Igazi tavaszi időjárásban lehetett részünk áprilisban. A hónap második felében folyamatos melegedés és jelentős mennyiségű csapadék érkezett. Ez jó hatással van a növények (beleértve a gyomok) fejlődésére, viszont a betegségek terjedésére is. Így nem kevés növényvédelmi feladattal kell megbirkózniuk a gazdáknak a sűrű esőzésekkel tarkított vetési időszak közepette.
Az őszi búzában és árpában most könnyen és gyorsan terjednek a betegségek
Az őszi búza a szárbaindulás kezdetén jár, az őszi árpa pedig kalászol. Az állományok dúsak, erősek, zöldek, összességében kielégítő az állapotuk, de a tartós levélnedvesség miatt a betegségek könnyebben és gyorsabban terjednek.
Az ország nagy részében közepes és erős fertőzöttséget ért el az őszi búza lisztharmata (Blumeria graminis f. sp. tritici) és a szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici). A búza sárga rozsdája (Puccinia striiformis) eddig is jelen volt az állományokban, de a továbbiakban az intenzív terjedésére lehet számítani, ezért a védekezés ellene erősen javasolt a fertőzött területeken.
Az árpában szintén a lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) terjed, gyorsuló ütemben. Emellett a levélfoltosságot okozó betegségek (Drechslera teres, Bipolaris sorokiniana) is jelen vannak és fertőzik a lombozatot.
Kártevőkből sincs hiány a kalászosokban, hiszen a vetésfehérítők mellett már a levéltetű-kolóniák is megjelentek. A vetésfehérítő bogarak már szorgosan rakják a tojásaikat, sőt napokon belül megkezdődik a lárvakelés is. Így fel kell készülnünk az ellenük való védekezésre.
A repce virágát számos kártevő ostromolja – fotó: Agroinform.hu
A repcét támadja a repcefénybogár és repcebecő-ormányosok
Az őszi káposztarepce virágzása a hűvösebb időjárás miatt elhúzódó, ami növényvédelmi szempontból igen hátrányos. A virágokon jelen lévő népes rovartársaság egyik legtöbb gondot okozó tagja a repcefénybogár (Meligethes aeneus), a bimbók kirágásával okoz súlyos károkat, amire így bőven van ideje. A bogarak létszáma nem csökken, és mellettük még jelen vannak emelkedő létszámmal a becőormányosok (Ceutorhynchus assimilis) és a bundásbogarak (Epicometis hirta) is.
Míg a bundásbogarak kártétele elhanyagolható, addig a repcebecő-ormányosok egyedszámát azért szükséges időben csökkenteni, mert becőkbe rágott mélyedésbe helyezik tojásaikat, és az ebből kikelő lárvák okozzák a fő kártételt a későbbiekben, a magok elfogyasztásával.
A virágzó repcetáblán azonban nagy körültekintéssel, az engedélyokiratok minden pontját szigorúan betartva lehet növényvédelmi kezelést végezni, még abban az esetben is, ha a hatóanyag méhekre nem veszélyes, mivel egyes tankkeverékek is okozhatnak méhmérgezést úgy, mint az acetamiprid és a tebukonazol együttes alkalmazása.
A bundásbogár is szereti a repcét, de jelentős kárt nem okoz – fotó: Agroinform.hu
A kukorica és a napraforgó vetése a gyakori esőzések miatt lassan halad, viszont ahol már a földbe kerültek a magok, ott nem lesz vontatott a kelés, ezért gyorsan kinőnek majd a barkók (Tanymecus sp.) foga alól. Azaz jelentős kártételükre nem kell számítanunk.
Nagy veszélyben vannak a gyümölcsfák
A gyümölcsfáink továbbra is nagy veszélyben vannak, mert a folyamatos nedvesség számos kórokozónak kedvező körülményeket teremt a fertőzéshez. A csonthéjas gyümölcsfák esetében a moníliás virág- és hajtásszáradás (Monilinia laxa, M. fructicola) tünetei már megmutatkoztak elhalt, elszáradt virágok és hajtások formájában.
A virágfertőző monília legintenzívebben a meggyet támadja, így esetében kifejezetten fontos a védekezés a virágzás végéig, de érzékeny rá a szilva és a kajszi is. Kevésbé fogékony a cseresznye és az őszibarack.
Monília okozta hajtásszáradás kajszibarackfán – fotó: Agroinform.hu
Az alma teljes virágzásban van, míg a körte már a virágzás végén jár. Ez az időszak növényvédelmi szempontból nagyon meghatározó ezen növények számára, főleg mert a fertőzéshez szükséges feltételek optimálisak az alma- és a körtevarasodásnak (Venturia inaequalis, V. pyrina).
Az alma másik fő betegsége, a lisztharmat (Podosphaera leucotricha) primer fertőzése pedig jelen van az ültetvényekben, így a védekezés során a célunk, hogy a fertőzött hajtásokból már ne fertőződjenek be az egészséges hajtásvégek. Válasszunk tehát olyan felszívódó készítményt, ami hatásos a varasodás és a lisztharmat ellen is. Emellett a kontakt és szisztémikus hatóanyag kombinálása is javasolt.
Az almatermésűek rettegett betegsége, a tűzelhalás (Erwinia amylovora) is fenyeget. Kórokozójának kedvez a 18 °C feletti hőmérséklet, a csapadékos időjárás és a magas páratartalom, így tehát a fertőzéshez szükséges feltételek egyre inkább adottak.
Kártevőkből sincs hiány. A levéltetvek számos gyümölcsfán (és a dísznövényeken is) szívogatnak kisebb-nagyobb kolóniákban.
A szürke almalevéltetű-kolóniák sokasodnak a levél fonákán – fotó: Agroinform.hu
Almán már korábban megjelent a levélpirosító almalevéltetű, de most már jelen vannak a fiatal leveleken a zöld és a szürke almalevéltetvek egyedei is. A védekezéssel nem érdemes sokáig várni, mert az összehajlott, torzult levelek védelmében már nehezebben elérhetőek, a védekezés kevésbé hatásos.
A bimbólikasztó bogár (Anthonomus pomorum) látványos „rozsdás golyónak" is nevezett kárképére is felfigyelhetünk az almavirágok között.
A bimbólikasztó bogár jellegzetes kárképe, a "rozsdás golyó" – fotó: Agroinform.hu
Tenni ilyenkor már nem tudunk ellene, hiszen a megtermékenyített nőstény már elhelyezte a tojásait a bimbókban, és a kikelt lárvák fejlődésük alatt a bimbó belsejét felélik.
Illetve meg kell említenünk még a sodrómolyok (ligeti sodrómoly, dudva sodrómoly) lárváinak jelenlétét, a levélfelület növekedésével és a hőmérséklet emelkedésével ezekre is számítanunk kell. Indokolt esetben védekezzünk ellenük felszívódó készítményekkel.
Sodrómolylárva a fiatal kajszilevelek között – fotó: Agroinform.hu
A szőlő kihajtott, már a 2-4 leveles állapotot is elérte (bár a fenológia fajtától függően változik), illetve már kivehetők a fürtkezdemények. A tarka szőlőmoly (Lobesia botrana) rajzása napról napra erősödik, egyre több egyedet fognak a kihelyezett szexferomon csapdák.
Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, látogasd meg a Növényvédelem rovatot.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.