Növényvédelmi előrejelzés: Hatalmas kárt okoz a dióburok-fúrólégy
Sajnos idén is az erős fertőzöttség a jellemző. Az Agroinform.hu 2020. évi 36. heti növényvédelmi előrejelzése.
Tudtad, hogy felszívódó szerves rezet is használhatsz? Mutatjuk! (PR-cikk)
Sok a csapadék, figyelni kell a baktériumos és gombabetegségekre! A növénynek és a termésnek ilyenkor védelemre van szüksége. Mutatunk egy új, felszívódó szerves rezet, amely alacsony dózissal is hatásos. Összetétele lehetővé teszi organikus gazdálkodásban történő használatát, akár közvetlenül a betakarítás előtt is.
Hogyan ismerjük fel és hogyan kezeljük a zöldségfélék bórhiánybetegségét? II. rész
Eredményesen védekezni betegség ellen megelőzéssel és a növényállomány fejlődésének folyamatos nyomon követésével lehet csak. Felismerése – leszámítva a gyökérzöldségféléken tapasztalható szívrothadás-betegséget – meglehetősen nagy tapasztalatot igényel.
Kicsi a mennyiségbeli különbség a még kedvező hatású és a már mérgező adag között – fotó: Pixabay
Növényvédőszer-maradványok és veszélyes mikotoxinok a kukoricában (PR-cikk)
A veszélyes anyagok kimutatása a terményekben komoly szakértelmet és felkészültséget kíván.
Mit kell tudni a paradicsom hőigényéről?
Hőmérséklettel kapcsolatos szabályok és törvények – így termesszünk paradicsomot!
Újra kell gondolni a kalászosok őszi növényvédelmét (PR-cikk)
Éghajlatváltozás, hatóanyag-kivonások, fajtaváltás, egyszikű gyomok terjedése, őszi rovarkártétel és gabonavírusok… a sort még természetesen lehetne folytatni. Az eredője mindezen tényezőknek az, hogy ha jövedelmezően szeretnénk a jövőben is kalászos gabonát termelni, át kell gondolnunk az eddig alkalmazott technológiai elemek hatékonyságát, és ha indokolt, változtatnunk/fejlesztenünk kell.
Kertben vagy kisüzemben is megéri termeszteni – ősszel is vethető a spenót
A spenót folyamatos, éves szedése a fajták helyes megválasztásával, szakaszos vetéssel és fólia alatti hajtatással megoldható. Elmondjuk, hogyan.
Folyamatos, éves szedése a fajták helyes megválasztásával, szakaszos vetéssel és fólia alatti hajtatással megoldható – fotó: Shutterstock
Ismét hibridbúzák végeztek az élen (PR-cikk)
Itt vannak a GOSZ–VSZT–NAK Őszi Búza Posztregisztrációs Fajtakísérlet friss eredményei.
Növényvédelmi előrejelzés: a pettyesszárnyú muslica az érő szőlőt fenyegeti
Terjed az ecetmuslica és az új, invazív faj, a pettyesszárnyú muslica is. Az Agroinform.hu 2020. évi 37. heti növényvédelmi előrejelzése.
Őszi teendők a repcetáblán (PR-cikk)
Ideje felkészülni a kártevők elleni védekezésre és az állomány télre történő felkészítésére.
Feleannyi növényvédő szer, 20%-kal kevesebb műtrágya? – Mutatjuk, hogyan oldható meg! (PR-cikk)
Ahogy azt is, hogyan mondhat búcsút a tömörödött, homokos, erodált talajnak.
A repce már most hatalmas figyelmet igényel – összefoglaltuk az őszi növényvédelmi teendőket
A repce növényvédelme már a vetés előtt megkezdődik, és kelés után azonnal fokozott figyelmet igényelnek a tömegesen betelepülő rovarkártevők. Lássuk, milyen kártevőkkel és kórokozókkal kell megküzdenünk az ősz során!
A földibolhák károsítása repcén a sziklevelek lyuggatásával – A szerző felvétele
Egyre jobb és jobb őszi kalászosok – ismerje meg a KITE fajtáit! (PR-cikk)
Sok-sok újdonság és már bizonyított kalászosfajták.
Megvan az igazi bűnös? Nem maga a glifozát, hanem a segédanyagok mérgezőek
A növényvédő szerek engedélyezése ugyan rendkívül bonyolult és alapos folyamat, mely során egy hatóanyagnak számtalan kritériumnak kell megfelelnie, a különböző kutatási módszerek fejlődésével párhuzamosan mégis több, korábban relatíve ártalmatlannak ítélt vegyület esetében derül fény arra, hogy a nem célszervezetekre nézve káros biológiai hatásokat gyakorol.
Szárbontás: vétek kihagyni – Takarítás és talajerő-javítás egy füst alatt (PR-cikk)
Hatékonyan eltávolítani a visszamaradt növényi szármaradványokat, ezzel az akadályokat is az új vetés és a munkagépek útjából. Ez a szárbontás, amely nyilvánvaló előnyei miatt egyre terjed a hazai gazdák körében is. A hatékony és környezetbarát Cell’Buster egy instant baktériumtrágya, amely gyorsan hasznosítja az előző kultúrából visszamaradt növényi maradványokat.
Így ismerhetjük fel a kénhiány tüneteit a növényeinken
A kénhiányban szenvedő növény fejletlenebb, a növekedésgátlás tünetei a lombozaton erősebben mutatkoznak, szemben a gyökérzettel, ahol súlyos hiány esetén is fejlett, elágazó gyökérzet alakul ki.
Az agrokémia a ként a növénytáplálásban betöltött szerepe alapján a hatodik legfontosabb tápelemnek tartja – fotó: Shutterstock
Elemi ként a repcéknek! A rovarok, a vadak és a fagy ellen is (PR-cikk)
A repcéket a klímaváltozás mellett a jelentős növényvédelmi költségek teszik „nem kívánatos” növénynek a hazai gazdaságok egyre nagyobb részében. Lehet-e ez ellen tenni?
Növényvédelmi előrejelzés: Tömeges a repcebolha betelepedése
Az almaültetvényekben lelassult a betegségek terjedése, a csonthéjasok esetében pedig továbbra is a moníliás gyümölcsrothadás a fő veszély. Az Agroinform.hu 2020. évi 38. heti növényvédelmi előrejelzése.
10 tonnás őszibúza-termések! (PR-cikk)
Az IKR Agrár Kft. őszibúza-kísérletei betakarításával programjuk egyik legfontosabb állomásán vannak túl, és megelégedettséggel nyugtázhatják, hogy a tenyészidőbeli sok-sok váratlan helyzet, főleg a kedvezőtlen csapadékeloszlás ellenére egy nagyon eredményes kísérleti szezont zártak.
Lassan véget ér a növényvédelmi szezon, de azért még vannak feladataink!
A dióburoklégy a talajban telel át, ezért érdemes összeszedni a lehullott fekete termést, és a fán sem szabad beteg szemeket hagyni. Néhol permetezésért kiált a csonthéjasok blumeriellás lombhullása, és elkezdték a beköltözést, de még az ágyásokban, gyümölcsfákon is szívogatnak a poloskák. A csigák sem alszanak még téli álmot.
Balról jobbra: almalisztharmat, eperfapajzstetű, kaliforniai pajzstetű – fotó: Zsigó György
A repce túlélése ősszel egy hajszálon múlhat (PR-cikk)
A repce-vetésterület nagyságát az előző évek hozamai és felvásárlási árai befolyásolják. Idén ősszel a repce vetésterülete csökkent, de a régi repcések megmaradtak ennél a növénynél.
Tartsuk be a gyümölcs- és a szőlő-szaporítóanyagok kitermelési határnapját, a szabálytalanság jelentős bírsággal jár
A szabadgyökerű gyümölcsfaiskolai és szőlőiskolai ültetési anyagok termelési ciklusa ősszel, a növényállományok kitermelésével zárul. Előbbiek esetében október 10-e, míg a szőlőre vonatkozóan október 20-a a kitermelési határnap.
Összefogásban az erő! Komplex bemutató a jövedelmező almatermesztésért – VIDEÓ (PR-cikk)
A KITE Zrt., a Malagrow, az UPL Hungary Kft. almatechnológiai bemutatót tartott Nyírmada határában. A három innovatív vállalat partneri összefogással állt a termelők mellé – és megmutatták komplex megoldásaikat a jövedelmező almatermesztéshez.
Növényvédelmi előrejelzés: Védjük a repcét, bajban van!
A szőlőt is veszélyeztetik még a kártevők, a dió esetében pedig néhol kritikus a helyzet. Az Agroinform.hu 2020. évi 39. heti növényvédelmi előrejelzése.
Minden együtt – amit nem kívánunk: bolhakárkép, a bolha és a repcedarázs kezdődő károsítása – fotó: Agroinform.hu
Mit tegyünk a repcével ősszel? (PR-cikk)
A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen, minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, az őszi teendőket kézben kell tartani.
Hogyan károsít és mit tehetünk az egyik legveszélyesebb kártevőnk, a gyapottok bagolylepke ellen?
Napjaink egyik veszélyes, sokat emlegetett kártevője a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera). Több, gazdaságilag fontos szántóföldi növényünk mellett a zöldségeinket, sőt még a dísznövényeinket is előszeretettel fogyasztja. Ismerjük meg a hazai agrártermelés egyik legnagyobb gazdasági súlyú kártevőjét!
Eljött a szemléletváltás ideje... (PR-cikk)
Vajon ki számol utána, de a hazánkban több mint egymillió hektáron termesztett kukorica betakarítását követően akár 12-14 tonna növényi maradvány is visszamarad a területen. Ennek legnagyobb része a káliumban gazdag szár, de jelentős a gyökerek mennyisége is.
Aktuális teendők a dióval, a szőlővel és a buxussal
Ne feledkezzünk meg az őszi lemosó permetezésről sem! Hasznos hírek következnek kertbarátoknak – Zsigó György tollából.
Az egészséges diótermés nagy érték! – fotó: Shutterstock
Martonvásári Kukorica Bemutató – megújult portfólióval! – VIDEÓ (PR-cikk)
A Marton Genetics az idei martonvásári kukoricabemutatón a megújulás témakörét helyezte a középpontba – és a jól ismert hibridek mellett a termékpaletta legújabb tagjait is bemutatta a nagyközönség előtt –, amelyek már ettől az évtől elérhetők lesznek a termelők számára.
Tavasszal sokszor már késő – miért éri meg az őszi gyomirtás? (PR-cikk)
Ha Önnek is problémái vannak kalászosokban a korán csírázó egy- és kétszikű gyomokkal, fontos, hogy már ősszel gondoljon a gyomirtásra!
Örökzöld balkon – Hogyan kertészkedjünk kert nélkül egész évben?
A kertészkedés öröme és a saját termesztésű zöldség és gyümölcs betakarítása a kerttel nem rendelkezők számára sem elérhetetlen. Számos növényt termeszthetünk erkélyünkön vagy teraszunkon, nemcsak díszítő jelleggel, hanem akár fogyasztásra is. Íme, egy kis kedvcsináló a lelkes városlakók számára.
Vannak kifejezetten balkonra való paradicsomfajták – fotó: Pixabay
Szép kukoricacsövek, nagy terméspotenciál – kompromisszumok nélkül! – VIDEÓ (PR-cikk)
2020 kihívásokkal teli évében is szép termésekre számíthatnak azok a gazdálkodók, akik Marton Genetics vetőmagjait választották. Mi sem bizonyítja jobban ezt, mint a szeptemberi fajtasor Bábolna határában!
A kén fontosabb a repce és az őszi búza termesztésében, mint gondolnánk (PR-cikk)
A kén az aminosavak, így a fehérjék alkotórésze, a peptidek és a lipidek építőeleme. Szerepe van bizonyos enzimek működésében, valamint javítja a növények fagytűrő képességét. Decemberben már időszerű a tavaszi tápanyag-utánpótlás megtervezése. Cikkünk az őszi káposztarepce és az őszi búza kénutánpótlásának fontosságát mutatja be.
Szeptemberi gépészeti hírösszefoglalóinkat megtalálja ITT, ITT, ITT és ITT.
Indexkép: Varga György/MTI