A Magyar Haltani Társaság 1999 óta végez halfaunisztikai célú monitorozást a Drávában, de a vizsgálatok során meglehetősen ritkán kerül hálóba a fokozottan védett homoki küllő – írja a 24.hu.
Tájékoztatásuk szerint az elmúlt 25 év során csupán 5 alkalommal volt erre példa. A szakemberek vélelmezik, hogy a Drávába a Murából sodródnak le egyedei az áradások alkalmával.
A fajjal korábban lefelé csak Vízvárig találkoztak, de tavaly szeptemberben 7 folyamkilométerrel lejjebb is hálóba akadt egy adult példány egy gyors sodrású kavicsos mintaszakaszon.
A homoki küllő csapatosan élő, áramláskedvelő halfaj, mely szívesen tartózkodik a sóderzátonyok alsó szélénél, ahova a víz sok szerves anyagot is sodor. Ivarérettségét 3 éves korában éri el. Ívóhelye a vízfolyások sodortabb területeihez kötődik. Kavicsos-sóderes aljzatra ívik. Aránylag kevés ikrát érlel. Az egyedek többsége csak egyszer vagy kétszer ívik.
Táplálékát elsősorban a makrozoobenton szervezetek: kérész- és tegzes lárvák képezik, de jelentős a faj detrituszfogyasztása is.
Élettartama rövid, körülbelül 5 év.
Indexkép: Pixabay