Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR414.08 FtUSD396.98 FtCHF444.25 FtGBP499 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Tom250 #507. hozzászólására Nem tudom de nagyon félek hogy a kormány beáldozza a gazdákat az Unióval való vitáiban a miniszter elnők már tett olyan kijelentést zöldügyekben egyetért az Unióval gondolom ezért nincs már környezet védelem és" A kormányzatban 2014 óta, amióta Orbán Viktor meghirdette a politikai kormányzást, nincs szakpolitika, így zöldpolitika sem.AA kormánynak nincsenek zöld céljai. A gazdasági növekedést a régi, ipari kapitalizmus szemléletével látja, nem érzékeli, hogy az zöld módon is – sőt csak úgy – biztosítható.Amikor Orbán ellenzi az unió szigorúbb klímavédelmi céljait, akkor pénzt kér azért, hogy megcsináljunk valamit, ami nekünk jó. Nem a társadalom érdeke motiválja a kormányzati döntéshozatalt, hanem a közvélemény manipulálása vagy plusz pénz az EU-tól." tehát nincs a kormány kezében olyan zakértelem amelyben bízhatnék tehát marad az alap verzió :FÉLEK
Válasz Ares 826 #502. hozzászólására Sajnos de így volt mi annak idején próbáltuk az ak térképen utána járni mivel a Tsz irodát anno felgyújtották s eléget a település ak térképe ,de sikertelenül mert a megyénél meg a 80 évek elején módosították s ahhoz a Tsz-től kértek adatokat ami ugye magasabb volt arra a táblára mint a régi tulajdon lapon volt s eredménytelen próbálkozás volt akárcsak a kimérés is nem győzték módosítani a mezsgyét mert a mérnők csoport váltotta egymást aztán kiderült hogy az út nem ott van ahol volt stb.....
Válasz Ares 826 #502. hozzászólásáraAzért mondom hogy nem sokat ér az AK. Pl vannak olyan 5-10 ak értékű homokok hogy jóval többet terem benne mint egy 20 ak kotottbe.
Válasz Gatti #496. hozzászólásáraAz kevesebb szerintem inkább sokkal magasabbal adták vissza anno a 90-es években hogy az ellopott Ak-val el tudjanak számolni! tudnék mesélni történeteket hogy mennyire átb....ták a tulajdonosokat!
Válasz kulakman #500. hozzászólásáraEgyértelmű nem? Az 50 AK-án ugyan annyi befektetéssel lehet termelni,mint a 10 AK-án. De,nem érdekes,mert az ország megint 3 részre szakad...hogyaszongya:az agyag meg megtartja a vízet..stb
Válasz Sz_Pisti #498. hozzászólásáraAz Aranykorona rendszer már régen túlhaladott, anno kidolgoztk 30 vagy 40 éve egy 100 pontos rendszert. Talán Bóly-i talajokat vettek 100 pontnak, de ezt sem vezették be
Válasz Rabó001 #482. hozzászólására"A határban a nagyobb öntözőkutak nem tudom milyen mélyre vannak fúrva, de szívócsőnek elég bele a 6 méteres öntözőcső. "
Minket körbe vesz a Keleti-főcsatorna.
1980-ban, amikor kezdtem dolgozni még nem volt öntözés a TSZ-ben.
A kiépítés úgy kezdődött, hogy a Keleti vizét felnyomták 10 km-ren Nagyhát településre. Ja Debrecen egy része és Nagyhegyes a Keleti-főcsatorna vizét issza.
A tsz megszűnése és az osztatlan közös megszüntetése bejezte a korábbi technológiók használhatóságát.
Sok baklövést elkövet a mi magyar gazdaságunk.
Én öntöztem Lineárral, dobbal és Tisza -II szórófejekkel is. Természetesen leginkább éjjel, mert a vizet aranyárban fizettették meg velünk.
Derecskén Szabó Imréék számolták, hogy az önözött és öntözetlen csemege borsó nyeresége közt semmi különbség nem lett.
külön "szakma" az öntözés a mezőgazdaságon belül.
De vannak itt tőlem tapasztaltabbak és véres szájú kommunisták.
Figyeljetek rájuk.!
A támogatás miatt sokan belevágtak anno az eszközök beszerzésébe. Azok egy része azóta sem volt beindítva.
Majd akkor fog működni, ha minden kijuttatott víz után fizetnek a parasztnak.
És nem ad semmi más támogatást. Ezt nem én mondom, hanem hallottam okosabb és hozzáértő emberektől. (De még a Torgyán Papa idején).
Válasz agrogal #490. hozzászólásáraLehet, de a kolléga csak pontosítja majd.
Mert kistermelő az is ugye aki feldolgozza házilag amije van és piacozik a termékével
Válasz ND #489. hozzászólásáraEz szerintem az mikor csak pár hektárod van,és nem hektáronként kapsz 70 pár ezer forintot,hanem egy fix összeget amivel sokkal jobban jársz.Gondolom az egységeskor kell kérni,vagyis mostanság.
Válasz agrogal #450. hozzászólásáraCsakhogy az EU-s államok akkor is kapnak pénzt a nemzetközi hitelbanktól, ha mínuszokat is produkálnak a költségvetésben. Ezért is jó a politikusoknak. "Dobálják" a pénzt és állitólag felelőséggel tartoznak. Ugyan kinek? Hogy nem válasszák meg őket 4 év mulva? Ugyanmár, ilyen felelőség nem felelőség. Magánember ha túlhitelezi magát, akkor a "gatyáját is lehúzza" a végbehajtó, a politikus meg eléldegél az összeszedett "vagyonból-fizetéséből"....
Tudom hogy most nehezebb a jövőbe látni mint eddig valaha, de esetleg volt róla szó hogy meghagyják a MEZŐGAZDASÁGI KISTERMELŐI TÁMOGATÁSI RENDSZERT (500-1250 EUR) 2021-től is?
Válasz Rabó001 #482. hozzászólásáraLátod te is természetesnek veszed hogy így vagy úgy van víz, de nem mindenkinek elérhető. Ezt kellene belátni a Pesten ülő emberkéknek is. Itt a régi ásott kutak verme üresek tök szárazak, több mint 40 éve nincs víz a csatornákban.
Válasz Drisa #481. hozzászólásáraJa, annyi körüli lehet. Nekem furcsa mikor hallom ezeket a nagy mélységű kutakat, itt házakhoz meg kertbe elég lefúrni 6 méteres kutat, 2-3 méter körül ott a víz. A határban a nagyobb öntözőkutak nemtudom milyen mélyre vannak fúrva, de szívócsőnek elég bele a 6 méteres öntözőcső.
Állattenyésztő telepeken itt is 100m körüliek vannak a hidroglóbuszokhoz, de az gondolom a jobb vízminőség miatt.
Meg úgy van a törvényben, hogy elsősorban felszíni vizet kell öntözésre használni, talajvizet csak akkor, ha felszíni nem elérhető. És akkor nem elérhető a felszíni, ha aránytalanul messze van, és ezért körülményes a beszerzése, valami ilyesmi megfogalmazása van.
Válasz Rabó001 #477. hozzászólásáraTalán 40 méter a határ, csak az baj hogy a hülye ember aki megalkotta a törvényt nem tudta hogy 38 méterrel vagyunk a Duna felett, így a talajvíz is lejjebb van. 40 méter alatt kutat max kiskert locsolására lehet használni, állattartó telepeken 110 méter körüli kutak vannak amik biztonságosak. Sőt aki engedély nélkül fúratott ott is 100 legalább. Itt az univer és kecskeméti konzerv, és alig van környékben hivatalos kút, víz a Tiszában van az 40-50 km.
Válasz Rabó001 #477. hozzászólására Mondhatnám hogy nincs új a nap alatt valamikor a 2010 előtt volt már egy nagy fellángolás öntözés terén (nálunk HBM-ben fúrtak kutat aztán 3-4 év múlva többe került a leves mint a hús s több mint 10 éve lakat van rajta s azóta sem lett olcsóbb de majd nézzük át a szomszédba a Románok 1 millió hektárral szeretnének többet öntözni s nem tudom miért nem arról szól a fáma hogy mennyit húz le az állam a termelőkről mert szinte csak akarat kérdése lesz náluk itt meg a parlament sem a termelőkért lép de a köztársasági elnök úr is a fékre lépet ráadásul 1 kalap alá vették az ásott több száz éves kutakat a hipper modern esetenként több száz méter mélységű furott kúttal
Válasz máris szomszéd #475. hozzászólására Romániában 1 ha fokhagyma 3000 euró+ támogatást ad ,500nm fóli 3000 euró+támogatás s nálunk 60 pár ezer forint támogatás meg írhatod a gazdálkodási naplót ami + baszogatási felület akkor min csodálkozunk hogy nincs aki termeljen
Válasz Radocz #474. hozzászólásáraMindkét hozzászólásodra együtt reagálok.
Nyilván a lineárhoz viszonylag nagy és szabályos tábla kell. Ennek betett az, ha valaki egy ilyen táblából kivett egy akármilyen kis csíkot, és attól kezdve nem engedte át. Ahogy olvastam az öntözési törvényt, most át kell engedni az öntözőt (aki törvényesen csinálja az egészet).
Csemegekukoricán meg zöldborsón kétlem hogy ugyanannyi haszon lenne öntözve, mint öntözés nélkül. Nem véletlen, hogy aki termel, az mind öntözve, dobbal vagy lineárral. Nemis nagyon szerződnek ha nem öntözhető. Cukorrépának is ha lekókkad a levele, leszárad, ha utána megázik meg elhajtja a cukrot. Hibridkukorica vetőmagot is megéri.
Kertészeti kultúrákról nemis beszélve, hagyma, paprika, cékla, paradicsom, stb.
Beruházásigényes az öntözés, az tény, ha valaki most áll neki. És nemis a kis 1-2 hektáros parcellákra való, pont amiatt, hogy ha nincs vízforrás, tegyük fel csatorna minden föld végén, hogy csak beleengedd a szivattyút, akkor nem igazán éri meg hivatalosan kutat fúratni hektáronként.
Válasz Drisa #476. hozzászólásáraÚgy hallom, hogy például csemegekukoricát, zöldborsót, hibridkukoricát nem is szerződnek, ha nem tudod öntözni, az nem feltétel hogy lineárral. De igazából öntözés nélkül nem is mész sokra vele. Emlékszem, akkor még a tszben voltam, 2000-es évek eleje, volt egy 100 hektáros csemege, természetesen hidránsozott öntözhető táblában ahogy kell, mentek is benne a dobok folyton, ameddig el nem zárták a vizet a csatornába, ekkor kb. két nap után kiszívták a vizet a motorok. Természetesen mindezt a legnagyobb kánikulában. Eljöttek a csőtörők szedni, de csak részeket szedtek le, bele-beleálltak, hol jobb, aztán elmentek, nagy részét lesilóztuk utána. Na többet nem volt ilyen zöldség.
Az is más hogy milyen víziszonyok vannak, csatorna szerintem nem olyan gyakori hogy minden tábla végén legyen. Ahol könnyű kutat fúrni ott oké, mehet bele a 6 méteres szívócső, aztán viszi a 2 nagy dobot.
De a 70 méteres kút, asszem az a törvény szerint már nem rétegvíz, öntözésre meg csak a talajvizet engedik. Illetve engedik a rétegvizet is, de csak csepegtetéses öntözésre.
Válasz Radocz #474. hozzászólására35-40 ak-s földön kicsit másképpen lehet számolni. Nálunk szemes kukoricában 3-12 tonnáig alakul az átlag. Búzában 3-8 tonnáig, tehát bármit megérné öntözni. Felétek a jó adottságú területen a csapadék mennyisége és eloszlása nem nyúl bele ennyire drasztikusan a termésátlagokba. Tönkre tették az összes feldolgozó ipart ami felvenné az intenzív kultúrák termését lásd cukor, konzerv ipar, de pályázz öntözésre. Nálunk a kis kertek locsolásához is 70 méteres kutat kell fúrni, mert nincs víz.
Válasz Radocz #474. hozzászólásáraValahogy a kertészek a homokos részen mindig kimaradnak a felsorolásból(sőt itt a fórumon se foglalkoznak vele csak a takarmány növények). Ott azért komoly technológiák vannak bevetve saját zsebből.(illegális kutakkal).
Ráadásul csak sima terület alapú a támogatás miközben legalább tízszer akkora a befektetés hektáronként évente. Miközben egyes országokban +- milliós támogatás van hektáronként a kertészetben,és csodálkozunk,hogy olcsón tudják odaadni a termést.
A tudatlan hibbant itthoni vásárló meg csak szajkózza,hogy az import olcsóbb add te is annyiért.
Ami talán megtérül:
Csemege kukorica,
Anno csemegeborsót öntöztek Derecskén.
Amit nem önöztek, azon pont annyi nyereség lett, mint amit önöztek. tehát ez kérdéses.
Valamint a kertészeti növények, de mi azt nem termelünk.
Ismerősöm paradicsom termelésre furatott kutat, mellé tárolót. Jelenleg a kút talán meg van, kerülgetik, de a tároló be lett temetve.
Viszont mi 35-40 Ak földön gazdálkodunk.
Az osztatlan közös megszüntetésével megszűnt az öntözési lehetőség is.
Ja még a burgonyát öntöztem anno. Volt belőle hét hektár. Nagy nehezen sikerült szerves trágyára cserélnem a burgonyát.
Akkor még nem tudtam, hog lehetett volna belőle alkoholt főzetni. Torgyán papa meg nem mondta.
Válasz Mihály #471. hozzászólásáraMegragadtad a hozzászólásom lényegét, jólvan.
És ha azt mondanám, hogy nekem már most is van öntözőrendszerem, még pályáznom se kellett rá. Felhívom a figyelmet a feltételes módra.
Válasz Rabó001 #464. hozzászólására ha te is pályázol várhatsz rá ha lölő cége már fel is vette rá az embereket akik építik a hálózatot de te csak várj türelmesen hátha oda ragad a pályázatod valamelyik nagy pályázóéhoz s hullik a manna neked is ez a különbség a pályázat s a támogatás közt bár 2010 óta már ez sem mindig így van mert a pályázati pénz hamarabb érkezik mint a támogatás pedig az egyik jár a másik meg kapható csak ami jár az nem biztos hogy jut is
Válasz Drisa #469. hozzászólásáraNemtudom, akkor biztos így van. Akkor annak az illetőnek biztos jó adottságú földje van és biztos jól is csinálja amit csinál.
Én még ilyet nem nagyon hallottam, hogy meglévő és működő rendszer van a földön, de nem használják. Olyat hallottam és láttam-látok, hogy a rendszer megvan, fizikailag, egy része legalábbis, a hidránsok állnak a földön, de már rég nem működőképes, csak kerülgetni kell őket. Aki nagyba nyomja az öntözést az már lineárral nyomja, főleg a csemegét, zöldborsót.
Válasz Rabó001 #468. hozzászólásáraHogy ne lenne, de még mennyi. Konkrétan van ismerős aki azt mondja ha full csapadékos az idő akkor 14tonna kukoricája van, aszályban 12, miért bíbelődjön öntözéssel.
Válasz Rabó001 #466. hozzászólására10 éve az a program hogy megpróbálják rábeszélni azokat az öntözésre akik nem akarnak pedig hidráns van a föld szélén. Mi akik meg csak üvegben látunk vizet és öntöznénk kizárnak a forrásokból.
Válasz erzsii408 #456. hozzászólásáraMiért kell panikolni.
Máról holnapra nem nullaznak le mindent.
Azt nemtudom hogy a kormány mit vállalt be, de meghirdetve komoly összegű öntözésfejlesztesi pályázat van már kihirdette, meg nyilatkozta a miniszter hogy a következő valahány évben még mekkora lesz. És ez csak egy terület.
512 hozzászólás
KAP-RD01a-RD12-1-24 - Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása szerintetek a támogatható eszközöket hogyan kell értelmezni? a támogatott gépek, traktort és betakaritógépet emlitenek. mi köze van az ültetvény telepitéshez ? előbb el kell ültetni, csak utánna lehet betakaritani.
Sziasztok. Érdeklődök ÁTK nyertes pályázat megvalósításnál adott be valaki mérföldkő szerinti vissza igénylést ? Vagy valami információtok róla?
Válasz Mihály #509. hozzászólásáraNe csináld meg!!!!!!
Érdemes megcsinálni az egységes kérelmet ???https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Falfahir.hu%2F2022%2F04%2F12%2Feus_helyreallitasi_alap_varga_judit_politico_eus_penz_ursula_von_der_leyen%3Ffbclid%3DIwAR2k5MiJB1PYyj75RyOY-1DR7wAFnDIz65cYWLvpzUsxCrP4Eib1R8FCpos&h=AT0tEeKj1LPBlLw0dwtWaQ2Ovio_CMX0HfBP8ZnCFLuXRehooiL9hB2eUvnKIgf5Eb8lh4IdARFzCD9OHQNsOlz1sibVn9zebz9FaCIk_yUqumS8CoXgDXepk92u6zXl49A&__tn__=%2CmH-R&c[0]=AT0ZV5IV8W0XyOWuyRnVnCHdmdw_hZyXsxjtRUsvOB1Yi_mR0F0M7kZgDKCUL0_pq_tJ3KapVBfYU4DCajko1OD4kbHgb-rmczi97rvX21OPG72l7zZZAjzMufFVBeDIr4w69snhEJjaPGhz4_vDIyEhn4idtKCNllE2tX2QgISi2l4pcMfn7iMAViLh9SIpkx0oIrWzZkSd Mert ugye olyan országban élünk ahol bármi megtörténhet és ha megtörténhet akkor meg is fog történni
Válasz Tom250 #507. hozzászólására Nem tudom de nagyon félek hogy a kormány beáldozza a gazdákat az Unióval való vitáiban a miniszter elnők már tett olyan kijelentést zöldügyekben egyetért az Unióval gondolom ezért nincs már környezet védelem és" A kormányzatban 2014 óta, amióta Orbán Viktor meghirdette a politikai kormányzást, nincs szakpolitika, így zöldpolitika sem.AA kormánynak nincsenek zöld céljai. A gazdasági növekedést a régi, ipari kapitalizmus szemléletével látja, nem érzékeli, hogy az zöld módon is – sőt csak úgy – biztosítható.Amikor Orbán ellenzi az unió szigorúbb klímavédelmi céljait, akkor pénzt kér azért, hogy megcsináljunk valamit, ami nekünk jó. Nem a társadalom érdeke motiválja a kormányzati döntéshozatalt, hanem a közvélemény manipulálása vagy plusz pénz az EU-tól." tehát nincs a kormány kezében olyan zakértelem amelyben bízhatnék tehát marad az alap verzió :FÉLEK
https://www.agroinform.hu/gazdasag/valtozas-az-agrartamogatasokban-jol-jarhatnak-a-kisgazdasagok-es-a-fiatal-termelok-53129-001?
Idén mennyi támogatás jár hektáronként a búza vagy a kukorica iránt?
https://mjksz.hu/hirek/dontesek-a-terulet-alapu-tamogatasok-kapcsan
Válasz Ares 826 #502. hozzászólására Sajnos de így volt mi annak idején próbáltuk az ak térképen utána járni mivel a Tsz irodát anno felgyújtották s eléget a település ak térképe ,de sikertelenül mert a megyénél meg a 80 évek elején módosították s ahhoz a Tsz-től kértek adatokat ami ugye magasabb volt arra a táblára mint a régi tulajdon lapon volt s eredménytelen próbálkozás volt akárcsak a kimérés is nem győzték módosítani a mezsgyét mert a mérnők csoport váltotta egymást aztán kiderült hogy az út nem ott van ahol volt stb.....
Válasz Ares 826 #502. hozzászólásáraAzért mondom hogy nem sokat ér az AK. Pl vannak olyan 5-10 ak értékű homokok hogy jóval többet terem benne mint egy 20 ak kotottbe.
Válasz Gatti #496. hozzászólásáraAz kevesebb szerintem inkább sokkal magasabbal adták vissza anno a 90-es években hogy az ellopott Ak-val el tudjanak számolni! tudnék mesélni történeteket hogy mennyire átb....ták a tulajdonosokat!
Válasz kulakman #500. hozzászólásáraEgyértelmű nem? Az 50 AK-án ugyan annyi befektetéssel lehet termelni,mint a 10 AK-án. De,nem érdekes,mert az ország megint 3 részre szakad...hogyaszongya:az agyag meg megtartja a vízet..stb
Válasz Telek12 #495. hozzászólásáraKérdésem egyenes vagy fordított arányban , nehogy baromság legyen belőle!
Válasz Sz_Pisti #498. hozzászólásáraAz Aranykorona rendszer már régen túlhaladott, anno kidolgoztk 30 vagy 40 éve egy 100 pontos rendszert. Talán Bóly-i talajokat vettek 100 pontnak, de ezt sem vezették be
Válasz Telek12 #497. hozzászólására Na, ilyen tutira nem lesz
Válasz Gatti #496. hozzászólásáraÚjra föld mintát kell venni-hatóságilad.Bár,akkor is mennének a trükközések...
Válasz Telek12 #495. hozzászólásáraSok helyen nem is reális az AK szám, van ahol direkt levetették pl.
Miért nem AK értékre adják a ter.alapú támogatást?
Ja és ne a támogatások topikban beszéljük meg, ha lesz rá reagálás.
Válasz Rabó001 #482. hozzászólására"A határban a nagyobb öntözőkutak nem tudom milyen mélyre vannak fúrva, de szívócsőnek elég bele a 6 méteres öntözőcső. "
Minket körbe vesz a Keleti-főcsatorna.
1980-ban, amikor kezdtem dolgozni még nem volt öntözés a TSZ-ben.
A kiépítés úgy kezdődött, hogy a Keleti vizét felnyomták 10 km-ren Nagyhát településre. Ja Debrecen egy része és Nagyhegyes a Keleti-főcsatorna vizét issza.
A tsz megszűnése és az osztatlan közös megszüntetése bejezte a korábbi technológiók használhatóságát.
Sok baklövést elkövet a mi magyar gazdaságunk.
Én öntöztem Lineárral, dobbal és Tisza -II szórófejekkel is. Természetesen leginkább éjjel, mert a vizet aranyárban fizettették meg velünk.
Derecskén Szabó Imréék számolták, hogy az önözött és öntözetlen csemege borsó nyeresége közt semmi különbség nem lett.
külön "szakma" az öntözés a mezőgazdaságon belül.
De vannak itt tőlem tapasztaltabbak és véres szájú kommunisták.
Figyeljetek rájuk.!
A támogatás miatt sokan belevágtak anno az eszközök beszerzésébe. Azok egy része azóta sem volt beindítva.
Majd akkor fog működni, ha minden kijuttatott víz után fizetnek a parasztnak.
És nem ad semmi más támogatást. Ezt nem én mondom, hanem hallottam okosabb és hozzáértő emberektől. (De még a Torgyán Papa idején).
Válasz ND #489. hozzászólásáraPontosan az amit agrogal kolléga említett.
De ezt igazából csak 1-2 hektárnál érdemes, viszont sajnos még 2015-ben kellett igényelni és 2020-ig szólt.
Kérdés lesz-e valami hasonló konstrukció.
Válasz agrogal #490. hozzászólásáraLehet, de a kolléga csak pontosítja majd.
Mert kistermelő az is ugye aki feldolgozza házilag amije van és piacozik a termékével
Válasz ND #489. hozzászólásáraEz szerintem az mikor csak pár hektárod van,és nem hektáronként kapsz 70 pár ezer forintot,hanem egy fix összeget amivel sokkal jobban jársz.Gondolom az egységeskor kell kérni,vagyis mostanság.
Válasz AgroHB47 #485. hozzászólásáraSzia,
Mi ez a Mg kistermelői támogatás és hol lehet igényelni?
Válasz agrogal #487. hozzászólására
Válasz Sk Laci #486. hozzászólásáraezzel mélységesen egyetértek,de felkötni mégsem lehet őket
Válasz agrogal #450. hozzászólásáraCsakhogy az EU-s államok akkor is kapnak pénzt a nemzetközi hitelbanktól, ha mínuszokat is produkálnak a költségvetésben. Ezért is jó a politikusoknak. "Dobálják" a pénzt és állitólag felelőséggel tartoznak. Ugyan kinek? Hogy nem válasszák meg őket 4 év mulva? Ugyanmár, ilyen felelőség nem felelőség. Magánember ha túlhitelezi magát, akkor a "gatyáját is lehúzza" a végbehajtó, a politikus meg eléldegél az összeszedett "vagyonból-fizetéséből"....
Sziasztok!
Tudom hogy most nehezebb a jövőbe látni mint eddig valaha, de esetleg volt róla szó hogy meghagyják a MEZŐGAZDASÁGI KISTERMELŐI TÁMOGATÁSI RENDSZERT (500-1250 EUR) 2021-től is?
Válasz Drisa #483. hozzászólásáraTisztában vagyok vele, hogy nincs mindenhol ilyen könnyen elérhető víz.
Válasz Rabó001 #482. hozzászólásáraLátod te is természetesnek veszed hogy így vagy úgy van víz, de nem mindenkinek elérhető. Ezt kellene belátni a Pesten ülő emberkéknek is. Itt a régi ásott kutak verme üresek tök szárazak, több mint 40 éve nincs víz a csatornákban.
Válasz Drisa #481. hozzászólásáraJa, annyi körüli lehet. Nekem furcsa mikor hallom ezeket a nagy mélységű kutakat, itt házakhoz meg kertbe elég lefúrni 6 méteres kutat, 2-3 méter körül ott a víz. A határban a nagyobb öntözőkutak nemtudom milyen mélyre vannak fúrva, de szívócsőnek elég bele a 6 méteres öntözőcső.
Állattenyésztő telepeken itt is 100m körüliek vannak a hidroglóbuszokhoz, de az gondolom a jobb vízminőség miatt.
Meg úgy van a törvényben, hogy elsősorban felszíni vizet kell öntözésre használni, talajvizet csak akkor, ha felszíni nem elérhető. És akkor nem elérhető a felszíni, ha aránytalanul messze van, és ezért körülményes a beszerzése, valami ilyesmi megfogalmazása van.
Válasz Rabó001 #477. hozzászólásáraTalán 40 méter a határ, csak az baj hogy a hülye ember aki megalkotta a törvényt nem tudta hogy 38 méterrel vagyunk a Duna felett, így a talajvíz is lejjebb van. 40 méter alatt kutat max kiskert locsolására lehet használni, állattartó telepeken 110 méter körüli kutak vannak amik biztonságosak. Sőt aki engedély nélkül fúratott ott is 100 legalább. Itt az univer és kecskeméti konzerv, és alig van környékben hivatalos kút, víz a Tiszában van az 40-50 km.
Válasz Rabó001 #477. hozzászólására Mondhatnám hogy nincs új a nap alatt valamikor a 2010 előtt volt már egy nagy fellángolás öntözés terén (nálunk HBM-ben fúrtak kutat aztán 3-4 év múlva többe került a leves mint a hús s több mint 10 éve lakat van rajta s azóta sem lett olcsóbb de majd nézzük át a szomszédba a Románok 1 millió hektárral szeretnének többet öntözni s nem tudom miért nem arról szól a fáma hogy mennyit húz le az állam a termelőkről mert szinte csak akarat kérdése lesz náluk itt meg a parlament sem a termelőkért lép de a köztársasági elnök úr is a fékre lépet ráadásul 1 kalap alá vették az ásott több száz éves kutakat a hipper modern esetenként több száz méter mélységű furott kúttal
Válasz máris szomszéd #475. hozzászólására Romániában 1 ha fokhagyma 3000 euró+ támogatást ad ,500nm fóli 3000 euró+támogatás s nálunk 60 pár ezer forint támogatás meg írhatod a gazdálkodási naplót ami + baszogatási felület akkor min csodálkozunk hogy nincs aki termeljen
Válasz Radocz #474. hozzászólásáraMindkét hozzászólásodra együtt reagálok.
Nyilván a lineárhoz viszonylag nagy és szabályos tábla kell. Ennek betett az, ha valaki egy ilyen táblából kivett egy akármilyen kis csíkot, és attól kezdve nem engedte át. Ahogy olvastam az öntözési törvényt, most át kell engedni az öntözőt (aki törvényesen csinálja az egészet).
Csemegekukoricán meg zöldborsón kétlem hogy ugyanannyi haszon lenne öntözve, mint öntözés nélkül. Nem véletlen, hogy aki termel, az mind öntözve, dobbal vagy lineárral. Nemis nagyon szerződnek ha nem öntözhető. Cukorrépának is ha lekókkad a levele, leszárad, ha utána megázik meg elhajtja a cukrot. Hibridkukorica vetőmagot is megéri.
Kertészeti kultúrákról nemis beszélve, hagyma, paprika, cékla, paradicsom, stb.
Beruházásigényes az öntözés, az tény, ha valaki most áll neki. És nemis a kis 1-2 hektáros parcellákra való, pont amiatt, hogy ha nincs vízforrás, tegyük fel csatorna minden föld végén, hogy csak beleengedd a szivattyút, akkor nem igazán éri meg hivatalosan kutat fúratni hektáronként.
Válasz Drisa #476. hozzászólásáraÚgy hallom, hogy például csemegekukoricát, zöldborsót, hibridkukoricát nem is szerződnek, ha nem tudod öntözni, az nem feltétel hogy lineárral. De igazából öntözés nélkül nem is mész sokra vele. Emlékszem, akkor még a tszben voltam, 2000-es évek eleje, volt egy 100 hektáros csemege, természetesen hidránsozott öntözhető táblában ahogy kell, mentek is benne a dobok folyton, ameddig el nem zárták a vizet a csatornába, ekkor kb. két nap után kiszívták a vizet a motorok. Természetesen mindezt a legnagyobb kánikulában. Eljöttek a csőtörők szedni, de csak részeket szedtek le, bele-beleálltak, hol jobb, aztán elmentek, nagy részét lesilóztuk utána. Na többet nem volt ilyen zöldség.
Az is más hogy milyen víziszonyok vannak, csatorna szerintem nem olyan gyakori hogy minden tábla végén legyen. Ahol könnyű kutat fúrni ott oké, mehet bele a 6 méteres szívócső, aztán viszi a 2 nagy dobot.
De a 70 méteres kút, asszem az a törvény szerint már nem rétegvíz, öntözésre meg csak a talajvizet engedik. Illetve engedik a rétegvizet is, de csak csepegtetéses öntözésre.
Válasz Radocz #474. hozzászólására35-40 ak-s földön kicsit másképpen lehet számolni. Nálunk szemes kukoricában 3-12 tonnáig alakul az átlag. Búzában 3-8 tonnáig, tehát bármit megérné öntözni. Felétek a jó adottságú területen a csapadék mennyisége és eloszlása nem nyúl bele ennyire drasztikusan a termésátlagokba. Tönkre tették az összes feldolgozó ipart ami felvenné az intenzív kultúrák termését lásd cukor, konzerv ipar, de pályázz öntözésre. Nálunk a kis kertek locsolásához is 70 méteres kutat kell fúrni, mert nincs víz.
Válasz Radocz #474. hozzászólásáraValahogy a kertészek a homokos részen mindig kimaradnak a felsorolásból(sőt itt a fórumon se foglalkoznak vele csak a takarmány növények). Ott azért komoly technológiák vannak bevetve saját zsebből.(illegális kutakkal).
Ráadásul csak sima terület alapú a támogatás miközben legalább tízszer akkora a befektetés hektáronként évente. Miközben egyes országokban +- milliós támogatás van hektáronként a kertészetben,és csodálkozunk,hogy olcsón tudják odaadni a termést.
A tudatlan hibbant itthoni vásárló meg csak szajkózza,hogy az import olcsóbb add te is annyiért.
Válasz Drisa #467. hozzászólására
Mit öntöznétek?
Ami talán megtérül:
Csemege kukorica,
Anno csemegeborsót öntöztek Derecskén.
Amit nem önöztek, azon pont annyi nyereség lett, mint amit önöztek. tehát ez kérdéses.
Valamint a kertészeti növények, de mi azt nem termelünk.
Ismerősöm paradicsom termelésre furatott kutat, mellé tárolót. Jelenleg a kút talán meg van, kerülgetik, de a tároló be lett temetve.
Viszont mi 35-40 Ak földön gazdálkodunk.
Az osztatlan közös megszüntetésével megszűnt az öntözési lehetőség is.
Ja még a burgonyát öntöztem anno. Volt belőle hét hektár. Nagy nehezen sikerült szerves trágyára cserélnem a burgonyát.
Akkor még nem tudtam, hog lehetett volna belőle alkoholt főzetni. Torgyán papa meg nem mondta.
Válasz Rabó001 #470. hozzászólásáraNálunk is volt kiépített Linear.
AHOGY VÉGE LETT A Tsz-nek, felét beszántották.
Nem szegény embernek való az öntözés.
Válasz Mihály #471. hozzászólásáraMegragadtad a hozzászólásom lényegét, jólvan.
És ha azt mondanám, hogy nekem már most is van öntözőrendszerem, még pályáznom se kellett rá. Felhívom a figyelmet a feltételes módra.
Válasz Rabó001 #464. hozzászólására ha te is pályázol várhatsz rá ha lölő cége már fel is vette rá az embereket akik építik a hálózatot de te csak várj türelmesen hátha oda ragad a pályázatod valamelyik nagy pályázóéhoz s hullik a manna neked is ez a különbség a pályázat s a támogatás közt bár 2010 óta már ez sem mindig így van mert a pályázati pénz hamarabb érkezik mint a támogatás pedig az egyik jár a másik meg kapható csak ami jár az nem biztos hogy jut is
Válasz Drisa #469. hozzászólásáraNemtudom, akkor biztos így van. Akkor annak az illetőnek biztos jó adottságú földje van és biztos jól is csinálja amit csinál.
Én még ilyet nem nagyon hallottam, hogy meglévő és működő rendszer van a földön, de nem használják. Olyat hallottam és láttam-látok, hogy a rendszer megvan, fizikailag, egy része legalábbis, a hidránsok állnak a földön, de már rég nem működőképes, csak kerülgetni kell őket. Aki nagyba nyomja az öntözést az már lineárral nyomja, főleg a csemegét, zöldborsót.
Válasz Rabó001 #468. hozzászólásáraHogy ne lenne, de még mennyi. Konkrétan van ismerős aki azt mondja ha full csapadékos az idő akkor 14tonna kukoricája van, aszályban 12, miért bíbelődjön öntözéssel.
Válasz Drisa #467. hozzászólásáraMert vannak ilyen helyek, hogy ott a hidrans a földön, és működik is a rendszer? Öntözni meg nem akarnak?
Válasz Rabó001 #466. hozzászólására10 éve az a program hogy megpróbálják rábeszélni azokat az öntözésre akik nem akarnak pedig hidráns van a föld szélén. Mi akik meg csak üvegben látunk vizet és öntöznénk kizárnak a forrásokból.
Válasz Drisa #465. hozzászólásáraEz egy jó kérdés, nem én vagyok az illetékes.
De Magyarország jól áll víz szempontjából.
Válasz Rabó001 #464. hozzászólásáraVíz is lesz hozzá?
Válasz erzsii408 #456. hozzászólásáraMiért kell panikolni.
Máról holnapra nem nullaznak le mindent.
Azt nemtudom hogy a kormány mit vállalt be, de meghirdetve komoly összegű öntözésfejlesztesi pályázat van már kihirdette, meg nyilatkozta a miniszter hogy a következő valahány évben még mekkora lesz. És ez csak egy terület.
Honnan szeditek ezeket a tuti infókat?Többet tudtok mint az uniós vezetők.