Sokak előtt nem ismert tény, de a különféle víz alatti drónok tudományos és egyéb célokra történő hasznosítása már évek óta bevett gyakorlatnak számít.

Használhatók például mesterséges intelligenciát alkalmazva a folyók műanyagtól történő megtisztítására, vagy mélytengeri merülés során az óceánfenék vizsgálatára. A drón általában egy korszerű szonár segítségével képes irányítani magát és elkerülni az akadályokat. Közben filmfelvételt is tud készíteni, akár HD-minőségben és hanggal is. A készülékekbe épített GPS nyomkövető révén a tudósok hajszálpontosan meghatározhatják a drón által észlelt valamennyi objektum helyzetét.

Ami a víz alatti drónok méreteit és súlyát illeti, nagyon különfélék lehetnek, akár 100 méteres mélységbe is merülhetnek.

Bármilyen hihetetlen, de ez a technológia már hazánkban is jelen van, sőt, dolgoznak is vele. Még hozzá a Balatonon, a rossz vízminőségért és a bűzért felelős kékalgával szemben igyekeznek felvenni a küzdelmet víz alatti drónnal. A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet a norvég NORCE Kutató Központ és a spanyol Valenciai Egyetem szakértőivel együttműködve folyamatos terepi mérésekkel dolgoznak.

Ehhez használják a különleges algaszondával felszerelt hajódrónt, mely képes adatokat gyűjteni a kékalga mennyiségéről tóban. Nagy előnye, hogy olyan területeken is képes méréseket végezni, amelyek hagyományos hajóval nehezen megközelíthetők, ennek köszönhetően a tó legeldugottabb részeiről is fontos adatokat szolgáltat.

Az eszköz segítségével nemcsak a jelenlegi állapotot tudják felmérni, hanem a jövőbeli algavirágzásokat is képesek előre jelezni, ami rendkívül fontos a vízminőség megőrzése érdekében.

Indexkép: YouTube