A zöldterületeknél egyre gyakrabban megfigyelhető az a trend, hogy az egynyári virágágyások mellett évelő ágyakat is kialakítanak, amelyek esőkert vagy „víz nélküli kert" formájában üde színfoltját képezhetik bármelyik településnek.

A növényhasználat változásával együtt sok olyan növény kerül telepítésre, melyek gyógy- vagy aromanövény kategóriába is sorolhatók. Nagyon népszerűek a levendula fajok és fajták, amelyek a mediterrán kertek hangulatát idézi meg.

De nem csak a levendula követelheti magának a városi gyógynövény címet, hanem többedmagával kell osztoznia ezen a tituluson. A következőkben néhány olyan növényről lesz szó röviden, amelyek sikerrel alkalmazhatóak a kedvezőtlenebb körülmények között, akár már kis gondozás mellett is – írja a novenyvedoszer.hu


orvosi zsálya

Orvosi zsálya (Salvia officinalis L.) – fotó: pixabay.com

Orvosi zsálya (Salvia officinalis L.)

A mediterrán régióból származó, cserjés habitusú gyógy- és fűszernövény hazai telepítésének nagy hagyománya van – már az 1669-es évekből származó leíratok alapján, nem is volt olyan kert, ahol ne lett volna zsálya. Bár a népszerűsége az évek folyamán némileg visszaesett, manapság ismét egyre többen telepítik. Ennek az a magyarázata, hogy nagy díszítőértékkel bír az ezüstös-molyhos leveleivel és lila, ajakos virágaival,  ami miatt a beporzóbarát kertekben is helyet érdemel. Szárazságtűrése és talajjal szemben mutatott nagyfokú toleranciája miatt kiválóan alkalmas a felhasználásra.

A zsálya gondozása nagyon egyszerű, hiszen csak a metszésre kell jobban odafigyelnünk. Ha a megjelenésről van szó, célszerű a fajtái között is nézelődni, mert a tarka lombú fajtái szinte egész évben díszítenek, mivel télizöldek (azaz a leveleiket csak erős fagyok esetén hullajtják le), a tarka lombú zsálya fajták.

kakukkfű

A kakukkfű nagy fényigényű növény – fotó: pixabay.com

Kakukkfű (Thymus vulgaris)

Amíg a zsálya a cserje habitusával kiemelkedik a növények között, addig léteznek kisebb termetű, talajtakaró habitusú gyógy- és aromanövények is. Ide sorolhatóak a kakukkfűfélék (Thymus sp.), amelyek jól viselik a száraz körülményeket. Ez a hazánkban vadon is előforduló aromás illatú növény, szereti a meleg, napos fekvésű domboldalakat, száraz réteket. Aromás illata olyan erős, hogy meleg, napsütéses időjárás esetén könnyen "kiszimatolható", már messziről is merre találhatunk kakukkfüvet.

Mivel a természetben is a száraz, meleg körülmények között fejlődik a legszebben, árnyékolás nélkül, így mindenképpen egy nagy fényigényű növényről beszélünk.

A településeken gyakran találkozhatunk a kerti kakukkfűvel (Thymus vulgaris), melyet gyógy- és fűszernövényként egyaránt széles körben alkalmazzák. A piacon számos kakukkfű hibrid és változat elérhető a zöld-sárga tarka levelű terülő forma mellett megtalálhatók a bokrosabb változatok is, de nem csak lombozatuk, hanem az aromájuk is igen változatos. Ennek eredményeképpen ma már ismertek és beszerezhetőek a gyömbér, narancs, citrom, de még a kömény illatú kakukkfüvek is.

Nagy előnyük, hogy sikerrel telepíthetők az öntözés nélküli kertekben, ahol talajtakaró növényként is megállják a helyüket.

A szárazságtűrő növények esetében sem feledkezhetünk meg azonban a telepítést követő rendszeres öntözésről, hiszen, mivel amíg még „nem állt be" a növény, addig a szélsőségeket nehezebben tűri.

oregánó

Oregánó (Origanum vulgare L.) – fotó: pixabay.com

Oregánó (Origanum vulgare L.)

A talajtakaró és cserje méret közé, mintegy középső mérettartományba könnyen beilleszthető akár a szurokfű vagy közismertebb nevén az oregánó (Origanum vulgare L.) is. Ez a szintén aromás illatú gyógy- és fűszernövény jó szárazságtűréssel rendelkezik, ráadásul egy kiváló lepke és beporzó csalogató növény.

A településeken egy másik, szabad szemmel nem látható tulajdonsága miatt is érdemes ültetni – ez a tulajdonság nem más, mint a növény fitoremediációs képessége, amely során felhasználja a talajban található nehézfémeket az életfolyamataihoz, ami pozitívan hat a települési talajokra.

A díszítő értékről is fontos szólni, hiszen az alapfajon kívül számos más fajtával is rendelkezik. Jó példa erre a "Rosenkuppel", ami egy gazdagon virágzó dísz változat, míg a "Country Cream" a sárga-zöld tarka leveleivel díszít, az "Aureum Variegated" pedig az aranyzöld lombozatával hívja fel magára a figyelmet.

Az erős aromával rendelkező növényeket a kártevőkkel szemben is sikerrel alkalmazzák, például klasszikus kerti párosítás a rózsa és a levendula kettőse, amely a levéltetvek elleni védekezést szolgálja. Ez is jól mutatja, hogy a gyógy- és aromanövények sikerrel beépíthetők a települési kertekben, dísznövényként telepítve őket. Egyet azonban jegyezzünk meg: a díszítő értékük kiemelt, de ezen erősen szennyezett környezetből ne gyűjtsük őket fogyasztásra,