Téged is bosszant, hogy egyre drágább a tojás? Van kerted? Akkor itt a megoldás! Legyen saját baromfiudvarod! Hidd el, ha csak egy kicsi helyed is van, és persze a lakóhelyeden engedélyezett a baromfitartás, nem fogod megbánni, ha belevágsz! A Piacterünkön pedig könnyen és gyorsan megtalálhatod a számodra tökéletes baromfikat is!
Így legyen gyorsan és egyszerűen saját tojásod
Az önellátás mindig is kifejezetten hasznos volt, manapság pedig ismét egyre értékesebb az otthon megtermelt élelmiszer. Akármilyen kicsi is a kerted, ha van egy kis veteményesed, az több szempontból is hatalmas előny. Egyrészt csak a kertig kell menned, ha főzni szeretnél valamit. Másrészt pontosan tudod, hogy mivel volt, vagy éppen nem volt kezelve az adott zöldség vagy gyümölcs, ami az asztalra kerül. De az sem mindegy, hogy akkor szedheted le, amikor tökéletes állapotban van, így tele van vitaminnal, és persze ízzel. Ha pedig van veteményesed, akkor bátran komposztálhatsz is.
De még mielőtt bármi is a komposztba kerül, gondold át, hol lehetne helye egy pár tyúknak, akik szívesen el fogják fogyasztani azt, amit a veteményesben megtermesztett zöldségekből nem használsz fel. Cserében pedig finom, friss tojással látnak el.
A baromfik életet, vidámságot és tojást hoznak a kertedbe. Fotó: Pixabay
1. Az első és legfontosabb lépés a saját tojás felé vezető úton, hogy utánanézel, szabad-e a lakóhelyeden baromfit tartani.
2. Ha szabad baromfit tartani, nézz körül, hogy a szomszédságban ki milyen állatot tart. Ha a környezetedben senkinek nincs baromfiudvara, akkor nem biztos, hogy örülni fognak, ha kakaskukorékolásra ébrednek, úgyhogy az elején érdemes csak néhány tyúkkal kezdeni.
3. Ahhoz, hogy kiválaszd a megfelelő tollas lakótársakat, el kell döntened, mi a célod velük. Friss tojáshoz szeretnél jutni, vagy hússal is szeretnéd ellátni a családot. Ha tojást és húst is szeretnél, akkor érdemes húscsirkét vásárolnod. Ha tavasszal vásárolsz előnevelt példányokat, akkor egyszerre tudod levágni őket, amikor elérték a kellő méretet. Így fel tudod tölteni a hűtőt és a mélyhűtőt hússal. Ha a tojás miatt szeretnél tyúkot tartani, akkor tojóhibridben érdemes gondolkodnod, amelyik akár két évig is ki tudja szolgálni friss tojással a családot.
A tojóhibrideket körülbelül 18 hetes korukban érdemes megvenni, közvetlenül azelőtt, hogy a tojástermelés megindulna náluk. Fontos, hogy olyan helyen tartsd őket, ahol naponta legalább 16 órán át világos van. Gondolkodhatsz kettős hasznú fajtákban is, melyek közül a leggyakoribb a vörös new-hampshire. A baromfiudvar hasznos lakói lehetnek a magyar tyúkok is.
Lehetnek kendermagosak, fehérek, sárgák, de akár kopasznyakúak is. A magyar fajták mind nagyon szép, formás tyúkok, amelyek igazi családtagokká tudnak válni. Kicsit kisebb testűek, mint a new-hampshire, de igazán szép színessé teszik az udvart, ráadásul imádnak kapirgálni, és élelmet keresni, így a kerti zöldeket is igen jól hasznosítják.
4. Mindenképp érdemes kicsiben kezdened. Ha ugyanis sokféle baromfit tartasz, akkor az összes igénynek meg kell tudnod felelni. A különféle baromfik nem egyforma nagyságúak és vérmérsékletűek, így nem lenne érdemes összeereszteni őket. Az erősebb nem engedné a gyengébbet a takarmányhoz, a vízhez, sőt, akár bánthatják is egymást. Még ha csak tyúkokat tartasz, akkor is oda kell figyelned rá, hogy ne tartsd együtt a most kikelt csibéket az idősebb tyúkokkal.
5. Nagyon figyelj rá, hogy egészséges egyedek kerüljenek az udvarba, ezért nagyon fontos, hogy megbízható helyről vásárolj baromfit. Az is fontos, hogy válassz a környéken egy állatorvost, aki rendszeresen látja az állataidat, és el tud látni téged tanácsaival.
6. A baromfiudvar természetesen munkával jár, de ez egyben szórakozás is lehet. Osszátok ki a feladatokat, és vonjátok be a család legkisebb és legidősebb tagját is.
7. Alakítsatok ki baromfiudvart, és abban mindenképp legyen egy jól zárható, szigetelt tyúkól, ahol éjszakára kényelmesen és biztonságosan el tudnak helyezkedni a baromfik. Nem árt, ha létra is kerül bele, mert előszeretettel alszanak annak fokain.
Így etesd a baromfikat
A baromfik számára megfelelő tápot be tudod szerezni a közeli gazdaboltban, vagy akár az interneten is. A csirkék alapvetően magevő állatok. Adhatsz nekik kukoricát, árpát, búzát, napraforgót, kölest vagy borsót, de kifejezetten számukra kifejlesztett tápot is.
Akár kiscsibénk is lehet, ha tyúkot tartunk. Fotó: Pixabay
A szemes takarmányon kívül a csirkék előszeretettel kapirgálnak, és védik meg a kertet a pajoroktól, gilisztáktól, bogaraktól. Szívesen csipegetik a füvet, és fogyasztják a zöldféléket, mint amilyen a saláta, vagy a zöldségek levelei, de szeretik a főtt tojást és a száraz kenyeret is. Úgyhogy, ha félted a veteményest, akkor keríts el a tollas barátaidnak egy külön helyet a kertben, hogy te vihesd nekik a finomságokat, és ne ők szüreteljenek.
A tisztaság és az egészség szempontjából is lényeges, hogy megfelelő etetőket és itatókat alakíts ki. Az önetetők és önitatók abból a szempontból is praktikusak, hogy akkor is el lesznek látva az állataid, ha egész nap nem vagy otthon.
Az önetetők általában egy napi takarmányt tudnak eltárolni. Ráadásul úgy ehetnek belőle, hogy közben kevés a veszteség, hiszen nem tudják felborítani és így nem tapossák a magokat a földbe. Az önitató segítségével a víz is tiszta marad, így higiénikusan biztosítja számukra az egész napos ivóvíz ellátást.
Ezen kívül fontos, hogy mindig jussanak friss zöldfélékhez is. A csirkék szórakozni is szeretnek, így köss fel egy csomóban csalánt olyan helyre, ahol apró ugrásokkal el tudják érni, és csipegetni tudják. Ha tojókat tartasz, nagyon fontos a mészpótlás. Ezt megteheted összetört tojáshéj, vagy akár apróbb mészkő etetésével is. Így elkerülheted, hogy a tojásoknak puha legyen a héja.
De mindig álljon a csirkék rendelkezésére apró szemű kavics is, hiszen ezek felgyűlnek a zúzógyomorban, és egymáshoz súrlódásuk segítségével segítenek megőrölni a nagyobb, egészben maradt, héjas magvakat.
Kiscsibét is szeretnél? Itt a megoldás!
A házi tyúk évente 250 vagy akár több mint 300 darab tojást is képes tojni, ha naponta elveszed előle a tojást. Ha nem veszed el a tojást, akkor a legtöbb fajta nekiáll kotlani. A keltetési idő normál esetben 21 nap.
Az állomány frissítése miatt akár a szomszéddal is lehet tojást csereberélni. De ne feledd, a kiscsibéhez kakas is kell! Akár keltetőgéppel is meg tudod oldani, de ha a természetes módszereknél maradsz, akkor biztosíts a tojók számára tojóládákat. A viták elkerülése végett jó sokat. A tojóládákat béleld ki puha szénával, amit hetente cserélj, kivéve, ha elültetted a hölgyeket, mert akkor nem illik zavarni őket.
Mindenkinek vidám és egészséges tyúkokat, és sok tojást kívánunk!