A gyümölcstermesztők előre látták, hogy gond lesz, hiszen egy héttel előtte jelezték a sarkvidéki hidegbetörést, az előrejelzések pontosan mutatták, hogy lesznek mínusz 4 fokos lehűlések is. Sok helyen leállt a szél is, így még mélyebbre zuhant a hőmérséklet, mint ahogyan az a prognózisokban szerepelt – írja a novenyvedoszer.hu.

Olyan típusú fagy volt, amivel nem lehetett mit kezdeni

Hiába voltak előkészületek, a helyzettel nem lehetett mit kezdeni – a "szállított fagy" (amikor az aljától a tetejéig fagyos a levegő és nincs benne meleg tartalék) megtette a hatását.

A légkeverésen alapuló fagyvédelmi módszereknél ugyanis lényeges lenne, hogy 10–15 méteres magasságban sokkal melegebb levegő legyen, mint az ültetvényben uralkodó -2 és -8 fok.

Mivel nem volt gyakorlatilag ilyen légréteg, ezért a légkeverő módszerek csupán fél-, vagy 1 fokot tudtak emelni emelni a hőmérsékleten, ami kevés. Ahol nem állt le a légmozgás és ezzel együtt volt -5 fok, ott hiába állt rendelkezésre minden fagyvédelmi módszer, azok egyike sem bizonyult eredményesnek.

Olyan típusú fagy volt, amivel nem lehetett mit kezdeni még a legkorszerűbb fagyvédelmi módszerekkel sem: sem a légkeveréses, sem a hőtermelésen alapuló módszerek nem tudtak hozzátenni az ültetvény hőmérsékletéhez a fagy karakterisztikája miatt.

gyümölcsfa

A mínusz 5 fok alatti lehűlés ebben a fenológiai fázisban – gyümölcsfajtától függetlenül – komoly károkat tud okozni – fotó: pixabay.com

Napról napra egyre több adat lát napvilágot a hét eleji fagyárokról

Hétfőről keddre virradóra ez már a második fagyhullám volt, amit már megelőzött egy március közepi lehűlés. Az akkor csak a kajszi ültetvényeket veszélyeztette – amelyek akkor kezdtek el virágozni, vagy virágzás előtt álltak. A többi gyümölcsfajta akkor még nem, vagy csak mérsékelten volt veszélyben.

Április 7-én azonban már sok helyen már virágzott a cseresznye, a szilva, de közvetlenül a virágzás előtt állt a meggy és az alma. A kajszi és az őszibarack már jellemzően túl van a virágzáson, vagy még teljes virágzásban van. A mínusz 5 fok alatti lehűlés ebben a fenológiai fázisban – gyümölcsfajtától függetlenül – komoly károkat tud okozni. Hétfőn és kedden hajnalban nagyon sok helyen zuhant még ennél is mélyebbre a hőmérséklet, ami súlyos károkat okozott a virágokban és a gyümölcskezdeményekben.

A csonthéjasok mindig kiszolgáltatottak a fagykároknak

Apáti Ferenc, a FruitVeB elnöke elmondta: a fagyoknak a területi kiterjedése is óriási volt, a jelentős lehűlés a gyümölcstermesztő körzetek majdnem 90 százalékát érintette. Ezeken a helyeken közepes, vagy nagyon erős mínuszok voltak. Apáti Ferenc arra kéri a gyümölcstermesztőket, hogy töltsék ki az egyesület honlapján található kérdőívet.

"Elindítottunk egy online kérdőíves felmérést, amelyben a gyümölcstermesztő elmondhatja a véleményét az ültetvényét ért fagykárokról, illetve a jövő héten telefonon keresztül is megkérdezzük őket a személyes tapasztalatokról. A jövő hét közepén kaphatunk pontos képet, ezért addig nem szeretnék előre kijelenteni semmit ezzel kapcsolatban, amíg nincsenek teljesen megalapozott információk" – fogalmazott az elnök.

Mint mondta: a csonthéjasok mindig kiszolgáltatottak a fagykároknak, hiába tesz a kormány nagyon sok pénzt a kertészetekbe, hiszen ha a nem alkalmas fajtákat nem jó helyre ültetjük, akkor gyenge lesz a termés.

Hét év alatt négyszer fagyott meg az őszibarack és a többi csonthéjas is – tette hozzá.

Indexkép: pixabay.com