A Magyar Növényvédelmi Szövetség tagvállalatai, ahogy az elmúlt 20 évben, úgy a jövőben is felelősséget éreznek – a kutatás fejlesztés és gyártás szigorú normáinak betartására mellett – a növényvédőszer-felhasználás körülményeinek alakulásáért.

A 2004 júniusában – akkor még Növényvédőszer-gyártók és Importőrök Szövetsége néven – megalakult egyesület az elmúlt 20 évben a felelős növényvédőszer-forgalmazás és felhasználás elvét szem előtt tartva dolgozott azon, hogy a hazai mezőgazdaság fejlődését a lehető legnagyobb mértékben segítse.

Dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszergazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkára – fotó: Magyar Növényvédelmi Szövetség

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban. Az általuk végzett feladatok azonban ennél jóval szélesebb palettán mozognak.

A Magyar Növényvédelmi Szövetség tagja az Európai Növényvédelmi Szövetségnek (CropLife Europe), így nemcsak a hazai, hanem az európai és nemzetközi kereskedelmi és gazdasági folyamatokat is figyelemmel kíséri, továbbítja a szakmai információkat, kezdeményezi és koordinálja az összehangolt fellépést a közös érdekek mentén megfogalmazódó kérdésekben.

A termelők és a Magyar Növényvédelmi Szövetség közötti szoros kapcsolat kulcsfontosságú volt az elmúlt két évtizedben is, és az egyre gyorsabban változó körülmények még inkább szükségessé teszik az együtt-gondolkodást, az együttműködést, a közös munkát. Ennek része, hogy a Szövetség igyekszik rendelkezésre bocsátani mindazon eszközöket és megoldási módokat, amelyek segítik a magyar termelőket az integrált növényvédelem technikáinak alkalmazásában, a növényvédő szerek okszerű és fenntartható használatában. Ez teszi lehetővé a biztonságos és folyamatos élelmiszer-termelést és a magas minőségű termékek előállítását.

A Magyar Növényvédelmi Szövetség és tagvállalatai – a tudományos eredményeken nyugvó, innovációra építő és fenntartható mezőgazdasági termelésben – a gazdálkodók partnerei lesznek a jövőben is.

A növényvédelem sikere sok mindenen múlik, melyek közül a legfontosabb az integrált megoldások alkalmazása. Az integrált növényvédelem alapelveinek betartása a környezet megóvása szempontjából sokkal hatékonyabb, mint a növényvédőszer-hatóanyagok kivonása. A növényvédő szerek ugyanis jelentősen hozzájárulnak a növényeinket fenyegető mennyiségi és minőségi veszteségek csökkentéséhez. A termelők számára elengedhetetlen az egyre szűkösebb természeti erőforrások hatékony felhasználása. A hatóanyagok kivonásával párhuzamosan a növényvédő szerek számának csökkenése is tovább nehezíti a gazdálkodók helyzetét, pedig ezek elengedhetetlen eszközei a biztonságos és kiszámítható élelmiszertermelésnek.


Kevésbé ismert, hogy a napjainkban egyre nagyobb mértékű növényvédő szer hamisítás is jelentős gátja a fejlődésnek. A jogszerűen működő vállalkozások védelme közös érdek, hiszen az igen nagy befektetést igénylő kutatás és fejlesztés révén ők tudják biztosítani a biztonságos és hatékony növényvédő szereket. A hatósági szakemberekkel együttműködve a Magyar Növényvédelmi Szövetség folyamatosan azon dolgozik, hogy megakadályozza a hamis és illegális termékek piacra kerülését.

Csapatmunka és partnerség. Ez jellemzi leginkább azt a közös munkát, ami a Magyar Növényvédelmi Szövetség és tagsága – a hatósági szervezetek, a szakmai kamarák, termelői érdekképviseleti szervezetek, egyéb partnerszervezetek és a termelők – között zajlik. A Szövetség erejét mindig is a Munkacsoportokban tevékenykedő kiváló kollégák szakmai munkája és azok a stratégiai partnerek, illetve társ szervezetek adták, akikkel közösen dolgoznak – itthon és külföldön egyaránt – a kedvezőbb agrárpolitikai döntések elérése érdekében.

A Magyar Növényvédelmi Szövetség 20. évi fennállását gálavacsorával ünnepelte. Az eseményen Görög Róbert ügyvezető köszöntötte a vendégeket. Kovács Gyula, a Magyar Növényvédelmi Szövetség elnöke beszédében hangsúlyozta, a Szövetség a legfontosabb szakmai szervezetekkel, a Minisztériummal, a Hatósággal olyan együttműködési megállapodásokat igyekszik kötni, amelyekkel szorosabbá fűzi a szakmai kapcsolatot. A Szövetség nagyon erős hobbitevékenységet folytat többek között a növényvédőszer-kivonásokkal kapcsolatban.

Természetesen egyetértünk azzal, hogy olyan készítmények kellenek, amelyek a környezetre, az emberre nem veszélyesek, de sajnos a rostába belekerültek más készítmények is. Nagyon fontos szerepük a közvéleményt formálni, a közvéleménynek a tudatfejlesztését kicsit alakítani, hogy a növényvédő szer nem egyenlő a méreggel." – fogalmazott az elnök.

gála

Az egyesület az elmúlt 20 évben a felelős növényvédőszer-forgalmazás és felhasználás elvét tartja szem előtt – fotó: Magyar Növényvédelmi Szövetség

Dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszergazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkára beszédében kiemelte:

„Az elmúlt 20 évben sokat változott a világ, és azt is látjuk, hogy az élelmiszerbiztonság mennyire fontos és stratégiai pont lett egy ország életében, így a mi országunk életében is. Hiszen az elfogyasztott élelmiszerek 80 százaléka növényi eredetű, az állatok is azzal táplálkoznak. Ha nincs biztonságos növényvédelem, akkor nincs biztonságos élelmiszer Magyarországon és a világban egyaránt. Nekünk ez egy rendkívül fontos szövetség, ezért is vagyunk stratégiai partnerei a Növényvédelmi Szövetségnek."

A Növényvédelmi Szövetség és az Agrárgazdasági Kamara kiemelt stratégiai partnerként működik együtt már hosszú éveken keresztül.

„Bízom benne, hogy a következő években is hasonló sikereket tudunk elérni, és a fenntartható társadalmi és a gazdaságosság alappillérében megtaláljuk azt az egyensúlyi helyzetet, amellyel biztosíthatjuk termelőink számára a versenyképességüket." – mondta köszöntője végén Balázs Viktor, a NAK környezeti fenntarthatóságért és innovációért felelős országos alelnöke.

Dr. Cseh Tibor, a MAGOSZ főtitkára szerint az igazi feladat az jelenleg, hogy a gazdatársadalmon túl, a városi lakossághoz is eljusson, hogy itt Európában van a legfenntarthatóbb mezőgazdaság. A szakmai szervezeteknek abban is partnereknek kell lenni egymással, hogy hogyan tudják közös erővel, a megfelelő fórumokon megszólítani és meggyőzni a fiatalokat arról, ha magyar élelmiszert vesznek le a polcokról, az mennyivel egészségesebb, mint bármilyen külföldről behozott alternatíva.

A meghívott szakemberek számára a Magyar Növényvédelmi Szövetség rendezvénye ismét egy kiváló lehetőség volt újabb partnerségi kapcsolatos kialakítására és a már meglévők ápolására.