A gyömbértea egy karakteres, fűszeres ízű ital, amit eredményesen használhatunk megfázás és emésztési problémák enyhítésére. A gyömbér a gyógyító hatásai miatt kiemelt figyelmet érdemel.

Mit érdemes tudni a gyömbérről?

A gyömbérfélék családjának (Zingiberaceae) névadó nemzetsége a gyömbér (Zingiber), melynek legismertebb és legelterjedtebb faja a közönséges gyömbér (Zingiber officinale). A gyömbérfélék családjába tartozik egyébként a kurkuma és a sziámi gyömbérnek nevezett galangál is – írja a greendex.hu.

Ezt a Dél-Ázsiában, és Dél-Amerikában termesztett fűszert, már Kr. előtt több évszázaddal is alkalmazták. Sajátosan illatos, csípős és kesernyés ízű gyökértörzse hámozás után nyersen is fogyasztható. Európában pedig legkésőbb a középkorban vált a gasztronómia részévé, és a korai magyar szakácskönyvek alapján hazánkban is régóta szerepel a receptek hozzávalói között.

gyömbér

A gyömbér a gyógyító hatásai miatt kiemelt figyelmet érdemel – fotó: pixabay.com

Gyömbér: a konyhádban van a helye télen-nyáron!

Számtalan étel elkészítéséhez kiváló ízesítő: levesek, hús-, bab-, burgonya-, gyümölcsleves, gombócok, burgonya-, és babfőzelékek, szószok, húsételek, vadhúsok, mártások, sütemények (mézeskalács, keksz stb.), forralt bor, likőrök, pálinkák, keleti ételek, valamint uborka, tök, és gyümölcsök eltevésénél is alkalmazható. Mivel az íze nagyon intenzív, ezért „a kevesebb több" elvét alkalmazva, csak kis mennyiséget szükséges belőle.

A növénynek a földben fejlődő részét használjuk fel, ami lényegében a föld alatti módosult szára, amit rizómának vagy gyöktörzsnek neveznek. Gyógyhatásai miatt nem hiányozhat a házipatikánkból sem.


A gyömbér gyógyhatása

A gyömbért már nagyon régóta alkalmazzák a hagyományos és az alternatív gyógyászatban. Fő bioaktív vegyülete a gingerol, ennek köszönheti a különleges illatát és ízét is. Ezen kívül nagy mennyiségben található benne A-, C-, E- és B-vitamin, magnézium, foszfor, kálium, vas és cink.

De miért is kell gyömbért enned, ha egészséges akarsz maradni? Azért, mert bizonyítottan:

  • enyhíti az emésztőrendszeri panaszokat – csökkenti a hányingert, a puffadást, a hasi görcsöket, gyomorégést
  • kiváló fájdalomcsillapító,
  • gyulladáscsökkentő,
  • fertőtlenítő, gombaölő, antibakteriális, antivirális hatású,
  • köhögéscsillapító,
  • csökkenti a vércukorszintet,
  • védi az idegeket,
  • erősíti a szívet, csökkenti a koleszterinszintet, megelőzi a vérrögképződést,
  • erősíti az immunrendszert, segít megelőzni a megfázást, influenzát,
  • várandósság idején enyhíti a reggeli rosszulléteket, émelygést
  • enyhíti az ízületi és izomfájdalmakat,
  • antioxidáns hatással rendelkezik,
  • hozzájárul a súlycsökkenéshez,
  • javíthatja az agyműködést, és védelmet nyújthat az Alzheimer-kór ellen,
  • laboratóriumi vizsgálatok szerint hatásos lehet a Staphylococcus aureus (S. aureus), az Escherichia coli (E. coli) és a Candida albicans (C. albicans) ellen is.

gyömbér

A gyömbért már nagyon régóta alkalmazzák a hagyományos és az alternatív gyógyászatban is – fotó: pixabay.com

Kinek nem ajánlott a gyömbér fogyasztása?

Látható, hogy a gyömbér rendszeres fogyasztásának számos előnye van, azonban bizonyos esetekben, illetve nagy mennyiségben alkalmazva nem kívánt mellékhatások is előfordulhatnak, mint például a szívbetegek panaszainak a felerősödése, túl alacsony vérnyomás, emésztési panaszok, alvásproblémák, allergiás reakciók.

Vérhígító hatása miatt nem javasolt a rendszeres fogyasztása a vérzékenységben szenvedőknek, a véralvadásgátlókat szedőknek, különböző vérzéses állapotok esetén. Hatóanyagai a vérhígító gyógyszereken kívül kölcsönhatásba léphetnek még a szívgyógyszerekkel, a vérnyomáscsökkentőkkel, valamint vércukorszint-csökkentő készítményekkel is.

gyömbér

A gyömbérteába további ízesítőként tehetünk még szegfűszeget, fahéjat, kurkumát is, ezek egymással kombinálva felerősítik a gyógyhatásukat – fotó: pixabay.com

Így készíts friss gyömbérteát!

A gyömbérteát elkészítheted porrá őrölt, szárított gyömbérből is, de az a legjobb, ha friss gyömbért használsz erre a célra.

Hozzávalók: 1–2 hüvelykujj nagyságú friss gyömbér,  1 liter víz, 1 citrom, méz, cukor vagy bármilyen édesítő ízlés szerint.

A gyömbért alaposan mossuk meg, és a héjával együtt reszeljük le! Forraljuk fel a vizet, majd forrázzuk le vele a reszelt gyömbért, és hagyjuk langyosra hűlni! Főzni azért nem célszerű, mert abban az esetben az illóolajok a nagy hő miatt hamarabb elpárolognak. Ha kihűlt, ízlés szerint adhatunk hozzá frissen facsart citromlevet, és édesítsük tetszés szerint! Fogyasztható melegen és hidegen is, télen célszerűbb inkább a forró változatot alkalmazni, míg nyáron remek frissítőként szolgálhat .

A gyömbérteába további ízesítőként tehetünk még szegfűszeget, fahéjat, kurkumát is, ezek egymással kombinálva felerősítik a gyógyhatásukat.