A vaddisznóról sokakban az a kép él, amikor a kicsi és aranyos kisállatok az anyjuk után szaladnak szépen sorban. Pedig egyáltalán nem annyira jámbor állatok, mint ahogy tűnnek és közel sem olyan a természetük, mint a házi sertésé.
A vaddisznók élete
Biztosan nem sok aranyosabb kép van előttünk, mint amikor a tavaszi séták során az erdőben játszadozó, visongó kis vadmalacokkal találkozunk. Persze ők még nem ártalmasak ránk nézve, hiszen alig pár kilót nyomnak, viszont az anyjuk már annál inkább.
A koca a közelből figyeli a csemetéket és azonnal közbeavatkozik, ha szükségesnek látja. Az biztos, hogy kevés jobb anya van az erdőben, mind a vaddisznó kocája. Ők ugyanis akár egymás gyermekeit is nevelik, amennyiben arra szükség van. Sokszor sajnos a kocák is az etikátlan vadászok áldozatai lesznek, pedig azt mindenkinek tudnia kellene, hogy a vemhes vagy a frissen ellett kocára nem lövünk.
Jobb, ha nem akarjuk őket megsimogatni
Ha kicsi vadmalacokba botlunk, akkor ne kíséreljük megsimogatni őket. Az anya az ösztönei miatt ugyanis nagyon védi őket. A legjobb, ha szépen nyugodtan eltávolodunk tőlük, hiszen a sokszor 100 kilós anyakoca azonnal támadásba lendül, ha a kicsinyeit veszélyben érzi. Persze nem azt jelenti, hogy leharapja a kezünket, de jobb mindent a helyén kezelni. Sokszor ráadásul előbb észreveszi az embert, mint mi az állatot. Ilyenkor azonnal szól a társainak, ha esetleg támadásra lenne szükség - írja a Greendex.
Óvatosnak kell lennünk, hiszen a kocák nem tétováznak, emellett nem is annyira egyszerű elmenekülni előlük. Ha nem tudunk elfutni, akkor a legjobb, ha keresünk egy magasabb fát, ahová szükség esetén felmászhatunk. Normál esetben viszont a vad fél az embertől és messze elkerül bennünket. A történelem során több olyan esetről is tudunk, ahol vaddisznótámadás okozott halált.
A kis vaddisznók február és március körül születnek és fél éves korukra lesznek önellátóak - fotó: pexels.com
Figyelmesnek kell lennünk továbbá a sérült állatokkal is, hiszen nemcsak a koca támadhat ránk a kicsinyeit védve. Egy sebzett vadat, ha súlyos sérülés éri, ami miatt nem tud elmenekülni, akkor inkább támad és próbálja magát védeni, minthogy elszaladjon. Ritka esetek ezek, viszont nem árt tisztában lenni velük azoknak, akik a tavaszi időszakban gyakran járnak az erdőben.
Éppen ezért tartsuk szem előtt, hogy a kutya csakis pórázon sétáljon, valamint ilyenkor ne térjünk le a kijelölt túraútvonalakról, ne akarjunk felfedezni ismeretlen helyeket. Az erdőben ilyenkor a legnagyobb a forgalom, így érdemes óvatosnak lenni.