November elsején megdőlt egy tórekord, írta Facebook bejegyzésében a Bátonyterenye-Maconkai Szabadidő- és Sporthorgász Egyesület.

Mint írták, Maconka sem tudta elkerülni a szervezett hallopást, így a Király Béla által 2011.11.14-én tórekordként kifogott 17,80 kg-os bőrpontyát eltüntették innen. A hal később Biatorbágyon került elő és a kálváriája ellenére pár év múlva már meghaladta a 22 kg-ot, de nem került vissza eredeti helyére. A Nébih beszámolója Biumról, a lopott bőrpontyról, ITT érhető el.

Hat évvel ezelőtt sikerült beszerezni egy pár 6-8 kg-os bőrpontypéldányt a Maconkai-tóba, és a tavalyi a fogásokból már látható volt, hogy hamarosan megdőlhet a korábbi rekord.

Így is lett, ugyanis, novembern elsején hajnalban, 4005 nap után a gáti szakaszon Bajnai Gergő egy 18,50 kg-os (81/82 cm) bőrponttyal új abszolút bőrponty-tórekordot állított fel.

Mi az a bőrponty?

A tógazdasági nemes pontynál négy örökletes pikkelyezettségi típus ismert:

  • a pikkelyes,
  • a tükrös,
  • az oldalsoros,
  • és az ún. bőrponty.


Külső megjelenésében a fenti örökletes típusoknak számos variációja van, különösen a tükrös pontyok hiányos pikkelyzetének elhelyezkedésében. A bőrpontyok testén is talható néhány pikkely, így azok könnyen összetéveszthetők, a nagyon hiányos pikkelyzetű tükrösökkel, írja a Haldorádó. A bőrpontyokat genetikai jellegzetésségük miatt kisejeltezték a tenyésztésből, ezért számít különlegesnek a feltűnésük.

Indexkép: Shutterstock