Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak647 FtBenzin árak628 FtEUR413.74 FtUSD401.77 FtCHF440.14 FtGBP494.56 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
"34. § (1) A szántóföldi célprogram csoportok esetében az állatállományért járó többletpont abban az esetben adható, ha a 10. § (1) bekezdés szerinti nyilvántartások alapján a kérelmező legalább 0,2 állategység/hektár, a kérelmező tenyészetébe bejelentett állattal rendelkezik. Az állategység meghatározása során a hektárra vonatkozó adat a kérelmező által a szántóföldi és a gyepgazdálkodási célprogram csoportba bevinni kívánt földterület nagyságának összegzésével történik."
Ezek alapján 9 állategység után 45 ha-ig jár pluszpont, ha jól számolom. Persze ez még az előző kiírás, az újról még túl sok mindent nem lehet tudni.
Kedves Cimbike! Azt szeretném megkérdezni tőled hogy hogy a szántóföldi célprogramban a bevihető területek nagysága mitől függ, mert nekem 9 állategységem van és az nem tudom hogy mennyire lenne elég, vagy esetleg egy ENAR nyilvántartás is elegendő? Válaszodat előre is köszönöm:)
Kapott mostanában valaki akg támogatást? Még nem kaptam meg,az ügyfélszolgálatot meg lehetetlen elérni.De gondolom úgy is csak a sablonszöveget mondanák,várjak.
Sziasztok! Érdeklődni szeretnék hogy valaki esetleg nem tudja-e hogy az idén milyen feltételek lesznek az Akg pályázat során illetve hogy egyáltalán lesz-e a pályázat kiírva. Válaszotokat előre is köszönöm.
szeptemberben vetettem pillangóst néhány területbe, és így pont meglesz a 10% pillangósom. A jövő héten beadom a támogatás-igénylést, ezzel a hasznosítási kóddal. Utána ugye gyorsan bevethetem kukoricával, mint másodvetés? Elvileg az számít főnövénynek, ami a hosszabb ideig van a talajban.
Ha most kaptál határozatot, akkor az ügy még nincs jogerősen lezárva, ha fellebbezel "folyamatban lévő" ügy marad. A tavaly készült jegyzőkönyvben még nem hivatkozhattál a februári jogszabály módosításra, de most igen!
Ha elismertétek a hiányosságot, nem tehetsz semmit.
A folyamatban lévő ügyekre lehetett alkalmazni a jogszerű földhasználatot igazoló eljárásrendet. Azaz bármilyen okirattal igazolhattad. Ha fenntartottad az igazadat.
nslj.hu
Sziasztok! A kérdésem a következő lenne :atavalyi évben az akg ellenőrzésen elhasaltunk.Nem volt egy földterületre csak 2009.09.01 után jogos földhasználat bejegyezve,de már 2000-től saját tulajdonú a szántó.A jegyzőkönyvne elismertük hiánkat de most kizárással súlytanának bennünket.Szerintük meghaladtuk a 20%-ot de a mi számításaink szerint ami megegyezik az ő számolási módszerükkel pedig nem.Kérdezném mire lehet számítani?Illetve valakinek nincs e erre valami bevált módszere?
Az én ismereteim szerint jövedelmezőséget mutat. Legalábbis amikor ezeket megállapították.
Ha ugyanabban a területben más erdő, szántő, szőlő,) van termelve, más AK érték került meghatározásra.
Befolyásolta még a kövesút és a város közelsége.
Érdemes még nézni, hogy hanyad osztályú szántó. 1-6 ig van számozva, ha jól emlékszem.
Ha idén búza után lesz vetve zöldtrágya növény, az még belefér ebbe az ötéves ciklusba, vagy most ki kell szántani a búzát és vetni helyére kukoricát.
Ti hogy értelmezitek a rendeletet?
Mennyi bünti várható, ha nem kél ki az búza után vetett repce?
Mert egy ilyen már történt, és nem papíroztuk kellően.
Miről kellene tanácsot kérnem!Tanácsot természetesen nem szégyen kérni,csak nem olyantól kérnék(ha szükségem lenne)aki azt tanácsolja embereknek hogy ne gazdálkodjon ha a támogatásért kujtorog!Nagyon sok ember gazdálkodik úgy de azért nem itélem el mert annak csak az jutott!
Minket 2013-ban ellenőriztek, minden OK volt, szeptember-október környékén meg is kaptuk a jegyzőkönyvet az ellenőrzésről, ezzel is minden rendben volt, pénz azóta sincs egy fillér se, MVH nem mond semmit, június 30-ig még van idő, addig se költjük el, vigyáznak rá helyettünk.
Hogy áll, az ellenőrzöt AKG-s területek támogatásának kifizetése?
Fiatal nyugdíjas ismerősöm, 80-90 birkát tart a háznál.
Így tavasz környékén mindig saját maga, kézi erővel végzi a kitrágyázást.
ha lehetne, kérni benneteket, akkor a juh tartás hasznát inkább abban a topikban ecseteljétek.
Tudod a Feco úgy van vele, aki sír, attól el kell venni, aki dicsekszik, annak adni kell.
A föld ára meg feléjük valóban annyi, és nincs ott sem olajmező alatta.
tolerancia.
Ha rámégy a Feco adatlapjára, akkor fel tudod hívni telefonon, és kérj tőle tanácsot. Nem szégyen kikérni mások véleményét.
Ha gondolod nem fogadod meg. (nekik is van Görbeházi, meg Pródi területük. Ez a hortobágyi területek édes testvére, csak más a családnevük.
Akkor így választás előtt miért fog ugrani 1 év AKG támogatási pénz?
Ki felejtett le vetni? mi parasztok meg nem aratunk.
Mit akar a politika? Ugye aki csak a támogatás miatt lesz plusszos, annak ez az egy év kimaradás az éhenhalás kezdete lesz.
Sajnos több olyan termelő van, aki nem tud nyereséget előállítani.
Azért nekik sem kellene belépni az éhezők táborába.
Feco annyit ért a mg-hez amit lát a szomszédtól,mint a juh tenyésztésnél is bebizonyitotta,de nem a terület AK értéke miatt volt 2 éve gyengébb egy részen hanem mert szarrá verte a jég,+megdöntötte a vihar!Akkor mi legyen ilyenkor ,ahoz nem kell egyetem hogy mint Ő 5 AK földbön gazdálkodik, én, nem kukit fogok termelni,nekünk az 5-6-7 AK földünket úgy hívjuk hogy legelő!Ezért mondtam azt,hogy úgy véleményt mondani hogy halvány fogalmam sincs a másikról,és "lehülyéz" több embert hogy nem tud gazdálkodni az a legnagyobb bugrisság!
A mi földjeink átlag AK értéke 10-12. Bőven vannak 10 alatti, 4-5-6 AK-s területek is. Sajna nekünk ez jutott, de hál istennek minden évben sikerül nyereséget elérni a támogatás nélkül is.
A támogatás csak egy plusz, ami bebiztosítja az embert.
Sok olyan földünk van, amin az előző tulaj csak dudvát tudott termelni, vagy be sem tudta vetni tavasszal, mert mindig állt rajta a víz stb. Mi ezt egy vízelvezető árokkal megoldottuk, és azóta stabilan terem minden évben.
Úgyhogy ennyit a hozzáértésről...
Azért abban igazat adok Feconak, h olyan területen ahol nem terem a kuki, nem kell erőltetni, gyenge adottságú földeken gazdálkodunk mi is és mióta sikerült csiszolni a vetésszerkezeten, nem szidjuk annyit az időjárást.
Feco:Te egy agrár,közgazdász zseni vagy!Úgy mondasz itt véleményt több emberől,hogy semmit nem tudszrólunk,és főleg "hülyének"nézel több termelőt!Aki 5 AK földből nyereséget termel az megér egy misét,jól csinálodmi meg szarul gazdálkodunk ámulunk a nagyságod,és tudásod felett!Okos vagy!Támogatás:úgy modasz rólam vélemény thogy kujtorgok a támogatásért,hogy azt sem tudod kivel beszélsz!Én aki 80-as évektől gazdálkodom nem a támogatásba születtem bele mint esetleg te,aki beleült az UNIO lecsapolásába!Én nem vagyok hozzászokva!Okos vagy!Senki ne gazdálkodjon,de lehet nem hallottál róla a természet nagy befolyásoló tényező,-neked lehet elítélendő-de van aki ismeri a fagyot,jeget,vihart,és talán hallottál róla"ritkán"aszály is van,de erről a szarul gazdálkodó tehet!Földbérlet:te bérelnél olyan földet ami veszteséges attól függ hogy profi közgazdász vagy!Én nem!Ez is a kistirlüségemet,és a szar gazd bizonyitja!Te ebbe is profi vagy mert mindent tudsz!Főleg a birka tenyésztésről,az ismerőstől látni,nagyon nem ua az mint benne lenni ez is a hozzá nem értésedet bizonyitja!Olyanról nem mondok lefikázó véleményt amit nem próbáltam ki,és akiről nem tudsz semmit!Képzeld az almáról nem is beszéltünk az 500 mázsa/ha,de te tudol 1000/ha főleg szájjal!Ezt is szarul csináljuk!A juh tenyészetet egy hasonlattal mondanám pi...át nem fényképről kell nézni!Annyit a gazdálkodásomról,nem szeretek dicsekedni,mert a nagyképű embertől nem utálok jobban semmit,de az éves jövedelmem lehet több mint amiről te 5 év alatt szeretnél a profizmusodból elérni!Vegyél vissza ,legyél szerényebb,kisebb egóval!Jó dazdálkodást,minnél nagyobb profitot!Én meg eltengődök nagy nehezen a szar gazdálkodásomból!Sok sikert, élmény a gondolkodásodat végigkisérni!
Továbbra is tartom az állításomat, hogy hülyeséget beszélsz. Mert én, mint aki külön-külön agrár és közgáz diplomát is birtoklok igenis tudok 5 Ak-s földön hasznot termelni. Mert mint amit a kolléga is írt, ha ennyire nagy különbség van a két föld között, akkor a TE butaságod hogy ott olyan növényt erőltetsz, ami nem megy. Értelmes vetésforgóval nekem haszon van minden növényen, amit elvetek, támogatástól függetlenül is.
Mint mondtam, van ugyan, hogy 1-2 tábla beminuszol, de az valamilyen egyedi időjárási anomália, és nem írható az év számlájára sem, mert ha egyik másik elmegy, a többi akkor is jó.
És igen, szerintem TE nem csinálod jól, ha nincs rajta hasznod, és TE vagy a hibás, ha csak a támogatás után kujtorogsz. És mivel bármikor megkapnád a támogatás mértékét bérleti díjba adómentesen, és két fűszálat kellene keresztbe tenned, ha tényleg csak a támogatás marad meg, akkor meg is érdemled, hogy kínlódj a birkával!
És hidd el, a juhászat is tud nyereséges lenni, nem egy-két ismerősöm él meg belőle szépen. Tudom, hogy kell jól csinálni, és ha te nem tudod, az megint a TE hibád!
Persze ez mind akkor igaz, ha igazat beszélsz, és csak a támogatás marad meg. Tapasztalataim szerint a magyar gazdák 80%-a úgy sír, mint egy kisbaba, de valójában meg szépen megéldegél abból, amit csinál. Legalábbis ha csak a támogatás maradna meg, nem lenne 120-150 eFt egy AK ára...
Tőlled sem haladna előre a világ,parlagon hagyni abból lesz pénz,de ha nem olyan "sok" csapadék esik mint az előző években akkor hidd el nem annyit terem!Egyébként soha nem volt veszteséges a tám tiszta maradt.
Az már gond, ha csak 30q terem és az önköltséget sem hozza és valaki az ilyen földben akar kukoricát termelni. Ésszerűbb lenne talán parlagon hagyni vagy gyepesíteni?
Az AKG-val az a helyzet,hogy belenéztem az üveggömbömbe,és azt láttam hogy tök mindegy,ha lesz kiírják a nyár közepe-vége felé,ha nem, vár mindeki a kiírásig mivel nem tud senki mit csinálni!Fontosabb lenne hogy essen az eső,hogy lehessen vetni!
Fecó.Akkora hülyeséget beszélsz hogy az már fáj!Én aki agrár egyetemet végeztem ,nem most kikerülve az iskolapadból láttam,ill tapasztalom a saját példámon hogy az egyik terület terem 30,a másik 120 mázsát,és mind a két terület ua kapja csak az egyiknek ennyi az AK értéke a másiknak annyi!Akkor most szarul gazdálkodom,ne csináljam tovább!A birkáról meg akkor beszélj ha tartod is nem csak képről látod,mert arról is tudok beszélni a saját tapasztalatomból mert az is van kb 1000 db,de inkább nem fejtem ki a nyereségességét,ill biztos hülye vagyok hozzá közel 30 év után!Csinálni kell mindent,több lábon állni ,csak úgy lehet fejlődni!
Ha egy gazda csak 20 mázsát terem, mellette meg a másik 130-at, akkor az első termelő nem ért hozzá. Úgy általában igaz az, hogy egy termelő ha folyamatosan veszteséges, akkor ott szakertelmi bajok vannak. A zab es a birka is nyereséges lehet, ha úgy csináljak, ahogy kell!
De fordítsd meg: ha autószerelő lenne, es nem értene hozzá, de csinálna, akkor hozzá vinnéd az autódat javitani? Hogy ugyan nem lesz jo, de had éljen mar meg szegény, mert o csak kistermelő?
Másrészt: nem mondta senki, hogy adja oda bárkinek is, de ha a támogatás sem marad meg teljesen, akkor nem jobb a támogatásért vagy meg többért (felénk 1-1,2 a szorzó manapság) bérbe adja o meg csinál olyat, amihez ért?
Olyan van, hogy valami nem jon össze, pecheseknek egymás után 2 évben is, de hogy soha semmi nem nyereséges (merthogy ezt mondta) megis csinálja az simán butaság!
Így van: "aki nem tud nereségesen gazdálkodni, az dögöljön éhen és adja oda a földjét az éhes nagygazdáknak"
Csak kedves ellenlábasok, van olyan dolog, hogy szegény kis gazdálkodó hiába tesz meg mindent, ami egy jó gazdától elvárható, nem mindig sikerül, és nm is mindig csak az emberen múlik. Van, hogy egy településen belül az egyik gazda csak 20 mázsa kukit tud termelni, pedig ő is oda ad neki mindent amit lehet, mellette 1-200 méterre egy nagy gazda 100-130 mázsát vág. Ha nem ismered a körülméneit, földjeit, akkor ne itéld el.
Annak akinek van valahonnan több száz heki földje sokkal könnyebb jó termésátlagot elérni, mint annak, akinek van 5-10 hektár és pont rossz területre esik, mert más nincs. ha a több száz hektárból 5- 10 hektár felsül vag elviszi a víz, az a nagynak fel sem tűnik, a kicsinek, meg szinte mindene. És akinek emiatt csak a támogatás marad a haszon, igen is neki is kell biztosítani a lehetőséget, hogy gazdálkodjon és inkóbb a több száz és ezer hektáros gazdákat kellene megszüntetni vagy rákényszeríteni az állattartásra és a magasabb alkalmazotti létszámra.
Nem akarom én abbahagyni, csak Feco próbált meggyőzni, hogy ezt így nem lehet. Nyilván azért nem teszek zsebre minden évben 8 millát, meg a juhok is csak viszik a pénzt, de muszáj őket tartani, hogy a legelőre is megkapjuk az AKG-t.
Válasz #1653. hozzászólásra
Ha kb. 80 hektárt művelsz és 100 ezer megmarad hekiként, abba ne hagyd! Hol keresel ennyit, mint alkalmazott vagy közmunkás?
Lehet valakinek hihetetlen de nem csak 40 AK földeken gazdálkodnak "kényszerből" termelők,hanem 10-12-15AK mert messze határon túl sincs jobb akkor legyen több parlagon hagyott terület?Tudod a góbik is a minuszból éltek,és ha a támogatás jár miért ne használja ki mindenki,és gazdálkodjon mindenki a számára legjobb tudása szerint!
Itt azért ennyi a bérleti díj, mert ennyiért éri meg földet bérelni. A szomszéd faluból nem fog senki átjönni, mert ott is ilyen bérleti díjak vannak.
Itt a legtöbb földtulajdonos örül, hogy van aki megműveli a földjét, és nem neki kell fizetni, hogy valaki rendben tartsa. Mint említettem, van aki ingyen ideadja, ő nem akar vele foglalkozni, nem is itt lakik. Ha szerinted ez illegális, akkor sorry.
„Másrészt a területalapú nem nyereség, hanem bevetelkomponzalas. Az AKG pedig környezetvédelmi célú kiadások ellentételezése.” - Így igaz, pont ezért írtam, hogy kb. a támogatás fele megmarad. Az AKG nekünk nem olyan nagy teher, lucernát mindig termesztünk (vannak állataink), tritikálé, zab is mindig van, a zöldugar meg külön öröm.
Az AKG-ban korlátozva van, hogy mennyi lehet a kukorica, őszi búza, napraforgó arány (25-60 %), szerintem ezzel az is jól jár, aki nem AKG-s, mert ezzel csökken a túltermelés, elvileg ez növeli az árakat. Nerm értem, miért ez az ellenszenv, vagy miért kell irigykedni az AKG miatt.
„ Ráadásul a mai világban mar egyáltalán nem biztos, hogy megkapod.” – Földhivatal teljesen rendben, minden négyzetméterre be van jegyezve a földhasználatom (nem volt egyszerű), a gazdálkodási napló meg bármit elbír, oda kell figyelni, mit írunk bele.
„A mezőgazdaságban a mezőgazdaságból kell megélni, nem pedig a támogatásokból!” – Figyu, 10 éve beléptünk az EU-ba, én nem örülök neki, de ha már ez van, ki kell használni. Én megigénylek mindent, amit adnak, nehogy már én legyek az idióta emiatt. Ha kiadnám a földet bérbe, a bérlő is ugyanezt csinálná, nagy csodák nincsenek. Nem nagyon láttam ezen a környéken olyan mg-i beruházást mostanában, amit EU-s pénz nélkül valósítottak volna meg, legyen az gépbeszerzés, szárító korszerűsítés, élelmiszer-előállítás, vagy akár falusi turizmus. Valószínű támogatás nélkül nem érte volna meg, vagy nem lett volna elég az önerő. Akkor itt hagyja abba mindenki a gazdálkodást? Borsod-Szabolcs megye mondjon le? Menjen el mindenki közmunkásnak?
Attól, hogy ti (illegálisan) árkartellt alakitotok es gyakorlatilag kihasznaljatok a helyi földtulajdonosokat meg az nem lesz követendő példa.
Majd egyszer valaki átmegy a szomszéd faluból, beígér 60-70 ezer Ft-ot es elvisz eloletek mindent.
Másrészt a területalapú nem nyereség, hanem bevetelkomponzalas. Az AKG pedig környezetvédelmi célú kiadások ellentételezése. Ráadásul a mai világban mar egyáltalán nem biztos, hogy megkapod.
A mezőgazdaságban a mezőgazdaságból kell megélni, nem pedig a támogatásokból! Ha nem megy, igenis hagyd abba.
Én meg azt nem értem, hogy miért kell a gazdáknak egymásra licitálni és a földbérleti díjakat az egekig emelni. (100-120 ezer Ft/ha)
Mifelénk itt az ország ÉK-i csücskében úgy megy ez, hogy az egész faluban mindenki ugyanannyi bérleti díjat fizet mindenkinek, mégpedig mindig az aktuális területalapú támogatás felét. 2013-ban ez 34.000 Ft-ot jelentett hektáronként.
Namármost ezekre a területekre 2013-ban kaptunk összesen kb. 160.000! Ft/ha támogatást (területalapú + AKG + KAT)
Akkor szerinted hagyjam abba a gazdálkodást és adjam ki bérbe a földjeimet 34.000 Ft/ha-ért (jövőre kevesebb lesz), kb. 40 ha-t, a többi 40 ha-t, amit szinte ingyen használok (rokonoké, elköltözött volt falubelieké, stb.) de nem a sajátom meg hagyjam "veszni"?
Én nem azt írtam, hogy a gazdálkodás nem nyereséges, hanem azt, hogy nem sok növény van, amit nyereséggel lehet itt termeszteni. A kettő nem ugyanaz.
Az lesz amit akarnak,és a döntéshozóknak a legmegfelelőbb!Kár ezen aggódni ha lesz pályáznak a termelők,ha nem majd később!Ettől fontosabb dolgokon jobban lehetne izgulni, hogy milyen aszályos lesz a nyár,de jövőbelátó sajnos nem vagyok,találgatni meg már felesleges!Sok minden volt már hogy nagy nyilvánosság előtt még miniszter,államtitkár mondott valamit,és nem az lett!
Sosem értettem, hogy aki nem tud nyereségesen termelni az miért csinálja? Felénk a támogatás mar évek óta nem fedezi a bérleti díjat sem, némely területen AKG-val sem!
Es a pakliban az is mindig benne van, hogy a támogatást bármelyik pillanatban elvehetik, pl. Egy földhivatali baxkódás miatt. Es akkor mi lesz?
Ha valakinek nem nyereséges a termelés hagyja abba! Adja ki a földet, es megkapja a bérleti dijjat adómentesen kötöttségek nélkül.
Radocz:
„Tegnap Újvároson elhangzott, hogy 1 év AKG kimarad.
tolerancia:
„Nem marad ki egy év sem,nyár végén meg lesz hírdetve, szept-szept tartó időszak van most is.Aki nyer 2015 máj egy x-el több.”
Boncso
„Ma már minden elképzelhető, de az AKG sztem nem meghosszabbítható, hiszen vannak feltételei, amelyeket az ember 2009. évben annak tudatában vállalt, hogy 2014.08.31-ig kell azokat tartani stb. Hiszen pld. nekünk is van olyan terület az AKG-ban, aminek a használata 2014.12.31-én lejár.”
tolerancia
„Re:boncso.Jól látod a dolgokat,csak a szerkezetes tám van meghosszabitva,az AKG nem lesz,külön rendelet van a”
tolerancia:
„Miért is kellene 1 évvel meghosszabbitani?
Nyilván nem mindenkinek érdemes belépni az AKG-ba, de nekünk a10-12 AK-s szántókon teljesen jól működik a dolog. Úgyse nagyon lehet semmit nyereségesen termelni itt, így legalább a támogatás fele megmarad.
Ha madár-élőhelyes célprogramra pályáztál volna, biztos, hogy nyertél volna, ugyanis a mostani AKG célprogramok közül csak az Integrált szántónál volt pontozás alapján rangsorolás, az összes többi célprogramra pályázók közül mindenki nyert, aki szabályosan benyújtotta a támogatási kérelmét, függetlenül attól, hogy mennyi plusz pontja volt.
Nyilván mindenki kibírna 1 évet AKG nélkül, csak akkor semmi értelme nem lenne az egésznek, ugyanis ez egy kompenzációs támogatás. Ezt azért adják, mert aki benne van és teljesíti a feltételeket, annak egyrészt többlet költségei keletkeznek, másrészt árbevétel kiesése van.
Ezért lenne fontos a folyamatosság. Vagy mondjuk aki átállt ökológiai gazdálkodásra, az akkor 1 évig vegyszerezzen meg műtrágyázzon nyugodtan, utána meg folytassa, ahol abbahagyta. Vagy egy túzokos, aki vállalta, hogy 5 éven keresztül kizárólag szálas takarmánynövényeket termeszt, az jövőre szántson-vessen-arasson, a túzok meg hadd pusztuljon? 1 évet bírjon ki valahogy.
Tudom én azt,itt madár élőhelyes van.Csak bosszant az igazságtalan pályáztatási rendszer.Az előző ciklusból kimaradtunk,mert nem voltunk benne,és nem volt + pontunk.
Miért is kellene 1 évvel meghosszabbitani?Neked kellene a legjobban tudni abonyi hogy pár hét és kezdődik a területalapu addig kellene valami módositás!
6641 hozzászólás
Válasz #1690. hozzászólásra
Igazán nincs mit!
Nagyon szépen köszönöm a segítséged István! Leköteleztél:)
Válasz #1688. hozzászólásra
"34. § (1) A szántóföldi célprogram csoportok esetében az állatállományért járó többletpont abban az esetben adható, ha a 10. § (1) bekezdés szerinti nyilvántartások alapján a kérelmező legalább 0,2 állategység/hektár, a kérelmező tenyészetébe bejelentett állattal rendelkezik. Az állategység meghatározása során a hektárra vonatkozó adat a kérelmező által a szántóföldi és a gyepgazdálkodási célprogram csoportba bevinni kívánt földterület nagyságának összegzésével történik."
Ezek alapján 9 állategység után 45 ha-ig jár pluszpont, ha jól számolom. Persze ez még az előző kiírás, az újról még túl sok mindent nem lehet tudni.
Akkor ha ENAR nyilvántartással rendelkezem az plusz pont a szántóföldinél, független attól hogy 30 tehén vagy 3?
Válasz #1686. hozzászólásra
Bocsi, hogy közbeszólok. Szántóföldi célprogramnál eddig nem volt feltétel az állatállomány, az csak gyephez kell.
Kedves Cimbike! Azt szeretném megkérdezni tőled hogy hogy a szántóföldi célprogramban a bevihető területek nagysága mitől függ, mert nekem 9 állategységem van és az nem tudom hogy mennyire lenne elég, vagy esetleg egy ENAR nyilvántartás is elegendő? Válaszodat előre is köszönöm:)
Válasz #1682. hozzászólásra
és még nád is van.
Túzokban meg szaktanácsadó vagyok.
Válasz #1679. hozzászólásra
Ez így nem gömbölyű.
Hívjál fel!
Főnövény: amit én annak nevezek el. Nagyon régről így emlékezetből ez rémlik.
Melyik pillangüst tudod most betkarítani?
Nekem ez a konstrukció lett a ZTN növény.
Válasz #1682. hozzászólásra
jöhetnek a kérdések! :)
Ha valaki szántóföldi célprogramban van kérem jelezze már, mert lenne hozzá egy-két kérdésem? Előre is köszi:)
Kapott mostanában valaki akg támogatást? Még nem kaptam meg,az ügyfélszolgálatot meg lehetetlen elérni.De gondolom úgy is csak a sablonszöveget mondanák,várjak.
Sziasztok! Érdeklődni szeretnék hogy valaki esetleg nem tudja-e hogy az idén milyen feltételek lesznek az Akg pályázat során illetve hogy egyáltalán lesz-e a pályázat kiírva. Válaszotokat előre is köszönöm.
sziasztok!
szeptemberben vetettem pillangóst néhány területbe, és így pont meglesz a 10% pillangósom. A jövő héten beadom a támogatás-igénylést, ezzel a hasznosítási kóddal. Utána ugye gyorsan bevethetem kukoricával, mint másodvetés? Elvileg az számít főnövénynek, ami a hosszabb ideig van a talajban.
Válasz #1676. hozzászólásra
Ha most kaptál határozatot, akkor az ügy még nincs jogerősen lezárva, ha fellebbezel "folyamatban lévő" ügy marad. A tavaly készült jegyzőkönyvben még nem hivatkozhattál a februári jogszabály módosításra, de most igen!
Kedves Kolli!
Ha elismertétek a hiányosságot, nem tehetsz semmit.
A folyamatban lévő ügyekre lehetett alkalmazni a jogszerű földhasználatot igazoló eljárásrendet. Azaz bármilyen okirattal igazolhattad. Ha fenntartottad az igazadat.
nslj.hu
Sziasztok! A kérdésem a következő lenne :atavalyi évben az akg ellenőrzésen elhasaltunk.Nem volt egy földterületre csak 2009.09.01 után jogos földhasználat bejegyezve,de már 2000-től saját tulajdonú a szántó.A jegyzőkönyvne elismertük hiánkat de most kizárással súlytanának bennünket.Szerintük meghaladtuk a 20%-ot de a mi számításaink szerint ami megegyezik az ő számolási módszerükkel pedig nem.Kérdezném mire lehet számítani?Illetve valakinek nincs e erre valami bevált módszere?
Válasz #1674. hozzászólásra
"Az AK érték nem mond semmit!I"
Az én ismereteim szerint jövedelmezőséget mutat. Legalábbis amikor ezeket megállapították.
Ha ugyanabban a területben más erdő, szántő, szőlő,) van termelve, más AK érték került meghatározásra.
Befolyásolta még a kövesút és a város közelsége.
Érdemes még nézni, hogy hanyad osztályú szántó. 1-6 ig van számozva, ha jól emlékszem.
Ha idén búza után lesz vetve zöldtrágya növény, az még belefér ebbe az ötéves ciklusba, vagy most ki kell szántani a búzát és vetni helyére kukoricát.
Ti hogy értelmezitek a rendeletet?
Mennyi bünti várható, ha nem kél ki az búza után vetett repce?
Mert egy ilyen már történt, és nem papíroztuk kellően.
Válasz #1669. hozzászólásra
Az AK érték nem mond semmit!Itt a 20 AK alatti,az gyep,legelő.
Miről kellene tanácsot kérnem!Tanácsot természetesen nem szégyen kérni,csak nem olyantól kérnék(ha szükségem lenne)aki azt tanácsolja embereknek hogy ne gazdálkodjon ha a támogatásért kujtorog!Nagyon sok ember gazdálkodik úgy de azért nem itélem el mert annak csak az jutott!
Válasz #1671. hozzászólásra
Minket 2013-ban ellenőriztek, minden OK volt, szeptember-október környékén meg is kaptuk a jegyzőkönyvet az ellenőrzésről, ezzel is minden rendben volt, pénz azóta sincs egy fillér se, MVH nem mond semmit, június 30-ig még van idő, addig se költjük el, vigyáznak rá helyettünk.
Az utolsó 4 mondatod nagy igazság!
Hogy áll, az ellenőrzöt AKG-s területek támogatásának kifizetése?
Fiatal nyugdíjas ismerősöm, 80-90 birkát tart a háznál.
Így tavasz környékén mindig saját maga, kézi erővel végzi a kitrágyázást.
ha lehetne, kérni benneteket, akkor a juh tartás hasznát inkább abban a topikban ecseteljétek.
Tudod a Feco úgy van vele, aki sír, attól el kell venni, aki dicsekszik, annak adni kell.
A föld ára meg feléjük valóban annyi, és nincs ott sem olajmező alatta.
tolerancia.
Ha rámégy a Feco adatlapjára, akkor fel tudod hívni telefonon, és kérj tőle tanácsot. Nem szégyen kikérni mások véleményét.
Ha gondolod nem fogadod meg. (nekik is van Görbeházi, meg Pródi területük. Ez a hortobágyi területek édes testvére, csak más a családnevük.
Akkor így választás előtt miért fog ugrani 1 év AKG támogatási pénz?
Ki felejtett le vetni? mi parasztok meg nem aratunk.
Mit akar a politika? Ugye aki csak a támogatás miatt lesz plusszos, annak ez az egy év kimaradás az éhenhalás kezdete lesz.
Sajnos több olyan termelő van, aki nem tud nyereséget előállítani.
Azért nekik sem kellene belépni az éhezők táborába.
Feco annyit ért a mg-hez amit lát a szomszédtól,mint a juh tenyésztésnél is bebizonyitotta,de nem a terület AK értéke miatt volt 2 éve gyengébb egy részen hanem mert szarrá verte a jég,+megdöntötte a vihar!Akkor mi legyen ilyenkor ,ahoz nem kell egyetem hogy mint Ő 5 AK földbön gazdálkodik, én, nem kukit fogok termelni,nekünk az 5-6-7 AK földünket úgy hívjuk hogy legelő!Ezért mondtam azt,hogy úgy véleményt mondani hogy halvány fogalmam sincs a másikról,és "lehülyéz" több embert hogy nem tud gazdálkodni az a legnagyobb bugrisság!
A mi földjeink átlag AK értéke 10-12. Bőven vannak 10 alatti, 4-5-6 AK-s területek is. Sajna nekünk ez jutott, de hál istennek minden évben sikerül nyereséget elérni a támogatás nélkül is.
A támogatás csak egy plusz, ami bebiztosítja az embert.
Sok olyan földünk van, amin az előző tulaj csak dudvát tudott termelni, vagy be sem tudta vetni tavasszal, mert mindig állt rajta a víz stb. Mi ezt egy vízelvezető árokkal megoldottuk, és azóta stabilan terem minden évben.
Úgyhogy ennyit a hozzáértésről...
Válasz #1667. hozzászólásra
Azért abban igazat adok Feconak, h olyan területen ahol nem terem a kuki, nem kell erőltetni, gyenge adottságú földeken gazdálkodunk mi is és mióta sikerült csiszolni a vetésszerkezeten, nem szidjuk annyit az időjárást.
Feco:Te egy agrár,közgazdász zseni vagy!Úgy mondasz itt véleményt több emberől,hogy semmit nem tudszrólunk,és főleg "hülyének"nézel több termelőt!Aki 5 AK földből nyereséget termel az megér egy misét,jól csinálodmi meg szarul gazdálkodunk ámulunk a nagyságod,és tudásod felett!Okos vagy!Támogatás:úgy modasz rólam vélemény thogy kujtorgok a támogatásért,hogy azt sem tudod kivel beszélsz!Én aki 80-as évektől gazdálkodom nem a támogatásba születtem bele mint esetleg te,aki beleült az UNIO lecsapolásába!Én nem vagyok hozzászokva!Okos vagy!Senki ne gazdálkodjon,de lehet nem hallottál róla a természet nagy befolyásoló tényező,-neked lehet elítélendő-de van aki ismeri a fagyot,jeget,vihart,és talán hallottál róla"ritkán"aszály is van,de erről a szarul gazdálkodó tehet!Földbérlet:te bérelnél olyan földet ami veszteséges attól függ hogy profi közgazdász vagy!Én nem!Ez is a kistirlüségemet,és a szar gazd bizonyitja!Te ebbe is profi vagy mert mindent tudsz!Főleg a birka tenyésztésről,az ismerőstől látni,nagyon nem ua az mint benne lenni ez is a hozzá nem értésedet bizonyitja!Olyanról nem mondok lefikázó véleményt amit nem próbáltam ki,és akiről nem tudsz semmit!Képzeld az almáról nem is beszéltünk az 500 mázsa/ha,de te tudol 1000/ha főleg szájjal!Ezt is szarul csináljuk!A juh tenyészetet egy hasonlattal mondanám pi...át nem fényképről kell nézni!Annyit a gazdálkodásomról,nem szeretek dicsekedni,mert a nagyképű embertől nem utálok jobban semmit,de az éves jövedelmem lehet több mint amiről te 5 év alatt szeretnél a profizmusodból elérni!Vegyél vissza ,legyél szerényebb,kisebb egóval!Jó dazdálkodást,minnél nagyobb profitot!Én meg eltengődök nagy nehezen a szar gazdálkodásomból!Sok sikert, élmény a gondolkodásodat végigkisérni!
Válasz #1661. hozzászólásra
Továbbra is tartom az állításomat, hogy hülyeséget beszélsz. Mert én, mint aki külön-külön agrár és közgáz diplomát is birtoklok igenis tudok 5 Ak-s földön hasznot termelni. Mert mint amit a kolléga is írt, ha ennyire nagy különbség van a két föld között, akkor a TE butaságod hogy ott olyan növényt erőltetsz, ami nem megy. Értelmes vetésforgóval nekem haszon van minden növényen, amit elvetek, támogatástól függetlenül is.
Mint mondtam, van ugyan, hogy 1-2 tábla beminuszol, de az valamilyen egyedi időjárási anomália, és nem írható az év számlájára sem, mert ha egyik másik elmegy, a többi akkor is jó.
És igen, szerintem TE nem csinálod jól, ha nincs rajta hasznod, és TE vagy a hibás, ha csak a támogatás után kujtorogsz. És mivel bármikor megkapnád a támogatás mértékét bérleti díjba adómentesen, és két fűszálat kellene keresztbe tenned, ha tényleg csak a támogatás marad meg, akkor meg is érdemled, hogy kínlódj a birkával!
És hidd el, a juhászat is tud nyereséges lenni, nem egy-két ismerősöm él meg belőle szépen. Tudom, hogy kell jól csinálni, és ha te nem tudod, az megint a TE hibád!
Persze ez mind akkor igaz, ha igazat beszélsz, és csak a támogatás marad meg. Tapasztalataim szerint a magyar gazdák 80%-a úgy sír, mint egy kisbaba, de valójában meg szépen megéldegél abból, amit csinál. Legalábbis ha csak a támogatás maradna meg, nem lenne 120-150 eFt egy AK ára...
miért is nem a topik címéről beszélgettek?
Még jó hogy nem április 6.-a a téma.
no comment.
Válasz #1663. hozzászólásra
Tőlled sem haladna előre a világ,parlagon hagyni abból lesz pénz,de ha nem olyan "sok" csapadék esik mint az előző években akkor hidd el nem annyit terem!Egyébként soha nem volt veszteséges a tám tiszta maradt.
Válasz #1661. hozzászólásra
Az már gond, ha csak 30q terem és az önköltséget sem hozza és valaki az ilyen földben akar kukoricát termelni. Ésszerűbb lenne talán parlagon hagyni vagy gyepesíteni?
Az AKG-val az a helyzet,hogy belenéztem az üveggömbömbe,és azt láttam hogy tök mindegy,ha lesz kiírják a nyár közepe-vége felé,ha nem, vár mindeki a kiírásig mivel nem tud senki mit csinálni!Fontosabb lenne hogy essen az eső,hogy lehessen vetni!
Fecó.Akkora hülyeséget beszélsz hogy az már fáj!Én aki agrár egyetemet végeztem ,nem most kikerülve az iskolapadból láttam,ill tapasztalom a saját példámon hogy az egyik terület terem 30,a másik 120 mázsát,és mind a két terület ua kapja csak az egyiknek ennyi az AK értéke a másiknak annyi!Akkor most szarul gazdálkodom,ne csináljam tovább!A birkáról meg akkor beszélj ha tartod is nem csak képről látod,mert arról is tudok beszélni a saját tapasztalatomból mert az is van kb 1000 db,de inkább nem fejtem ki a nyereségességét,ill biztos hülye vagyok hozzá közel 30 év után!Csinálni kell mindent,több lábon állni ,csak úgy lehet fejlődni!
Válasz #1658. hozzászólásra
Ha egy gazda csak 20 mázsát terem, mellette meg a másik 130-at, akkor az első termelő nem ért hozzá. Úgy általában igaz az, hogy egy termelő ha folyamatosan veszteséges, akkor ott szakertelmi bajok vannak. A zab es a birka is nyereséges lehet, ha úgy csináljak, ahogy kell!
De fordítsd meg: ha autószerelő lenne, es nem értene hozzá, de csinálna, akkor hozzá vinnéd az autódat javitani? Hogy ugyan nem lesz jo, de had éljen mar meg szegény, mert o csak kistermelő?
Másrészt: nem mondta senki, hogy adja oda bárkinek is, de ha a támogatás sem marad meg teljesen, akkor nem jobb a támogatásért vagy meg többért (felénk 1-1,2 a szorzó manapság) bérbe adja o meg csinál olyat, amihez ért?
Olyan van, hogy valami nem jon össze, pecheseknek egymás után 2 évben is, de hogy soha semmi nem nyereséges (merthogy ezt mondta) megis csinálja az simán butaság!
Akkor most mi a helyzet az AKG támogatással?
Így van: "aki nem tud nereségesen gazdálkodni, az dögöljön éhen és adja oda a földjét az éhes nagygazdáknak"
Csak kedves ellenlábasok, van olyan dolog, hogy szegény kis gazdálkodó hiába tesz meg mindent, ami egy jó gazdától elvárható, nem mindig sikerül, és nm is mindig csak az emberen múlik. Van, hogy egy településen belül az egyik gazda csak 20 mázsa kukit tud termelni, pedig ő is oda ad neki mindent amit lehet, mellette 1-200 méterre egy nagy gazda 100-130 mázsát vág. Ha nem ismered a körülméneit, földjeit, akkor ne itéld el.
Annak akinek van valahonnan több száz heki földje sokkal könnyebb jó termésátlagot elérni, mint annak, akinek van 5-10 hektár és pont rossz területre esik, mert más nincs. ha a több száz hektárból 5- 10 hektár felsül vag elviszi a víz, az a nagynak fel sem tűnik, a kicsinek, meg szinte mindene. És akinek emiatt csak a támogatás marad a haszon, igen is neki is kell biztosítani a lehetőséget, hogy gazdálkodjon és inkóbb a több száz és ezer hektáros gazdákat kellene megszüntetni vagy rákényszeríteni az állattartásra és a magasabb alkalmazotti létszámra.
Válasz #1656. hozzászólásra
Nem akarom én abbahagyni, csak Feco próbált meggyőzni, hogy ezt így nem lehet. Nyilván azért nem teszek zsebre minden évben 8 millát, meg a juhok is csak viszik a pénzt, de muszáj őket tartani, hogy a legelőre is megkapjuk az AKG-t.
Na, mindjárt kapok ezért is Fecotól.
Béke!
Válasz #1653. hozzászólásra
Ha kb. 80 hektárt művelsz és 100 ezer megmarad hekiként, abba ne hagyd! Hol keresel ennyit, mint alkalmazott vagy közmunkás?
Lehet valakinek hihetetlen de nem csak 40 AK földeken gazdálkodnak "kényszerből" termelők,hanem 10-12-15AK mert messze határon túl sincs jobb akkor legyen több parlagon hagyott terület?Tudod a góbik is a minuszból éltek,és ha a támogatás jár miért ne használja ki mindenki,és gazdálkodjon mindenki a számára legjobb tudása szerint!
Válasz #1653. hozzászólásra
igazad van!
Mi termelni akarunk, de ha a lehetőséget megadják h pályázzunk hát pályázunk, hülye aki nem így csinálja!
Válasz #1652. hozzászólásra
Itt azért ennyi a bérleti díj, mert ennyiért éri meg földet bérelni. A szomszéd faluból nem fog senki átjönni, mert ott is ilyen bérleti díjak vannak.
Itt a legtöbb földtulajdonos örül, hogy van aki megműveli a földjét, és nem neki kell fizetni, hogy valaki rendben tartsa. Mint említettem, van aki ingyen ideadja, ő nem akar vele foglalkozni, nem is itt lakik. Ha szerinted ez illegális, akkor sorry.
„Másrészt a területalapú nem nyereség, hanem bevetelkomponzalas. Az AKG pedig környezetvédelmi célú kiadások ellentételezése.” - Így igaz, pont ezért írtam, hogy kb. a támogatás fele megmarad. Az AKG nekünk nem olyan nagy teher, lucernát mindig termesztünk (vannak állataink), tritikálé, zab is mindig van, a zöldugar meg külön öröm.
Az AKG-ban korlátozva van, hogy mennyi lehet a kukorica, őszi búza, napraforgó arány (25-60 %), szerintem ezzel az is jól jár, aki nem AKG-s, mert ezzel csökken a túltermelés, elvileg ez növeli az árakat. Nerm értem, miért ez az ellenszenv, vagy miért kell irigykedni az AKG miatt.
„ Ráadásul a mai világban mar egyáltalán nem biztos, hogy megkapod.” – Földhivatal teljesen rendben, minden négyzetméterre be van jegyezve a földhasználatom (nem volt egyszerű), a gazdálkodási napló meg bármit elbír, oda kell figyelni, mit írunk bele.
„A mezőgazdaságban a mezőgazdaságból kell megélni, nem pedig a támogatásokból!” – Figyu, 10 éve beléptünk az EU-ba, én nem örülök neki, de ha már ez van, ki kell használni. Én megigénylek mindent, amit adnak, nehogy már én legyek az idióta emiatt. Ha kiadnám a földet bérbe, a bérlő is ugyanezt csinálná, nagy csodák nincsenek. Nem nagyon láttam ezen a környéken olyan mg-i beruházást mostanában, amit EU-s pénz nélkül valósítottak volna meg, legyen az gépbeszerzés, szárító korszerűsítés, élelmiszer-előállítás, vagy akár falusi turizmus. Valószínű támogatás nélkül nem érte volna meg, vagy nem lett volna elég az önerő. Akkor itt hagyja abba mindenki a gazdálkodást? Borsod-Szabolcs megye mondjon le? Menjen el mindenki közmunkásnak?
Elnézést az OFF Topic miatt!
Válasz #1651. hozzászólásra
Attól, hogy ti (illegálisan) árkartellt alakitotok es gyakorlatilag kihasznaljatok a helyi földtulajdonosokat meg az nem lesz követendő példa.
Majd egyszer valaki átmegy a szomszéd faluból, beígér 60-70 ezer Ft-ot es elvisz eloletek mindent.
Másrészt a területalapú nem nyereség, hanem bevetelkomponzalas. Az AKG pedig környezetvédelmi célú kiadások ellentételezése. Ráadásul a mai világban mar egyáltalán nem biztos, hogy megkapod.
A mezőgazdaságban a mezőgazdaságból kell megélni, nem pedig a támogatásokból! Ha nem megy, igenis hagyd abba.
Válasz #1649. hozzászólásra
Feco!
Én meg azt nem értem, hogy miért kell a gazdáknak egymásra licitálni és a földbérleti díjakat az egekig emelni. (100-120 ezer Ft/ha)
Mifelénk itt az ország ÉK-i csücskében úgy megy ez, hogy az egész faluban mindenki ugyanannyi bérleti díjat fizet mindenkinek, mégpedig mindig az aktuális területalapú támogatás felét. 2013-ban ez 34.000 Ft-ot jelentett hektáronként.
Namármost ezekre a területekre 2013-ban kaptunk összesen kb. 160.000! Ft/ha támogatást (területalapú + AKG + KAT)
Akkor szerinted hagyjam abba a gazdálkodást és adjam ki bérbe a földjeimet 34.000 Ft/ha-ért (jövőre kevesebb lesz), kb. 40 ha-t, a többi 40 ha-t, amit szinte ingyen használok (rokonoké, elköltözött volt falubelieké, stb.) de nem a sajátom meg hagyjam "veszni"?
Én nem azt írtam, hogy a gazdálkodás nem nyereséges, hanem azt, hogy nem sok növény van, amit nyereséggel lehet itt termeszteni. A kettő nem ugyanaz.
Üdv.!
Az lesz amit akarnak,és a döntéshozóknak a legmegfelelőbb!Kár ezen aggódni ha lesz pályáznak a termelők,ha nem majd később!Ettől fontosabb dolgokon jobban lehetne izgulni, hogy milyen aszályos lesz a nyár,de jövőbelátó sajnos nem vagyok,találgatni meg már felesleges!Sok minden volt már hogy nagy nyilvánosság előtt még miniszter,államtitkár mondott valamit,és nem az lett!
Válasz #1647. hozzászólásra
Sosem értettem, hogy aki nem tud nyereségesen termelni az miért csinálja? Felénk a támogatás mar évek óta nem fedezi a bérleti díjat sem, némely területen AKG-val sem!
Es a pakliban az is mindig benne van, hogy a támogatást bármelyik pillanatban elvehetik, pl. Egy földhivatali baxkódás miatt. Es akkor mi lesz?
Ha valakinek nem nyereséges a termelés hagyja abba! Adja ki a földet, es megkapja a bérleti dijjat adómentesen kötöttségek nélkül.
Válasz #1642. hozzászólásra
Radocz:
„Tegnap Újvároson elhangzott, hogy 1 év AKG kimarad.
tolerancia:
„Nem marad ki egy év sem,nyár végén meg lesz hírdetve, szept-szept tartó időszak van most is.Aki nyer 2015 máj egy x-el több.”
Boncso
„Ma már minden elképzelhető, de az AKG sztem nem meghosszabbítható, hiszen vannak feltételei, amelyeket az ember 2009. évben annak tudatában vállalt, hogy 2014.08.31-ig kell azokat tartani stb. Hiszen pld. nekünk is van olyan terület az AKG-ban, aminek a használata 2014.12.31-én lejár.”
tolerancia
„Re:boncso.Jól látod a dolgokat,csak a szerkezetes tám van meghosszabitva,az AKG nem lesz,külön rendelet van a”
tolerancia:
„Miért is kellene 1 évvel meghosszabbitani?
Akkor most mi várható AKG ügyben?
Válasz #1645. hozzászólásra
Nyilván nem mindenkinek érdemes belépni az AKG-ba, de nekünk a10-12 AK-s szántókon teljesen jól működik a dolog. Úgyse nagyon lehet semmit nyereségesen termelni itt, így legalább a támogatás fele megmarad.
Válasz #1640. hozzászólásra
Mert sok haver van benne...
Válasz #1644. hozzászólásra
Értelmetlen az egész akg elmélet.Az akg-ok csak gazt termelnek.De a cél,hogy a magyar a tesco-ba vásároljon,külföldi szemetet.
Válasz #1643. hozzászólásra
Kedves Mf-es!
Ha madár-élőhelyes célprogramra pályáztál volna, biztos, hogy nyertél volna, ugyanis a mostani AKG célprogramok közül csak az Integrált szántónál volt pontozás alapján rangsorolás, az összes többi célprogramra pályázók közül mindenki nyert, aki szabályosan benyújtotta a támogatási kérelmét, függetlenül attól, hogy mennyi plusz pontja volt.
Nyilván mindenki kibírna 1 évet AKG nélkül, csak akkor semmi értelme nem lenne az egésznek, ugyanis ez egy kompenzációs támogatás. Ezt azért adják, mert aki benne van és teljesíti a feltételeket, annak egyrészt többlet költségei keletkeznek, másrészt árbevétel kiesése van.
Ezért lenne fontos a folyamatosság. Vagy mondjuk aki átállt ökológiai gazdálkodásra, az akkor 1 évig vegyszerezzen meg műtrágyázzon nyugodtan, utána meg folytassa, ahol abbahagyta. Vagy egy túzokos, aki vállalta, hogy 5 éven keresztül kizárólag szálas takarmánynövényeket termeszt, az jövőre szántson-vessen-arasson, a túzok meg hadd pusztuljon? 1 évet bírjon ki valahogy.
Válasz #1641. hozzászólásra
Tudom én azt,itt madár élőhelyes van.Csak bosszant az igazságtalan pályáztatási rendszer.Az előző ciklusból kimaradtunk,mert nem voltunk benne,és nem volt + pontunk.
Miért is kellene 1 évvel meghosszabbitani?Neked kellene a legjobban tudni abonyi hogy pár hét és kezdődik a területalapu addig kellene valami módositás!