Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR414.08 FtUSD396.98 FtCHF444.25 FtGBP499 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Gatti #1172. hozzászólásáraVálasztható, de ennek kizárólag akkor van értelme, ha több számlával igazolható költséged van, mint az értékesítésből származó jövedelem 90%-a. Ha kevesebb, akkor jobban jársz az általányadózással. Ezt viszont előre ki kell választani. Viszont a családi adókedvezmény megmarad (100.000Ft), tehát ennyit levonhatsz a fizetendő szja-ból. Persze az egésznek csak akkor van értelme, ha az 1 főre jutó értékesítés több, mint ~10 millió ft. Mert ezen összeg alatt semmi szja fizetési kötelezettség nincs.
Válasz Quercus erdész #1175. hozzászólásáraKössz. így már értem. Szochot sem kell fizetnie sem a biztosítottnak sem a nem biztosított őstermelőnek sem eddig a határig (éves minimálbér 5 szöröse), ha jól értelmezem.
Válasz ingatlanoshirdetes #1171. hozzászólásáraAz átalányadózást alkalmazó őstermelő jövedelmének az éves minimálbér felét meg nemhaladó része adómentes lesz.
Ha mondjuk marad az idei minimálbér, a 161 ezer forint, akkor ez azt jelenti, hogy miután az átalányadó alapja a bevétel 10%-a, és az éves minimálbér fele 966 000 forint, így eddig a jövedelemig adómentességet kap az őstermelő. Vagyis ez azt jelenti, hogy 9 660 000 forint bevételig vagy adómentes, ha átalányba adózol.
Válasz ingatlanoshirdetes #1171. hozzászólásáraSemmit. Bár jövőre még nemtudom számít-e, hogy mi volt 2020-ban
De utána ez van. Meg ami járulék még, ha biztosított őstermelő vagy, az a támogatások nélküli bevételednek a 15%-ának a 18,5%-a, ha jól értelemzem.
Vagy ha szeretnél, fizethetsz magasabb járulékot is.
Válasz Mihály #1169. hozzászólásáraezt csak azért mert nincs végrehajtási rendelet az erdész úr szerint:Ennek megfelelően az új társadalombiztosítási törvény nyomán módosultak a nyugdíjtörvény végrehajtási rendeletének a mezőgazdasági kistermelőre vonatkozó rendelkezései is.
Ezek szerint a kistermelő esetében a nyugdíjszámításhoz figyelembe vehető kereset eltér a 2020. július 1-jét megelőző és 2020. június 30-át követő időszakra.
A 2020. július 1-jét megelőző időszakra annak a bevételnek a 6 százalékát kell keresetként figyelembe venni, amely bevétel 20 százaléka után a kistermelő nyugdíjjárulékot fizetett, míg a 2020. június 30-át követő időszakra annak a bevételnek a 6 százalékát kell keresetként figyelembe venni, amely bevétel 15 százaléka után a kistermelő társadalombiztosítási járulékot fizetett
Válasz Quercus erdész #1168. hozzászólására egészen pontosan:
A mezőgazdasági őstermelő - ideértve a tevékenységét a tárgyévben kezdő mezőgazdasági őstermelőt is - 2020. július 1-jét követően a minimálbér 92 százalékának megfelelő összeg után fizeti meg a 18,5% mértékű társadalombiztosítási járulékot.
Az a mezőgazdasági őstermelő viszont, akinek az e tevékenységéből származó, a tárgyévet megelőző évben elért bevétele nem haladja meg a mezőgazdasági kistermelőre vonatkozó bevételi értékhatárt (vagyis a 8 millió forintot), az őstermelői tevékenységből származó, tárgyévet megelőző évi bevételének 15 százaléka után fizeti meg a 18,5%-os társadalombiztosítási járulékot
Miután a kistermelői besorolás megszűnik, így jan. 01-től az előző évi nettó, támogatások nélküli árbevétel 15%-a után kell megfizetni a 18,5%-os tb járulékot. Ennek bevételi felső határa az előző évi éves minimálbér ötszöröse.
Ha ezt a határt túlléped, akkor a minimálbér 92%-a után kell megfizetni a 18,5% tb. járulékot.
Válasz bandigh #1140. hozzászólásáraNem egészen.
Lehetsz vállalkozó, csak a mező-, és erdőgazdálkodói tevékenységet nem folytathatod vállalkozóként. Illetve folytathatod, de akkor nem lehetsz őstermelő. De a kettő együtt nem megy. Kivéve a kiegészítő tevékenységeket, mert ha jól értelmezem, akkor azt mind a két formában lehet folytatni.
Válasz Mihály #1160. hozzászólásáraNa jó, de az a teljes árbevétel 5%-ának a 15,5%-a. Nagyon nem mindegy. Ez jóval kevesebb, mint amit egy sima e.v. fizet. Járulékot mindenki fizet. A csmv-k is. Én személy szerint csendben lapulok, és egy szavam sem volt eddig sem, meg ezután sem lesz, ha a járulékról vagy az adózásról van szó.
Válasz Vadmalac #1159. hozzászólásáraEz a tetű nem azért van ideküldve, hogy számolni, vagy gondolkodni tudjon.
Ez a tetű azért van ideküldve, hogy romboljon, hogy tolja a mocskos, hazug dk-s propagandát.
Válasz Vadmalac #1159. hozzászólására"8 millió Ft/fő fölötti árbevételed van? Vagy hogy jön ki neked ez a brutális adó?" a 15,5% ra gondolsz ez nem adó járulék amit negyedévente fizetsz te is
Válasz Mihály #1136. hozzászólására8 millió Ft/fő fölötti árbevételed van? Vagy hogy jön ki neked ez a brutális adó? Életemben nem fizettem még ennyit, 16 éve gazdálkodom őstermelőként, illetve családi gazdálkodóként.
Jövőre ha az lesz amit mondanak, akkor pedig még jobb is lesz mint eddig, ahogy én látom.
Válasz Quercus erdész #1153. hozzászólásáraKöszönöm, így már tényleg érdemes elgondolkodni a CSMT-ről egy ÖCSG mellett. Arról is tudsz valamit, hogy a CSMT folytathat-e terménykereskedelmet, mert elvileg a mezőgazdasági szolgáltatások és kiegészítő tevékenységek közt nem szerepel. Most itt olyan volumenben gondolkodom, hogy akiknek eddig bérbe szolgáltattam pár hektáron, én szoktam megvenni a terményt mint egyéni vállalkozó, mert könnyebb együtt eladni, a nagy felvásárlók nem szívesen foglalkoznak tíz tonnákkal. És arról esetleg, hogy a CSMT-nek átadott gépeket okmányirodában át kell íratni "pici" pénzért?
Válasz Quercus erdész #1152. hozzászólására Mit ittál éttel egész normális lettél tudsz te ha akarsz te vén kommunista én azért nem tudtam segíteni mert én tételes voltam eddig mindig nem átalányos csak így tovább s ne ad a koronát senkiházi uralkodónak jó helyen van a vitrinben
"65. § A Földforgalmi törvény 13. § (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában nem minősül a használat átengedésének az, ha a tulajdonjogot szerző fél
a) a föld használatát valamely érvényes jogcímen
aa) földművesnek minősülő közeli hozzátartozója,
ab) a legalább 25%-ban tulajdonában, vagy a közeli hozzátartozójának legalább 25%-ban tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszervezet, vagy
ac) olyan családi mezőgazdasági társaság, amelyben tag
javára engedi át;
b) társult erdőgazdálkodást folytat vagy az erdőnek minősülő földet erdőkezelésbe adja, vagy
c) vetőmagtermeléshez szükséges terület biztosítása céljából valamely érvényes jogcímen engedi át a használatot más személy részére."
Tehát, ha a csmt tagjának van tulajdonába termőföld, akkor azt a csmt-nek átengedheti.
Ugyan ez érvényes azokra a termőföldekre is, amelyekre a csmt tagjának bérleti szerződése van. Vagyis ez sem minősül a használat átengedésének.
"68. § A Földforgalmi törvény 42. § (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában nem minősül a használat átengedésének az, ha a földhasználati jogosultságot szerző fél
a) a föld használatát valamely érvényes jogcímen
aa) földművesnek minősülő közeli hozzátartozója,
ab) a legalább 25%-ban a tulajdonában, vagy a közeli hozzátartozójának legalább 25%-ban a tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszervezet, vagy
ac) olyan családi mezőgazdasági társaság, amelyben tag
javára engedi át,
b) társult erdőgazdálkodást folytat vagy az erdőnek minősülő földet erdőkezelésbe adja, vagy
c) vetőmagtermeléshez szükséges terület biztosítása céljából valamely érvényes jogcímen engedi át a használatot más személy részére."
Válasz Praetor #1137. hozzászólásáraÁtengedni a földhasználatot 5 éven belül, a CSMT tulajdonosai tehetik meg, a CSMT számára így nem kell illetéket fizetniük és majd kapnak bérleti díjat. A probléma, ha most alapít valaki egy céget ami kap CSMT minősítést, annak nem tudom hogy lehet átadni a korábbi bérleteket, vagy legalábbis ilyen külön szabályozást még nem láttam.
Válasz Rabó001 #1148. hozzászólásáraTudom. Az agyatlanság.
De az borítékolható, hogy ez a köcsög nem véletlenül tombol itt a fórumon.
Mint ahogy a soros nicknevű szarjankó sem.
Válasz Mihály #1146. hozzászólására Ja még valami aki ennyire degenerált korona hívő az nem lehet igaz Magyar ember mert a korona idegen országból való ember fején volt több mint 400 évig s nem hinném hogy lemondtak volna róla de ha te többet tudsz másik topicban szívesen elolvasnák még páran s ott folytasd
Válasz Quercus erdész #1145. hozzászólására te hevesi poshadt f.szú jó helyen voltál eddig ki franc kért meg ,hogy ránk zúdítsd ezt foss trágár megnyilvánulásod tudja már itt mindenki hogy ennyit tudtál egész eddigi életedben összehozni nem kellene reklámozni magad ha hiszed ha nem minden adózást érintő törvény után a NAV megkapja a végrehajtási szabályokat
Válasz uff #1143. hozzászólásáraTudod, ez a dk-s büdösbunkó még mindig nem tudja fölfogni -mert nincs neki mivel-, hogy az Szja törvénynek nincs végrehajtási rendelete.
Na de mit lehet várni egy degenerált libernyáktól?
Válasz uff #1143. hozzászólására nem tudom ezért írtam már többször meg kell várni a NAV végrehajtási rendeletét abban benne lesz minden de ugye a családi gazdaság eddig 10 évig köteles minden számlát dokumentumot őrizni azért írtam hol élsz
Válasz Mihály #1142. hozzászólásáraa tájékoztató nem írja, hogy átalányadózónak költségszámlát kell gyűjteni..vagy csak én nem láttam leírva.Elvileg, azért átalányadózó mert a bevétel 10%-a jövedelem? hol tévedtem vagy álmodtam írd már le pontosan légy szíves.
átalányadózással 9660ezerig 0 szja 0 szho, 18,5% nyugdíj + egészségbiztosítás,, kompenzációsnak átalányadózónak költség számlát akkor már nem is kell gyűjteni?
Válasz bandigh #1134. hozzászólásáraDe nem csak az az egy lehetőség van. Aki akar szerintem mindeni megtalálja a neki legkedvezőbb formát. Eddig is van maszeknál is, hogy többféle cégformában megy párhuzamosan a gazdálkodás.
Jelenleg beleszámít a bevételek közé a támogatás, de az ÖCSG-nek jan.1-től nem. A CSMT esetében viszont bele fog számítani, ha jól értem a szabályokat. Kft-s CSMT esetén fizetni kell a nyereség után a társasági adót (9%), járulékokat (szochót is) az alkalmazottak után, tehát amíg valaki belefér, addig előnyösebb az ÖCSG, mint a CSMT.
Válasz Pont #1135. hozzászólására ez biztos hogy nem így van :"de ellenben azzal amit írsz senkinek az őstermelőnek sem számít bele a bevételei közé a támogatás így azzal mindenki tud élni," én mint főállású őstermelő negyed évente 15,5 % fizetek a támogatással együtt lévő bevételem után most is meg a jövőben is akkor hol a könnyítés...ja és a földbérleteket nem lehet átvinni nyugi megoldják ez volt a cél hogy a nagy kutyák a földbérletért fizetett díjat levonhassák az adózott jövedelemből mert 50 millióig adó mentes lesz a támogatást meg osztalékban kivehessék
Válasz Mihály #1133. hozzászólására Tudomásom szerint eddig semennyit sem lehetett szolgáltatni, úgy hogy őstermelőként van elszámolva most 25%-ig el is lehet számolni, akinek abba nem fér bele az ugyan úgy adózik mint eddig, de eleve lehet őstermelői mellett egyéni vállalkozó, szóval emiatt nem lesz kevesebb szolgáltatód. Valóban a CSMT-nek szánnának legtöbb kedvezményt, de ellenben azzal amit írsz senkinek az őstermelőnek sem számít bele a bevételei közé a támogatás így azzal mindenki tud élni, és ha azt vesszük, hogy az 50 millió az kb 600 Ha támogatása akkor az igazán nagy cégek az egyéb kedvezményt földhitelre adott pénz stb, már nem is tudják igénybe venni. Arról nem is beszélve, hogy a jelenlegi szövegezés szerint a CSMT sem folytathat terménykereskedelmet, az is csak mezőgazdasági szolgáltatást és annak a kiegészítő tevékenységeit, úgyhogy a nagyok ha így marad a szabályozás nem is lesznek CSMT-k, vagy csinálnak egy plusz céget ezért, de ugye a földbérleteket, gépeket nem lehet átvinni, mindjárt nem olyan szép a leányzó fekvése....
Válasz Rabó001 #1131. hozzászólására ezt nem igazán értem én az őstermelőit űzöm mióta bevezették s nem leszek katás sem más vállalkozóit nem váltok mert miért is nem akarok másnak csicskája lenni abból szeretnék élni amit én csinálok az más kérdés hogy nekem is szükségem van betakarításkor szolgáltatóra s megfizetem mint bárki más sajnos a jövőben azok köre is szűkül akiket megbízhatok munkával mert őstermelő nem igazán jöhet szóba mert mi az a 200-2500 ezer forint határ összeg még lassan 10 ha aratás sem fér bele ennyi
Válasz Rabó001 #1129. hozzászólására Hát nem tudom hogy képzelték hogy csak a csmt tagjainak adómentes a földbérlet stb a többi meg nyögjön s a főállású őstermelők meg a támogatással növelt összegből fizessenek szochót meg egyéb járulékot mindig a kicsit húzzák le a nagyok meg úszkálhatnak a pénzben
Válasz Mihály #1128. hozzászólásáraNem láttam/olvastam az interjút, de van valami abban amit mondott.
Múltkorában láttam a neten egy oldalt, hogy ki mennyi agrártámogatást kapott az elmúlt asszem 10 évben, az egész országra lehetett keresni. Lehet hogy megtalálnám még az oldalt, de nem teszem be, nem az a célom.
Hát megnézegettem pár olyat akit ismerek. Bizony látni olyan gazdaságot ahová a statisztika szerint bement 400 millió forint, aztán az egész telep egy lepukkant rom, jóformán a szocializmusból maradt gépparkkal. Meg olyat is ahová bement 200 millió, aztán van egy frankó gazdasága, normális gépparkkal, magtárral, géptárolóval. De Zrt is ahol 5 milliárd a nagyságrend, de nem igazán látszik mire ment el, gyanítom abból élt a cég, meg olyan is ahol ugyanennyiből modernizálva van sokminden.
Az arányokat nem vitatom, azt csak arra írtam hogy nem mindegy ki mire használja fel a pénzt.
1728 hozzászólás
Válasz Gatti #1172. hozzászólásáraVálasztható, de ennek kizárólag akkor van értelme, ha több számlával igazolható költséged van, mint az értékesítésből származó jövedelem 90%-a. Ha kevesebb, akkor jobban jársz az általányadózással. Ezt viszont előre ki kell választani. Viszont a családi adókedvezmény megmarad (100.000Ft), tehát ennyit levonhatsz a fizetendő szja-ból. Persze az egésznek csak akkor van értelme, ha az 1 főre jutó értékesítés több, mint ~10 millió ft. Mert ezen összeg alatt semmi szja fizetési kötelezettség nincs.
Válasz Quercus erdész #1175. hozzászólásáraÉs ha felette vagy, akkor a feletti részből mennyi lesz a szocho meg az szja?(van másik főállásom)
Válasz Quercus erdész #1175. hozzászólásáraKössz. így már értem. Szochot sem kell fizetnie sem a biztosítottnak sem a nem biztosított őstermelőnek sem eddig a határig (éves minimálbér 5 szöröse), ha jól értelmezem.
Válasz ingatlanoshirdetes #1171. hozzászólásáraAz átalányadózást alkalmazó őstermelő jövedelmének az éves minimálbér felét meg nemhaladó része adómentes lesz.
Ha mondjuk marad az idei minimálbér, a 161 ezer forint, akkor ez azt jelenti, hogy miután az átalányadó alapja a bevétel 10%-a, és az éves minimálbér fele 966 000 forint, így eddig a jövedelemig adómentességet kap az őstermelő. Vagyis ez azt jelenti, hogy 9 660 000 forint bevételig vagy adómentes, ha átalányba adózol.
Válasz ingatlanoshirdetes #1171. hozzászólásáraSemmit. Bár jövőre még nemtudom számít-e, hogy mi volt 2020-ban
De utána ez van. Meg ami járulék még, ha biztosított őstermelő vagy, az a támogatások nélküli bevételednek a 15%-ának a 18,5%-a, ha jól értelemzem.
Vagy ha szeretnél, fizethetsz magasabb járulékot is.
a szochot nem önálló tevékenység után kell fizetni, az őstermelés, az egy önálló tevékenység vagy nem? akkor miért esik szocho alá??
őstermelőnél a tételes költségelszámolás ugyan úgy megmarad és változatlan mint eddig ugye?
Most akkor 2021 től mennyi SZJA-t fizet az átalányadózó Őstermelő 10 milliós bevételig (minimálbér 5 szöröséig)?
Válasz Mihály #1169. hozzászólásáraezt csak azért mert nincs végrehajtási rendelet az erdész úr szerint:Ennek megfelelően az új társadalombiztosítási törvény nyomán módosultak a nyugdíjtörvény végrehajtási rendeletének a mezőgazdasági kistermelőre vonatkozó rendelkezései is.
Ezek szerint a kistermelő esetében a nyugdíjszámításhoz figyelembe vehető kereset eltér a 2020. július 1-jét megelőző és 2020. június 30-át követő időszakra.
A 2020. július 1-jét megelőző időszakra annak a bevételnek a 6 százalékát kell keresetként figyelembe venni, amely bevétel 20 százaléka után a kistermelő nyugdíjjárulékot fizetett, míg a 2020. június 30-át követő időszakra annak a bevételnek a 6 százalékát kell keresetként figyelembe venni, amely bevétel 15 százaléka után a kistermelő társadalombiztosítási járulékot fizetett
Válasz Quercus erdész #1168. hozzászólására egészen pontosan:
A mezőgazdasági őstermelő - ideértve a tevékenységét a tárgyévben kezdő mezőgazdasági őstermelőt is - 2020. július 1-jét követően a minimálbér 92 százalékának megfelelő összeg után fizeti meg a 18,5% mértékű társadalombiztosítási járulékot.
Az a mezőgazdasági őstermelő viszont, akinek az e tevékenységéből származó, a tárgyévet megelőző évben elért bevétele nem haladja meg a mezőgazdasági kistermelőre vonatkozó bevételi értékhatárt (vagyis a 8 millió forintot), az őstermelői tevékenységből származó, tárgyévet megelőző évi bevételének 15 százaléka után fizeti meg a 18,5%-os társadalombiztosítási járulékot
Válasz Vadmalac #1163. hozzászólásáraNem 5%, hanem 15%.
Miután a kistermelői besorolás megszűnik, így jan. 01-től az előző évi nettó, támogatások nélküli árbevétel 15%-a után kell megfizetni a 18,5%-os tb járulékot. Ennek bevételi felső határa az előző évi éves minimálbér ötszöröse.
Ha ezt a határt túlléped, akkor a minimálbér 92%-a után kell megfizetni a 18,5% tb. járulékot.
Válasz Bárány #1165 hozzászólásá meg érteném ha én neked írtam volna ilyet mint ez a vén embernek nevezet fakukac
Válasz bandigh #1140. hozzászólásáraNem egészen.
Lehetsz vállalkozó, csak a mező-, és erdőgazdálkodói tevékenységet nem folytathatod vállalkozóként. Illetve folytathatod, de akkor nem lehetsz őstermelő. De a kettő együtt nem megy. Kivéve a kiegészítő tevékenységeket, mert ha jól értelmezem, akkor azt mind a két formában lehet folytatni.
Válasz Mihály #1162. hozzászólásáraFejezd már be!
Válasz Vadmalac #1163. hozzászólására semmi gond csak még most ha jól tudom nem az 5% nak a 15,5% de a könyvelő csinálja én sem értek hozzá
Válasz Mihály #1160. hozzászólásáraNa jó, de az a teljes árbevétel 5%-ának a 15,5%-a. Nagyon nem mindegy. Ez jóval kevesebb, mint amit egy sima e.v. fizet. Járulékot mindenki fizet. A csmv-k is. Én személy szerint csendben lapulok, és egy szavam sem volt eddig sem, meg ezután sem lesz, ha a járulékról vagy az adózásról van szó.
Válasz Quercus erdész #1161. hozzászólására Ej-ej már megint magadról mesélsz te szerencsétlen fanyüvő ettől többet érnél ha napoznál az erdőn
Válasz Vadmalac #1159. hozzászólásáraEz a tetű nem azért van ideküldve, hogy számolni, vagy gondolkodni tudjon.
Ez a tetű azért van ideküldve, hogy romboljon, hogy tolja a mocskos, hazug dk-s propagandát.
Válasz Vadmalac #1159. hozzászólására"8 millió Ft/fő fölötti árbevételed van? Vagy hogy jön ki neked ez a brutális adó?" a 15,5% ra gondolsz ez nem adó járulék amit negyedévente fizetsz te is
Válasz Mihály #1136. hozzászólására8 millió Ft/fő fölötti árbevételed van? Vagy hogy jön ki neked ez a brutális adó? Életemben nem fizettem még ennyit, 16 éve gazdálkodom őstermelőként, illetve családi gazdálkodóként.
Jövőre ha az lesz amit mondanak, akkor pedig még jobb is lesz mint eddig, ahogy én látom.
Válasz ND #1157. hozzászólására öcsg...
Sziasztok. A közös őstermelői helyett most mi lett?
Válasz Pont #1155. hozzászólásáraIlyen mélységbe nem mentem bele a dolgokba.
Válasz Quercus erdész #1153. hozzászólásáraKöszönöm, így már tényleg érdemes elgondolkodni a CSMT-ről egy ÖCSG mellett. Arról is tudsz valamit, hogy a CSMT folytathat-e terménykereskedelmet, mert elvileg a mezőgazdasági szolgáltatások és kiegészítő tevékenységek közt nem szerepel. Most itt olyan volumenben gondolkodom, hogy akiknek eddig bérbe szolgáltattam pár hektáron, én szoktam megvenni a terményt mint egyéni vállalkozó, mert könnyebb együtt eladni, a nagy felvásárlók nem szívesen foglalkoznak tíz tonnákkal. És arról esetleg, hogy a CSMT-nek átadott gépeket okmányirodában át kell íratni "pici" pénzért?
Válasz Quercus erdész #1152. hozzászólására Mit ittál éttel egész normális lettél tudsz te ha akarsz te vén kommunista én azért nem tudtam segíteni mert én tételes voltam eddig mindig nem átalányos csak így tovább s ne ad a koronát senkiházi uralkodónak jó helyen van a vitrinben
Válasz Pont #1151. hozzászólására2020. évi CXXIII. törvény
"65. § A Földforgalmi törvény 13. § (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában nem minősül a használat átengedésének az, ha a tulajdonjogot szerző fél
a) a föld használatát valamely érvényes jogcímen
aa) földművesnek minősülő közeli hozzátartozója,
ab) a legalább 25%-ban tulajdonában, vagy a közeli hozzátartozójának legalább 25%-ban tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszervezet, vagy
ac) olyan családi mezőgazdasági társaság, amelyben tag
javára engedi át;
b) társult erdőgazdálkodást folytat vagy az erdőnek minősülő földet erdőkezelésbe adja, vagy
c) vetőmagtermeléshez szükséges terület biztosítása céljából valamely érvényes jogcímen engedi át a használatot más személy részére."
Tehát, ha a csmt tagjának van tulajdonába termőföld, akkor azt a csmt-nek átengedheti.
Ugyan ez érvényes azokra a termőföldekre is, amelyekre a csmt tagjának bérleti szerződése van. Vagyis ez sem minősül a használat átengedésének.
"68. § A Földforgalmi törvény 42. § (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában nem minősül a használat átengedésének az, ha a földhasználati jogosultságot szerző fél
a) a föld használatát valamely érvényes jogcímen
aa) földművesnek minősülő közeli hozzátartozója,
ab) a legalább 25%-ban a tulajdonában, vagy a közeli hozzátartozójának legalább 25%-ban a tulajdonában álló mezőgazdasági termelőszervezet, vagy
ac) olyan családi mezőgazdasági társaság, amelyben tag
javára engedi át,
b) társult erdőgazdálkodást folytat vagy az erdőnek minősülő földet erdőkezelésbe adja, vagy
c) vetőmagtermeléshez szükséges terület biztosítása céljából valamely érvényes jogcímen engedi át a használatot más személy részére."
Válasz uff #1143. hozzászólásáraAzért nem írja le, mert az Szjatv. 56. § (1) bekezdése nem változott. Vagyis minden maradt a régiben.
Válasz Praetor #1137. hozzászólásáraÁtengedni a földhasználatot 5 éven belül, a CSMT tulajdonosai tehetik meg, a CSMT számára így nem kell illetéket fizetniük és majd kapnak bérleti díjat. A probléma, ha most alapít valaki egy céget ami kap CSMT minősítést, annak nem tudom hogy lehet átadni a korábbi bérleteket, vagy legalábbis ilyen külön szabályozást még nem láttam.
Válasz Quercus erdész #1149. hozzászólására ennyire felizgatott hogy a szakállas barátod lebukott menj látogasd meg egy helyre valók vagytok....
Válasz Rabó001 #1148. hozzászólásáraTudom. Az agyatlanság.
De az borítékolható, hogy ez a köcsög nem véletlenül tombol itt a fórumon.
Mint ahogy a soros nicknevű szarjankó sem.
Válasz Quercus erdész #1145. hozzászólásáraNem a libernyákság a baj.
Válasz Mihály #1146. hozzászólására Ja még valami aki ennyire degenerált korona hívő az nem lehet igaz Magyar ember mert a korona idegen országból való ember fején volt több mint 400 évig s nem hinném hogy lemondtak volna róla de ha te többet tudsz másik topicban szívesen elolvasnák még páran s ott folytasd
Válasz Quercus erdész #1145. hozzászólására te hevesi poshadt f.szú jó helyen voltál eddig ki franc kért meg ,hogy ránk zúdítsd ezt foss trágár megnyilvánulásod tudja már itt mindenki hogy ennyit tudtál egész eddigi életedben összehozni nem kellene reklámozni magad ha hiszed ha nem minden adózást érintő törvény után a NAV megkapja a végrehajtási szabályokat
Válasz uff #1143. hozzászólásáraTudod, ez a dk-s büdösbunkó még mindig nem tudja fölfogni -mert nincs neki mivel-, hogy az Szja törvénynek nincs végrehajtási rendelete.
Na de mit lehet várni egy degenerált libernyáktól?
Válasz uff #1143. hozzászólására nem tudom ezért írtam már többször meg kell várni a NAV végrehajtási rendeletét abban benne lesz minden de ugye a családi gazdaság eddig 10 évig köteles minden számlát dokumentumot őrizni azért írtam hol élsz
Válasz Mihály #1142. hozzászólásáraa tájékoztató nem írja, hogy átalányadózónak költségszámlát kell gyűjteni..vagy csak én nem láttam leírva.Elvileg, azért átalányadózó mert a bevétel 10%-a jövedelem? hol tévedtem vagy álmodtam írd már le pontosan légy szíves.
Válasz uff #1141. hozzászólásáraálmodj királyfi hol élsz te Alaszkában???
átalányadózással 9660ezerig 0 szja 0 szho, 18,5% nyugdíj + egészségbiztosítás,, kompenzációsnak átalányadózónak költség számlát akkor már nem is kell gyűjteni?
Válasz Rabó001 #1139. hozzászólásáraJavítsatok ki, de valami olyan lesz, hogy nem lehetsz ev meg öcsg tag is egyszerre. Ugye?
Válasz bandigh #1134. hozzászólásáraDe nem csak az az egy lehetőség van. Aki akar szerintem mindeni megtalálja a neki legkedvezőbb formát. Eddig is van maszeknál is, hogy többféle cégformában megy párhuzamosan a gazdálkodás.
Válasz Praetor #1137. hozzászólására én is így olvastam...
Válasz Mihály #1136. hozzászólásáraJan.1-től át lehet adni a haszonbérelt területeket a CSMT-nek. Földforgalmi tv. 38.§ (3a) bekezdés.
Jelenleg beleszámít a bevételek közé a támogatás, de az ÖCSG-nek jan.1-től nem. A CSMT esetében viszont bele fog számítani, ha jól értem a szabályokat. Kft-s CSMT esetén fizetni kell a nyereség után a társasági adót (9%), járulékokat (szochót is) az alkalmazottak után, tehát amíg valaki belefér, addig előnyösebb az ÖCSG, mint a CSMT.
Válasz Pont #1135. hozzászólására ez biztos hogy nem így van :"de ellenben azzal amit írsz senkinek az őstermelőnek sem számít bele a bevételei közé a támogatás így azzal mindenki tud élni," én mint főállású őstermelő negyed évente 15,5 % fizetek a támogatással együtt lévő bevételem után most is meg a jövőben is akkor hol a könnyítés...ja és a földbérleteket nem lehet átvinni nyugi megoldják ez volt a cél hogy a nagy kutyák a földbérletért fizetett díjat levonhassák az adózott jövedelemből mert 50 millióig adó mentes lesz a támogatást meg osztalékban kivehessék
Válasz Mihály #1133. hozzászólására Tudomásom szerint eddig semennyit sem lehetett szolgáltatni, úgy hogy őstermelőként van elszámolva most 25%-ig el is lehet számolni, akinek abba nem fér bele az ugyan úgy adózik mint eddig, de eleve lehet őstermelői mellett egyéni vállalkozó, szóval emiatt nem lesz kevesebb szolgáltatód. Valóban a CSMT-nek szánnának legtöbb kedvezményt, de ellenben azzal amit írsz senkinek az őstermelőnek sem számít bele a bevételei közé a támogatás így azzal mindenki tud élni, és ha azt vesszük, hogy az 50 millió az kb 600 Ha támogatása akkor az igazán nagy cégek az egyéb kedvezményt földhitelre adott pénz stb, már nem is tudják igénybe venni. Arról nem is beszélve, hogy a jelenlegi szövegezés szerint a CSMT sem folytathat terménykereskedelmet, az is csak mezőgazdasági szolgáltatást és annak a kiegészítő tevékenységeit, úgyhogy a nagyok ha így marad a szabályozás nem is lesznek CSMT-k, vagy csinálnak egy plusz céget ezért, de ugye a földbérleteket, gépeket nem lehet átvinni, mindjárt nem olyan szép a leányzó fekvése....
Válasz Rabó001 #1131. hozzászólásáraAz hogy csmt-vé válni nem olyan egyszerű azért
Válasz Mihály #1132. hozzászólására na 1 nullával több lett csak 250 ezret akartam írni
Válasz Rabó001 #1131. hozzászólására ezt nem igazán értem én az őstermelőit űzöm mióta bevezették s nem leszek katás sem más vállalkozóit nem váltok mert miért is nem akarok másnak csicskája lenni abból szeretnék élni amit én csinálok az más kérdés hogy nekem is szükségem van betakarításkor szolgáltatóra s megfizetem mint bárki más sajnos a jövőben azok köre is szűkül akiket megbízhatok munkával mert őstermelő nem igazán jöhet szóba mert mi az a 200-2500 ezer forint határ összeg még lassan 10 ha aratás sem fér bele ennyi
Válasz Mihály #1130. hozzászólásáraMi gátol meg egy embert abban, hogy a számára legkedvezőbb vállalkozási és adózási formát válassza? Semmi
Válasz Rabó001 #1129. hozzászólására Hát nem tudom hogy képzelték hogy csak a csmt tagjainak adómentes a földbérlet stb a többi meg nyögjön s a főállású őstermelők meg a támogatással növelt összegből fizessenek szochót meg egyéb járulékot mindig a kicsit húzzák le a nagyok meg úszkálhatnak a pénzben
Válasz Mihály #1128. hozzászólásáraNem láttam/olvastam az interjút, de van valami abban amit mondott.
Múltkorában láttam a neten egy oldalt, hogy ki mennyi agrártámogatást kapott az elmúlt asszem 10 évben, az egész országra lehetett keresni. Lehet hogy megtalálnám még az oldalt, de nem teszem be, nem az a célom.
Hát megnézegettem pár olyat akit ismerek. Bizony látni olyan gazdaságot ahová a statisztika szerint bement 400 millió forint, aztán az egész telep egy lepukkant rom, jóformán a szocializmusból maradt gépparkkal. Meg olyat is ahová bement 200 millió, aztán van egy frankó gazdasága, normális gépparkkal, magtárral, géptárolóval. De Zrt is ahol 5 milliárd a nagyságrend, de nem igazán látszik mire ment el, gyanítom abból élt a cég, meg olyan is ahol ugyanennyiből modernizálva van sokminden.
Az arányokat nem vitatom, azt csak arra írtam hogy nem mindegy ki mire használja fel a pénzt.