Az elmúlt héten nem esett jelentős mennyiségű eső, a szél viszont megerősödött, ami a talaj gyors felszáradásához vezetett. Ennek köszönhetően folytatódhattak az őszi munkálatok a határban. A héten napközben változóan felhős-napos időre van kilátás, csak kevés helyen alakulhat ki átmenetileg kisebb eső, gyenge zápor.

Adama

A gyomnövények versenyre kelnek a kikelt őszi kalászosokkal

Az őszi árpa egy része már kikelt, az őszibúza-vetések pedig folyamatosan zajlanak. A magok megfelelő nedvességű talajba kerülnek, így gyors kelés és fejlődés várható. A gyomnövények azonban hamar versenyre kelnek az éppen kikelt őszi kalászosokkal.

A gyomirtás elengedhetetlen, nedves talajon preemergens vagy korai poszt gyomirtás a leghatékonyabb.

Később bizonytalan lehet a gyomirtás hatékonysága, illetve a megvalósítása is kérdéses az időjárás miatt. A napos időjárás hatására a levéltetvek (Aphididae) megjelentek, és mivel ezek vírusvektorok lehetnek, a védekezés szükséges ellenük.

őszi búza

A hétvégén jól haladt az őszi búza vetése – fotó: Lepres Luca

A repcében még több kártevő és betegség is terjed

Az őszi káposztarepcében még mindig akad teendő. Az állományok között még mindig találunk 2-6 leveles növényeket, de az időben elvetett, jó magágyba került magvakból kikelt állományok már elérték a 6-8 leveles állapotot. Ugyan a földibolhák (Phyllotreta) és a repcebolha (Psylliodes chrysocephala) okozta veszteségektől már nem kell tartanunk, de más kártevők még mindig károsítják a repcét.

A repcedarázs (Athalia rose) álhernyói és egyéb bagolylepkefajok lárvái rágják a leveleket, de a fejlett és erős növények ezekre már kevésbé érzékenyek. A repcedarázs imágóinak rajzása visszaesett, és lassan a lárvája is telelőre vonul. A levéltetvek (Aphididae) betelepedése megkezdődött az elmúlt hetekben, és egyre több kezdeti kolónia jelent meg a leveleken, de egyelőre gyenge a fertőzöttség.

repce

A repcében a hernyók még mindig rágnak, de a fejlett, erős növények már kevésbé érzékenyek erre – fotó: Adama Hungary Zrt.

A repceperonoszpóra (Peronospora brassicae) elsősorban a Dunántúlon jelent meg, terjedése lassú. A fómás levélfoltosság (Leptosphaeria maculans) elszórtan jelent meg észlelési szinten.

Itt az ideje a repce őszi regulátoros kezelésének. Általános érvényűként javasolható a 6-8 leveles fejlettség a kezeléshez, bár van, aki már 4-6 leveles fejlettségnél javasolja a kezelés elvégzését. A kezelés alapvetően a téli mostoha körülmények átvészelésében segít, vagyis kisebb lesz a téli kifagyás esélye.

Tavasszal jobb lesz az állomány indulása, több levél biztosítja az asszimilációt, s több oldalhajtás biztosítja a nagyobb számú becőt. Őszi hatása pedig, hogy mérsékli az esetlegesen előforduló gombás betegségek további terjedését.

Kukoricában is terjednek a betegségek

A múlt heti száraz, szeles időben a kukoricaállományok is felszáradtak, így a betakarítás újra beindult a földeken.

kukorica

Még mindig tart a kukoricabetakarítás – fotó: Adama Hungary Zrt.

Az esők hatására a csővégi fuzáriumos (Fusarium spp.) penészesedés tovább terjedt, a másodvetésűeknél pedig a golyvásüszög (Ustilago maydis) fertőzöttség a gyakoribb probléma.

A napraforgó-betakarítással nagyrészt végeztek, ahol még nem arattak le, ott a fehér- (Sclerotinia sclerotiorum) és szürkepenészes tányérrothadás (Botrytis cinerea) csökkenti a termést.

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, kattints ide.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.