A vaddisznók mindenhol igen nagy károkat okoznak. Ráadásul mivel a vaddisznó mindenevő, okos és jól alkalmazkodik, könnyen el tud terjedni bárhol. A kutatók becslései szerint globálisan 1,1 millió autó szén-dioxid-kibocsátásának feleltethető meg az, amit az állatok okoznak.
A kutatók különféle természetes élőhelyeken, a síksági gyepektől a hegyvidéki erdőkig vizsgálták, milyen kárt tehetnek a behurcolt vadállatok, és mekkora az a szénmennyiség, amely a kártételük miatt a talajokból kiszabadulhat. Számításaik szerint ez évente 4,9 millió tonna globálisan – írja az ng.24.hu.
A talaj megbolygatásával szén szabadul fel és jut a légkörbe, akár szántásról, akár a vaddisznó túrásáról van szó. Jelenleg az inváziós területeken (tehát ebben nincs benne az állat természetes élőhelye, pl. Európa) körülbelül 36-124 ezer négyzetkilométernyi területet túrnak fel a vaddisznók.
„Ez hatalmas terület, s a túrás nemcsak a talaj állapotát és a légkör szén-dioxid-szintjét érinti, hanem a helyi, őshonos ökoszisztémák épségét is veszélyezteti" – mondta dr. Christopher O'Bryan, a kutatás vezetője.
A kutatók felhívták a figyelmet arra, hogy mivel az ember által számtalan helyszínre behurcolt fajról van szó, a felelősség is a miénk, azaz az ember által közvetlenül okozott szén-dioxid-kibocsátás terhét nem akarják a disznókra hárítani.
A túrás nemcsak a talaj állapotát és a légkör szén-dioxid-szintjét érinti, hanem a helyi, őshonos ökoszisztémák épségét is veszélyezteti – fotó: Shutterstock
Különösen azokra az élőhelyekre kellene nagy hangsúlyt fektetni, ahol magas a talaj széntartalma, hiszen ott járhat a legnagyobb hatással, ha a disznók feltúrják azt.