Az 1950-es évek után ismét gombás veszély leselkedik a banánra, ez a fusarium oxysporum, amely elzárja a gyümölcsbe tartó tápanyagok útját, mely végső soron aztán fonnyadásnak indul.

E gombás kórokozó egy korábbi variánsa az 1950-es években szinte teljesen megszüntette a kereskedelmi célú banántermesztést, a Gros Michel nevű banánfajt pedig ki is irtotta. Addig az volt a legnépszerűbb, ám miután a Fusarium oxysporum kipusztította, a Cavendish fajtát kezdték nemesíteni, úgy, hogy az ellenálljon a különböző betegségeknek. Ma ez a legnépszerűbb banánfajta.

A Cavendish egy ideig valóban védett volt a gombás megbetegedésekkel szemben, de az 1990-es években ezt is elérte egy újabb járvány, mely Délkelet-Ázsiából terjedt Közép-Európába. Ez a kórokozó-változat a Fusarium oxysporum (TR4) nevet kapta.


Li-Jun Ma biológus, a Nature Microbiology folyóiratban közölt tanulmány első szerzője csapatával már egy évtizede vizsgálja a Cavendish banánt érintő kórokozót, mely nem annak a leszármazottja, mely a Gros Michel vesztét is okozta. A TR4 ugyanis már hordoz néhány járulékos gént, amelyek nitrogén-oxidot termelnek, aminek kulcsszerepe van abban, hogy ez a kórokozó ilyen könnyen fertőz.

A kutatók a nitrogén-oxid génjeinek kiiktatásával képesek lehetnek megszelídíteni a betegséget, amely rendkívül pusztító, ugyanis fertőzés esetén a banántermesztőknek el kell hagyniuk a szennyezett területet.

banán

Veszélyben a banán jövője – fotó: Shutterstock

Azt még nem tudják a szakemberek, hogy a gomba hogyan tud ilyen káros gázt kibocsátani anélkül, hogy önmagában kárt tenne, azonban rájöttek, hogy a nitrogén-oxid termelését szabályozó gének kiiktatásával csökkent a gomba fertőzőképessége. A betegség mechanizmusának megismerése esélyt ad a probléma megoldására.

A kutatók arra is figyelmeztetnek, hogy a monokulturális növénytermesztésnek éppen ez a legnagyobb veszélye: táptalajául szolgálhat a kórokozóknak. Ezért érdemes egy helyett több banánfajtára támaszkodni.

Forrás: hvg.hu