A vaddisznók és más, vadon élő állatfajok túlszaporodása a termőföldeken is komoly károkat okoz, illetve közúti balesetek is gyakran adódnak a vaddal való ütközésből, ezenfelül a túlszaporodásuk növeli különböző járványok kitörésének a kockázatát is. Fontos lenne tehát kordában tartani a populációk számát, ami hamarosan egy nagy olaszországi konferencián is megvitatásra kerül. Néhány kutató azt javasolja, hogy az állatok leölése helyett inkább célzott fogamzásgátló szerekkel próbálják meg megakadályozni a túlszaporodást – írja a 24.hu.
Korábban bizonyos állatok számának korlátozását úgy oldották meg, hogy lelőtték azokat, de a vadászat már nem olyan népszerű, mint régen, ráadásul költséges engedélyekhez kötött. Ezen túlmenően az állatok szaporodásának megelőzése humánusabb megoldást is jelent – mondta a Guardian cikke szerint dr. Giovanna Massei, a York-i Egyetem kutatója.
A vaddisznók és más, vadon élő állatfajok túlszaporodása igen sok helyen okoz komoly károkat – fotó: Shutterstock
Hasonló a helyzet a keleti szürke mókussal is, mely a 19. században került Európába, vagy a szarvasokkal, amelyek igen sok közúti baleset okozói. Massei és más kutatók ezért olyan fogamzásgátló szerek fejlesztésén dolgoznak, melyek csak egy adott faj szaporodását gátolnák, a többire nem lennének ilyen hatással. Massei azonban hozzátette, hogy ez a módszer sem hozna teljes megoldást:
"A lényeg, hogy túl sok ember és túl sok állat él egy helyen, ami konfliktusokhoz vezet. Az egyedszám visszaszorításának olyan módjaira van szükség, amit a közvélemény is támogat, a nem halálos metódusok pedig széles körben népszerűek lehetnek."