Garantáltan megrövidíti az életünket az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása, erről számolt be egy friss kutatás eredményére hivatkozva az EuroNews. A vizsgálat során növényi alapú ételeket, tartós kenyereket, kekszeket, előre csomagolt készételeket, süteményeket és zacskós leveseket vizsgáltak a tudósok.
A nemzetközi kutatócsoportok közel 120 ezer, 55 éves ember adatait elemezték, melyek alapján állítólag kiderült, hogy Elhízással, szív-ér rendszeri betegségekkel, 2-es típusú cukorbetegséggel kell számolniuk azoknak, akik a sokszorosan feldolgozott, előre csomagolt és elkészített, hosszan „friss" ételeket fogyasztják.
Az ENSZ megfogalmazása szerint az ultrafeldolgozott élelmiszerek olyan ételek és italok, melyeket mesterséges tartósítószerekkel, színezékkel, cukorral tesznek vonzóbbá. Ezek a termékek a napi ajánlott sóbevitel többszörösét tartalmazzák, hozzáadott cukorral édesítettek, de számos más olyan összetevőt is tartalmaznak – transzzsírt, telített zsírt, mesterséges színezéket, ízesítőt és tartósítószert –, amelyek segítenek megtartani a termékek állagát és növelik eltarthatóságukat. Ebbe a körbe tartoznak egyebek közt a csipszek, a reggeliző pelyhek, a mirelit ételek legtöbbje, a csomagolt kenyerek és az instant levesek.
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek közé tartoznak egyebek közt a csipszek, a reggeliző pelyhek, a mirelit ételek többsége, a csomagolt kenyerek és az instant levesek – forrás: Pixabay
A kutatás során növényi eredetű ultrafeldolgozott élelmiszerek egy csoportját hasonlították össze néhány nem feldolgozott, vagyis nyers élelmiszerrel.
Kiderült: az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása a szív-ér rendszeri betegségek kockázatának ötszázalékos és a halálozási arány 12 százalékos növekedésével járt. Ezzel szemben a gyümölcs- és zöldségfélékben, gabonafélékben vagy diófélékben gazdag élelmiszerek a korai halálozás kockázatát jelentősen csökkentették: a szív-ér rendszeri megbetegedések kockázata hét százalékkal, a szívkoszorúér-betegség kockázata 8 százalékkal csökken, ha az elfogyasztott ételek tíz százaléka ilyen összetevőket tartalmaz.
A szakemberek szerint a kutatás eredményei ismét megerősítették, hogy haladéktalanul mérsékelni kellene az ultrafeldolgozott ételek fogyasztását és inkább feldolgozatlan formában több gyümölcsöt, zöldséget és dióféléket bevinni a szervezetünkbe.
A kutatás szomorú eredménye az is, hogy kiderült, nem csak a középkorúaknál mutatható ki a többszörösen feldolgozott ételek negatív hatása, hanem már egészen kis korban is súlyos következménnyel jár az említett ételekben gazdag étrend. Ennek a következménye ugyanis, hogy mára minden harmadik gyermek túlsúlyos, a gyermekkori elhízással együtt pedig az ezzel járó betegségek: a 2-es típusú cukorbetegség és a magas vérnyomás kialakulása mellett az emésztőszervi megbetegedések és egyes daganatos betegségek kialakulásának kockázata is megállíthatatlanul nő.
Sajnos, az ultrafeldolgozott ételeket már a néhány hónapos babák is fogyasztják, és függői lesznek annak az ízvilágnak, amit ezek nyújtanak.
Az ördögi körből csak úgy lehet kiszabadulni, ha tudatosan állítjuk össze a heti menüsort, s az ételeket mi magunk készítjük el otthon friss alapanyagból. Mert –és ez tényleg igaz!– a házi kosztnál nincs jobb!
Forrás: Magyar Nemzet