Ráadásul a gyerekek számára külön öröm, amikor megtalálják alatta a gesztenyéket, amelyekből remek játékokat lehet készíteni. Mivel azonban nem mondható kisméretű fának, csak akkor döntsünk mellette, ha kifejlett állapotában is kellő hely van számára a kertünkben.
A nagy termetű vadgesztenyefa ugyanis akár 30-35 méter magasra is megnőhet, nem véletlen, hogy leggyakrabban parkokban találkozhatunk vele. Fehér virágai áprilisban nyílnak, 30 centiméteres bugavirágzatban, mely csodás látványt nyújt. Lombozata ősszel megsárgul, majd barna színű lesz. A látványa tehát minden évszakban lenyűgöző, de a legszebb ősszel. Ráadásul még metszeni sem szabad, így túl sok odafigyelést és kertészeti ismereteket sem vár el tőlünk.
Azonban nem csak mi kedveljük, hanem a vadgesztenye aknázómoly is, amelyik óriási károkat tud benne tenni. A vadgesztenye leveleibe rakja le petéit, a kikelő lárvák pedig teljesen megrongálják a leveleket és idővel sajnos megölik a fát. Mivel azonban a fa óriási, így szinte esélytelen a permetezése. Megyeri Szabolcs írásából azonban megtudhatjuk, hogy megoldás erre a vadgesztenye fák injektálása növényvédőszerekkel, amivel könnyen kiváltható a nehéz permetezés.
A vadgesztenye nem véletlenül lett idén az év gyógynövénye. Fotó: Shutterstock
Rokona, a szelídgesztenye igazán finom, a vadgesztenye azonban számos betegségre nyújt gyógyírt. A vadgesztenye termése az ősz végén érik és nem ehető. Mivel a vadgesztenye idősebb korában jól tolerálja a szárazságot és a városi levegőt is, egy forgalmasabb utca mellett is jól fogja magát érezni, de a sötétséget nem kedveli, így napos vagy félárnyékos helyre szabad csak telepíteni, fiatalabb korában pedig rendszeresen kell öntözni.
A vadgesztenye, mint gyógynövény
1. A vadgesztenye magját korábban a lovak köhögésének enyhítésére használták, ezért is nevezték lógesztenyének.
2. A magot a népi gyógyászat vizenyők, értágulatok, lábszárfekély, ödémák megszüntetésére alkalmazta, ezen kívül pedig a reumatikus fájdalmakat, és a különböző eredetű vérzéseket is kezelték vele.
3. Levelét köhögéscsillapítóként, külsőleg pattanásos bőr kezelésére használták. A vadgesztenye kérgét kelések, bőrbántalmak ellen alkalmazták, míg a virágaiban és a leveleiben található hatóanyagok aranyér elleni ülőfürdőkhöz hasznosak.
4. De még napozás közben is velünk van, hiszen a fa kérgéből nyert humarin nevű vegyületeket fényvédő krémek és napolajak előállítására használják. A vadgesztenyéből előállított készítményeket visszér és trombózis kezelésére ajánlják.
5. A vadgesztenye segíti a vénás keringést, emellett hozzájárul az erek egészségéhez, ezért visszérgyulladások, visszértágulatok és aranyér ellen is alkalmazzák.
6. Ne együk meg, ugyanis a vadgesztenye magas szaponin tartalma az ember számára mérgező. Csakis a gyógyszertárakban kapható készítmények formájában fogyasszuk.
7. Külsőleg is használhatjuk, tinktúra vagy krém készítésével. A virágokat, leveleket áprilistól júliusig szedjük, a gesztenyét pedig szeptemberben és októberben. A vadgesztenyéből készített tinktúra kizárólag külsőleg, bedörzsölésre alkalmazható. Hatásos az elnehezült, visszeres lábnak, de az ízületi gyulladásokkal szemben is.
Ehhez a friss vadgesztenyét hámozzuk meg, majd aprítsuk fel a belső fehér részt, és tegyük egy zárható üvegbe. Öntsük fel minimum 70%-os, patikában kapható alkohollal. Figyeljünk rá, hogy teljesen lepje el a folyadék a vadgesztenyét. Az üveget hőtől és fénytől védett helyen tároljuk, de minden nap legalább egyszer alaposan rázzuk fel. Három hét elteltével szűrjük le, és készen is van a tinktúra.
8. De krémet is készíthetünk belőle. Kell hozzá 150 ml vadgesztenye tinktúra, étkezési zselatin por és levendula olaj. Egy serpenyőben oldjunk fel 3 tasak növényi zselatint, 150 ml vízben, folyamatos kevergetés közben. Amikor sűrűsödni kezd, öntsük hozzá a vadgesztenye tinktúrát. Ezután cseppentsünk bele 5 csepp levendula olajat, majd öntsük fertőtlenített üvegbe.
Vadgesztenyében gazdag őszt kívánunk!