A drón tematikájú előadások a PREGA első napján megrendezett Távérzékelés és gépesítés Szántóföld szekcióban hapnak helyet. A szekcióvezető Dr. Milics Gábor, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Precíziós Gazdálkodási és Agrárdigitalizációs tanszék tanszékvezető tanára, a társszekcióvezető pedig Borhi András, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem doktorandusza, mezőgazdasági szaktanácsadó, kísérletvezető, nyugat-magyarországi kísérletek koordinátora az Eurofins Agroscience Services Kft.-től, aki a teljes szekció mellett a drónos előadásokért felel. A szakembert nemcsak a PREGA dróntechnológiához kapcsolódó előadásairól, hanem a drónhasználat hazai helyzetéről is kérdeztük. Például arról, hogy mikor lehet végre úgy és olyan mértékben legálisan alkalmazni Magyarországon a növényvédelmi célú drónokat, ahogy arra egyébként igény és kapacitás mutatkozna?
– Minden évben központi témaként, alapként szolgál a jogszabályi helyzet, ez most is megjelenik a konferencián. Többen is előadnak a témában, egyikük pont azzal foglalkozik majd, hogy mikor lehet legális a drónos permetezés lehetősége – bocsátotta előre Borhi András. – Ezzel szemben a monitoring drónok, vagy épp a nem növényvédelmi célú drónos szolgáltatások szinte teljesen legális formában használhatók már. A drónos növényvédelemhez az alap jogszabályi környezet már biztosított, azonban csupán egyetlen készítmény, a Mospilan 20 SG rovarölő kijuttatása (ez is csak Combi-protec-kel kombinálva) engedélyezett cseresznyében, meggyben és dióban. Ha nagyon őszinték akarunk lenni, akkor a drónnal végzett növényvédelmi kezelések esetében ma egy erősen akadályokkal rendelkező szegmensről beszélhetünk engedélyezett növényvédő szerek hiányában! Ezenfelül a szakemberek által kísérletekkel kialakított gyakorlati alkalmazás és tapasztalatok is hiányoznak jelenleg, ugyanis ezek szükségesek a megfelelő hatékonyság biztosításához.
Borhi András a PREGA 2024 konferencián – forrás: Agroinform.hu
Borhi András jelezte: a világ számos pontján ma már létezik észszerű keretek közt működő drónos növényvédelem, de az Európai Unióban sajnos, még nagy az elmaradás. Azaz, ahogy az előbb már utaltunk rá, egy készítménytől eltekintve illegális az ilyen jellegű tevékenység, amin a remények szerint változtathat az az Európai Bizottság által nemrég támogatott munkafolyamat, mely szerint a drónos technológiákat a jövőben nem tekintenék a légi kijuttatással egyenértékűnek, hanem külön jogszabályi környezetbe helyeznék. Kivételes helyzetekben használhatják a kijuttatási technológiát jelenleg is, de ehhez speciális körülmények szükségesek és nem általánosak.
– Ez helyes is, úgy vélem, mert teljesen más ez a technológia, mint egy repülőgépes vagy helikopteres kijuttatás, más szabályrendszer és alkalmazástechnika is vonatkozik rá. Fontos, hogy olyan szabályrendszer szülessen, mely révén lehet majd kezelést végezni különböző időjárási körülmények közepette, különböző kultúrákban, különböző lémennyiségekkel – folytatta a szakember.
– De ez persze, még csak a jéghegy csúcsa, sokkal részletesebb hozzáértésre és szabályozásra van szükség, mint azt gondolnánk. Magyarország az elsők közt alakította ki a saját alapvető jogszabályát, nálunk már létezik képzési rendszer is, viszont amiatt, hogy csak egyetlen kijuttatható növényvédőszer áll rendelkezésre, gyakorlatilag nehezen vagy egyáltalán nem működik a szakma. Úgy tudom, már több egyeztetés is zajlik arról, hogy felgyorsítsák a növényvédőszer-engedélyezéseket, ezek ügyében remélhetőleg idén várható előrelépés.
Ha az EU is kialakítja a jogszabályrendszerét, akkor teljessé válik a jogi környezet – a lassú mechanizmus oka a kockázatcsökkentési metodika hiánya, azaz hogyan lehet úgy használni a technológiát, hogy ne okozzunk vele a környezetben és az emberekben kárt, valamint megfelelő hatékonysággal dolgozzunk. Ennek ma még nincs elfogadott protokollja EU-szinten, ez akadályozza az előrehaladást a tagállamokban és a gyártóknál is. Szerencsére elindult a folyamat, aminek eredményeként reményeink szerint ez egy külön elfogadott jogszabályköteggel rendelkező technológia lesz.
A dróntechnológia széleskörű felhasználásában hatalmas potenciál rejlik – forrás: HRP - DJI Europe Distributors' Meeting
Borhi András azt is hozzátette: a PREGA-ra érkező előadók külföldi tapasztalatokat is bemutatnak arról, hogyan és milyen jogszabályi lehetőségekkel működik más EU országokban ez a szegmens. Lesznek továbbá új innovációs tartalommal rendelkező dróneszközök is a permetező drónoktól a sokrétűen használható monitoring drónokig.
– A technológia régi-új eleme a monitoring és a permetező drón összekapcsolása, mely révén például lehetővé válik a foltkezelés, ami jelentős költséghatékonyságot és környezetvédelmi potenciált hordoz magában, lévén csak ott végzünk kezelést, ahol szükséges – magyarázta a szakember. – De ezen kívül rengeteg szolgáltatási lehetőség létezik: drónos vadszámlálás, kárbecslés, mentési műveletek, tűzoltás, vagy éppen ablaktisztítás is, például a felhőkarcolók esetében. Summa summarum: a dróntechnológia széleskörű felhasználásában hatalmas potenciál rejlik.
|
Indexkép forrása: HRP - DJI Europe Distributors' Meeting