Néhány éve kezdett el foglalkozni az eszteregnyei Számpli György az emdeni lúdfajtával. Mint azt elmondta: megtetszett neki, hogy szinte bármelyik lúdfajtánál sokkal nagyobb testtömeget képes elérni. A külső szemlélőnek is szembeötlő, hogy például a combja nagyjából akkora, mint egy felnőtt férfi bicepsze.
– Egy Facebook-csoportban láttam ezt a fajtát először és rögtön megtetszett nagy testmérete, vakító fehér színe, illetve méltóságteljes testtartása – árulta el Számpli György. – Felvettem a kapcsolatot a gazdával, aki behozta Magyarországra ezt a fajtát. Tavaly elutaztam hozzá Vác mellé, ahol él és hoztam tőle egy párt. Mivel nagyon jól szaporodik, ma már 17 darabos az állomány. A gunarak 12-13 kilogrammosra hízhatnak meg, a tojók olyan 9-10 kilós súlyt érnek el. Csak ajánlani tudom mindenkinek ezt a fajtát.
Számpli György a ludak között – fotó: Horváth Attila
A férfi azt is elmondta: hazánkban az emdeni lúd még nem elterjedt. Egy 10 kilós példányért hozzávetőleg 50 ezer forintot is adnak a Németországból, Ausztriából érkező vevők.
A gunarak 12-13 kilogrammosra hízhatnak meg, a tojók olyan 9-10 kilós súlyt érnek el – fotó: Számpli György
Az emdeni lúd a házilúd (Anser anser domestica) egyik közismert változata; az egyik legrégibb lúd kultúrfajta. Általánosan használt nevét Emden városról kapta, de időnként brémai lúdnak is nevezik. Az Emden vidékén élt, különlegesen nagy testű nyári lúd (Anser anser) és a toulouse-i lúd keresztezésével tenyésztették ki. Ezután sikerrel használták több más, elsősorban étkezési célra tenyésztett változat, így a magyar lúd és a pomerániai lúd minőségének javítására. Gyorsan fejlődik: 10–12 hét alatt felnő. Az első évben alig tojik és a tojások csak a második évtől alkalmasak a költésre. A harmadik-negyedik évben decembertől áprilisig átlag 50 darab tojást rak, melyeket jól költ.
Egy pomerániai lúd az emdeniek közt: óriási (szó szerint) a különbség – fotó: Számpli György