Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak647 FtBenzin árak628 FtEUR415.28 FtUSD400.96 FtCHF441.5 FtGBP501 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Válasz Figuráns #5887. hozzászólásáraA google és a wgs csak azért kell, hiogy a tulaj át láthassa. Fordult már elő hogy az így elkészült képen kiderül, hogy kimaradtak föld területek amit elfelejtettek lejelenteni földhasználatra.
Mitt mérjek egy olyan földön aminek eggyik oldalt föld út van ami nem lóg rá a földre jól láthatóan. Sőt túlművelés van az út felé. A másik 3 oldal pedig szántóföld található.
Itt beadható a kataszter adatok és jólvan.
Ha a határok nem stimmelnek azt már atulajnak kell lerendezni. Mivel a vitás eseteket csak is hivatalos földmérés lehet jogszerű.
Hiába méred te ki a földet ha nem a hivatalos eljárást folytatod le kb semmit nem ér.
A WGS-EOV mindíg egy érdekes kérdés.
Sok féle számítás van de rendszerint kevés pontos. Pl a qgis ls elég nagy eltéréssel konvertál.
De a sorvezetők pl csak WGS-t ismerik. És így ingyen megkapja a kataszter adatokat ami alapján már mehet is rigol ekével földet mérni.
Válasz MrPoke #5869. hozzászólásáraNem szoktam más szakmabeliek (földmérők) munkáját véleményezni, de mivel te nem vagy szakmabeli, ezért kivételt teszek:
1. Igen ez egy jó kezdet.
2. Innentől viszont masszív kókányolás, amit csinálsz. Semmi se indokolja a google maps használatát. EOV koordinátákat nem célszerű WGS-be átrakni, mert a két vetület közvetlenül nem átváltható, és a WGS az európai kontinens mozgása miatt még változik is. A google műhold képeinek a minősége a legritkább esetben éri el a feladathoz szükséges minőséget. A műhold kép ráadásul a zenitszöge miatt torzulást tartalmaz. Ezek a dolgok nagyban hozzájárulnak az általad is említett tábla elmászkáláshoz.
3. Az előzőekből következik, hogy nem jó a google szatellite képeit használni. Ha már mindenképpen műhold kép, akkor inkább nézem át Sentinel felvételek alapján, hiszen az ellenőrzéseket is azok alapján végzik, és azok is ingyenesek.
4. A helyszíni felmérést nem csak ezek az eltérések tehetik szükségessé, hanem például a földhasználó változása is.
Az eddig elkészült shape fájlod még tartalmazza a nem támogatható területeket, amit ugyan ki lehet egyesével gyomlálni a beadásnál, de egy korrekt földmérő csak a támogatható területeket tartalmazó shape fájlokért kér el munkadíjat. Az előbbi a beadási felületen még masszív kézi munka, az utóbbi viszont már minden további nélkül beadható, és nem mászkál el.
Ez a 6. Mellékletben azt jelenti, hogy 300 hektárnál nagyobb területen gazdálkodó cég nem is veheti igénybe?
Tartalmi értékelési szempontok (AKG)
A támogatási kérelmek tartalmi értékelésének szempontjai az alábbiak:
II. Egyéb szempontok:
a) A gazdaság teljes területe kevesebb, mint 300 ha
Válasz ..,-:) #5882. hozzászólásáraAmin elmegy a Lefebure es bluetooth is van benne. Onnantol a lenti modullal RTK jeled lesz, ha beirod a bazis adatokat. Az, hogy a mobilgazdaval osszehozhato e azt nem tudom. De androidra annyi ingyenes foldmero, kituzo progi van az biztos. Alig varom mar tonkre menjen a telo, addig windowsos tabletet hasznalok
Válasz Selvin #5880. hozzászólásáraVan fenn a youtube-on video hogyan lehet rtk modult felprogramozni es bluetoothon keresztul hasznalni. Androidos telefonon total egyszeru. Iphone-ra mar necces, mert az nem ismeri meg a PX1122R-t.
Válasz ..,-:) #5874. hozzászólásáraA mobilgazdával szoktam, de legjobb esetben is kb 2 méteres pontosságot ír (samsung s22). Egy 3 méteres elválasztó zöldugar sávnál ez nem túl megnyugtató.
Válasz MrPoke #5876. hozzászólásáraNekem a falugazdász csinálja az EK-t, majd megnézem betudok e nézni én is az EK-ba.
Az E-közmű térképen is mintha lenne ilyen lehetőség, az is ilyen pontos koordinátákat adhat meg?
Ha dobnál pár linket arról a masináról-król ami 60-70e huf.
Válasz VMisi #5873. hozzászólásáraKatesztert bekapcsolod, dobsz egy klikket a sarok pontra vagy csak ráhúzod az egeret. Folyamatosan mutatja a koordinátát.
Válasz Selvin #5872. hozzászólásáraLehet, hogy egy olyan mobil vagy tablet is megteszi, ami baromi pontosan tud mérni és a mobil gazdával ott vannak a kateszter határok, sarkok.
Válasz Isssti #5871. hozzászólásáraEz engem is érdeklene. Mindig lenne mit igazítani a szomszédok miatt... Ha lenne valami elérhető árú viszonyag pontos gép (szerintem nem muszáj RTK minden esetben), akkor érdemes lenne megvenni, mert az évek alatt behozza az árát.
Válasz Figuráns #5867. hozzászólásáraNem érted még mindíg csak ugyanazt ismétled....
Elmondom én hogyan szoktam csinálni.
1 földhasználati lapot bekérem a tulajtól.
2 készítek egy wgs KML filet amit meg tud nézni a google maps on mik az érintett földek. Ha esetleg valami nincs bejelentve földhasználatra vagy stb.... hivatalos kataszter adatokkal (ingyen)
3 Ha jóvá hagyta a tulajdonos átnézem a táblákat google satelit kép alapján, és küldök egy figyelmeztető listát a kritikus eltérésekre. Ott ő dönthet földmérőt hív vagy meg fog egyezni a szomszéddal.
4 helyszíni felmérés de csak azokon a pontokon ahol szükségesnek látom.
Ezek után készül egy szép shp file amivel azt csinál amit akar... Rendszerint a szaktanácsadók innen már megoldják vagy a tulajdonos.
Az a baj, hogy ez a mondat nem ezt jelenti. Hanem azt, hogy valamilyen hivatalos mérés alapján kell beadni a kérelmet, mert azzal, hogy rábízza az igénylőre azzal a felelősséget is áthárítja. Hivatalos mérés lehet ez esetben a hivatalos forrásból beszerzett kataszteri és MEPAR adatok felhasználásával generált shape fájl, vagy ugyanezen adatok felhasználásával végzett GPS-es területmérés. Az előbbi olcsóbb, az utóbbi precízebb illetve szinte megkerülhetetlen ha nem állnak rendelkezésre korábbi adatok. Például ha lejárt haszonbérlet után vagy adásvétel után változik a jogszerű földhasználó személye.
Jó a talajmintás hasonlat, mert a földmérő az akreditált laborral egyenértékű ebben az esetben mind szakmailag, mind felelősség ügyileg.
"A területmérés módját rábízza a támogatást igénylőre."
Ennyi... ha hivatalos mérés kellene kiemelné. Akinek kell az a többlet szolgáltatás nyugodtan fizethet egy rakás pénzt. De nagyon keveseknek van erre szüksége.
Pl a talajmintánál is csak akreditált laborban lehet megbízni.
Válasz Figuráns #5863. hozzászólásáraA mérés lehet közvetlen és közvetett. A közvetett mérések közé tartozik az ismert méretarányú modellen (térkép, ortofotó) történő mérés. A KET térképen ábrázolt határán is lehet "haladni", de csak közvetett módon...
A slendriánság ebben az esetben szvsz. nem véletlen. A területmérés módját rábízza a támogatást igénylőre.
Csak csendben jegyzem meg: A Kincstár sem akar már feltétlenül helyszíni mérésekkel operálni az ellenőrzések során. A területmérések 99,9%-át műhold-felvételek alapján fogják megoldani, és csak indokolt esetben fognak a helyszínen, műszerrel (dokumentáltan) mérni. És csak ebben az esetben van szükség a KET és a tábla határának terepi jelölésére. A KET és a táblák "rajzolt" határait bármikor rá lehet vetíteni EOV helyesen a műholdképre, és meg lehet nézni, hogy mi van a poligonon belül.
Válasz gergansz #5862. hozzászólásáraKözben megjelent az AKG-ra vonatkozó kiírás is. Az 5. melléklet I. 4) pontja szerint: "A mérés során a KET határán kell haladni és a KET kerületének töréspontjainak X és Y (EOV) koordinátáit kell meghatározni." Na most ezzel a megfogalmazással "csak" annyi a baj, hogy nem egyértelmű. Célszoftver(QGIS) is képes területmérésre, és nem kell kimenni helyszíni mérésre ebben az esetben. Viszont ez inkább számítás a kataszteri és MEPAR adatokból, mint mérés. A KET határán való kötelező haladás viszont csak GPS alapon lehetséges teljes mértékben. Magyarul ez egy nagyon slendriánul megfogalmazott előírás.
Olvasom az elmúlt napok diskurzusait a mérés témában.
Én elolvastam a társadalmi egyeztetésre kitett anyagot (AKG és ÖKO ebben a tekintetben kb. ugyanaz), és hozzáolvastam a régi (VP-s) AKG kiírást is.
Szolgáltatóként írom, némileg magunk ellen beszélve (nem kevés AKG-t mértünk az előző körökben): A "mérési jegyzőkönyv" kifejezést már hiába keresem az új kiírásban. A régiben még a formátuma is meg volt határozva külön mellékletként, és a jegyzőkönyvet 10 évig meg kellett őrizni... A készítő a nevét adta, az aláírásával felelt a dokumentumért. Nyilván nem ingyen.
A tervezetekben a KET külső határainak természetbeni megjelölésére nézve egy szó sem szerepelt... A 2m-es elválasztó sáv is csak a KET-en belül, az azonos fejlettségű kultúrák között volt előírva, a két szomszédos gazda közötti elválasztó sáv az egyeztetésre kitett anyagokban nem szerepelt...
A pontosságra nézve csak annyi az előírás, hogy a KET kerületén folyóméterenként 1m2-t lehet tévedni. A KET méretétől és alakjától (fajlagos kerületétől) függ, hogy ezt milyen pontosságú méréssel (műszerrel ill. technológiával) lehet teljesíteni.
Minap megjelent a végleges ÖKO kiírás. Ebben már szerepel a külső határok jelölésével kapcsolatos előírás. 1.6. fejezet 13)-17) pontok.
Az 5. melléklet VI. fejezetében egyértelműen szerepel, hogy a KET külső határa csak jogszerű földhasználattal lefedett területen vagy annnak határán futhat. A 3) pont azt feltételezi, hogy a jogszerű földhasználattal lefedett terület határai legkésőbb a KET beméréséig ki lettek jelölve (tűzve!).
Vagyis innentől mindenki úgy állítja elő a koordinátákat és a .shp fájlokat, ahogyan akarja. A lényeg, hogy az ellenőrzés próbáját állják ki.
Ha szükséges, akkor előtte a határokat ki kell tűzni, de ez már földmérés, és semmi köze az AKG-s, ÖKO-s területméréshez... (És nem ott kezdődik, hogy 40+eFt, hanem inkább 100+.)
Válasz Figuráns #5853. hozzászólásáraVan egy méréssel kapcsolatos topik.
Menjetek oda, mert megjelent a pályázati kiírás.
Amiről beszéltek, az már történelem.
Az AKG méréshez nem szükséges földmérő szakképzés.
A föld kiméréséhez szükséges, hogy hivatalos legyen.
AKG felméréskor nem szükséges kikarózni a föld területet.
Az AKG szempontjából teljesen megfelel az a jegyzőkönyv. Meg kellene már értened ez az AKG földmérésnek nem kell hivatalosnak lennie. Nem kell megfelelnie a földmérési előírásoknak. Ezért érzed úgy hogy keverem a fogalmakat. Mert AKG mérés és föld kimérés két külön kategória és külön tevékenység.
Ha kéri a tulaj a földek kimérését az már más kérdés. De előre már azt nem számlázhatod ki. Hiszen az elkészített SHP file ból ő is ki tudja szedni a robotkormányhoz a szükséges határokat, és a robot szépen meghúzza szomszédos határokat. ahol művelt területtel határos a tábla. Ott pedig ahol nem (csatorna, földút, stb) műveljük ameddig jól esik de minimum a mérés határáig.
Mondjuk azért mert ez szakvégzettséget igénylő tevékenység? (2012. évi XLVI. tv. 23.§. (3)) A jogszabály nem ismerete még nem mentesít a betartása alól. A Kincstár által kiadott sablon földmérési szempontból nem perdöntő, mert nem felel meg a földmérési tevékenységek minőségi előírásainak. Például a sablon alapján nem lehet reprodukálni a mérést, mert nem tartalmazza a reprodukcióhoz szükséges adatokat teljes körűen.
"Igen én is ezt írtam, és a beadási szabályokat ismeri mindenki."
Dehogyis írtad ezt, te csak konyhanyelven össze-vissza keverted a fogalmakat.
Mérési jegyzőkönyv sablon ott van bárki megcsinálja.
Bármivel kimérheted a földet. Semmi nem szabályozza a készülék tipusát minősítését stb....
Miért akarod ezt a föld mérést beállítani mintha valami szaktudást igénylő valami lenne... :D
A szakirányító, tanácsadó biztos meg tudja csinálni. Sőt én is. Csináltam már jó párat és jobb let mint sok kokleré....
Sőt aki megérdemli el is mondom, hogyan kell megcsinálni. Higyan lehet beszerezni a kataszter cm-es pontos adatokat stb... Esetleg az elkészült adatokat át is nézem.
Ráadásul nem én vagyok az eggyetlen aki erre képes.
Azt hiszem ebben benne van minden, ami miatt problémák lehetnek a támogatási időszakban. 1. Nem a földet méred ki, hanem a KET-et.; 2. KET = jogszerű földhasználattal érintett HRSZ - nem támogatott terület.; 3. A jogszerű földhasználatot is kell ellenőrízni, nem csak azt, hogy mit használ a tulaj.; 4. Az azonos kultúrával hasznosított területeken belül továbbra is kötelező a KET elkülönítése. 5. A nem támogatható területekbe történő beleművelés (láttam már gémeskútba beleszántást) továbbra se szerencsés. 6. Az, hogy ki és milyen RTK-s mérőt használ mezőgazdasági munka közben az AKG szempontjából nem releváns. 7. A területmérési jegyzőkönyv nem csak a shape fájlból áll, és ez nem csak a földmérő érdeke.
Válasz Figuráns #5844. hozzászólásáraDe nincs szükség a földet kimérni. Azt kell csak lemérni amit a tulaj használ.
A többi az ő feladata ha kéri. Egy AKG beadásnál minden terület kimérése teljesen felesleges.
Mivel nem hivatalos mérés, és nincs a szomszéddal konszenzus az a karó folyton elveszik, és hivatalosan ki kell mérni. Ami bizony 40eFt+ de akkor ugye mindenki ki lesz értesítve stb.... és nincs vita...
A mostani AKG ban már nem is lesz szükség karózásra.
Aki ért a GIS progihoz annyira, hogy a kataszter és a mért adatokat feldolgozza. Az el fog boldogulni kint a földön is. Már pedig a középkorosztály is érthet hozzá. Nagyon sok embert ismerek akik megtanulták a használatot. És ehez elég egy 60-70eFt os RTK-s mérő.
Válasz Csera #5845. hozzászólásáraEnnek van a tovább fejlesztett változata osztatlan közösben vonalzós osztás méretek levételére nem alkalmas térképpel..
Válasz MrPoke #5843. hozzászólásáraIgazad van, bár nem lehet mindent íróasztal mellől megcsinálni...
Néha azért nem árt a terepi mérés egy pontos műszerrel.
Elég régóta foglalkozom ezzel, láttam már egy-két dolgot !
Például múlt héten: 11.46 méteres elművelés...
Válasz MrPoke #5843. hozzászólására"Sajnos tapasztalat, hogy az AKG mérést nem lehet egy az egybe bevinni a sorvezetőbe. Mivel a föld végeket szinte sosem úgy műveljük ahogy a kataszter meg van adva.
Földutak már rég nem ott vannak ahol kellene hogy legyenek, sok esetben a kataszter belóg a csatornába stb... "
Pontosan ezért kell előbb kimenni a területre méricskélni, és csak utána leülni az íróasztalhoz rajzolgatni. A méricskélést és rajzolgatást csinálhatja bárki, ha van hozzá eszköze. Viszont sokszor jól jön a többlet tudás, ami viszont egy földmérőnek meg kell, hogy legyen. Egy földmérőnek illik felismernie például a szabályos hibával terhelt méréséket.
Inkább erre fogják sokan használni. Most az AKG val íróasztaltól megcsinálják a határokat és utána kiméri a tulaj, hogy tényleg oda essen.
Sajnos tapasztalat, hogy az AKG mérést nem lehet egy az egybe bevinni a sorvezetőbe. Mivel a föld végeket szinte sosem úgy műveljük ahogy a kataszter meg van adva.
Földutak már rég nem ott vannak ahol kellene hogy legyenek, sok esetben a kataszter belóg a csatornába stb...
Válasz trikolor5 #5838. hozzászólásáraEz lenne a leg értelmesebb. Sokkal kevesebb a macera. Nem kellene földmérő után szaladgálni , olcsóbb.
DE hát nálunk mindig a kockát gurítjuk.
Csak ki@szás a méretés , "nehogy mán a paraszt ingyér kapja a pénzt."
Jobbak lettek a légifotók ez vitathatatlan, de amit 2 hete elszántottak,
az biztosan nem lesz rajta.
A terepi mérés nagyságrendekkel pontosabb a számítógépes rajzolgatásnál.
Az AKG és a területalapú támogatások beadásán kívül vannak olyan helyzetek
(pl. földek elcserélése, vetésterv készítése) amikor jó hasznát lehet venni
egy pontos területmérő rendszernek.
6638 hozzászólás
Válasz Figuráns #5887. hozzászólásáraA google és a wgs csak azért kell, hiogy a tulaj át láthassa. Fordult már elő hogy az így elkészült képen kiderül, hogy kimaradtak föld területek amit elfelejtettek lejelenteni földhasználatra.
Mitt mérjek egy olyan földön aminek eggyik oldalt föld út van ami nem lóg rá a földre jól láthatóan. Sőt túlművelés van az út felé. A másik 3 oldal pedig szántóföld található.
Itt beadható a kataszter adatok és jólvan.
Ha a határok nem stimmelnek azt már atulajnak kell lerendezni. Mivel a vitás eseteket csak is hivatalos földmérés lehet jogszerű.
Hiába méred te ki a földet ha nem a hivatalos eljárást folytatod le kb semmit nem ér.
A WGS-EOV mindíg egy érdekes kérdés.
Sok féle számítás van de rendszerint kevés pontos. Pl a qgis ls elég nagy eltéréssel konvertál.
De a sorvezetők pl csak WGS-t ismerik. És így ingyen megkapja a kataszter adatokat ami alapján már mehet is rigol ekével földet mérni.
Válasz MrPoke #5869. hozzászólásáraNem szoktam más szakmabeliek (földmérők) munkáját véleményezni, de mivel te nem vagy szakmabeli, ezért kivételt teszek:
1. Igen ez egy jó kezdet.
2. Innentől viszont masszív kókányolás, amit csinálsz. Semmi se indokolja a google maps használatát. EOV koordinátákat nem célszerű WGS-be átrakni, mert a két vetület közvetlenül nem átváltható, és a WGS az európai kontinens mozgása miatt még változik is. A google műhold képeinek a minősége a legritkább esetben éri el a feladathoz szükséges minőséget. A műhold kép ráadásul a zenitszöge miatt torzulást tartalmaz. Ezek a dolgok nagyban hozzájárulnak az általad is említett tábla elmászkáláshoz.
3. Az előzőekből következik, hogy nem jó a google szatellite képeit használni. Ha már mindenképpen műhold kép, akkor inkább nézem át Sentinel felvételek alapján, hiszen az ellenőrzéseket is azok alapján végzik, és azok is ingyenesek.
4. A helyszíni felmérést nem csak ezek az eltérések tehetik szükségessé, hanem például a földhasználó változása is.
Az eddig elkészült shape fájlod még tartalmazza a nem támogatható területeket, amit ugyan ki lehet egyesével gyomlálni a beadásnál, de egy korrekt földmérő csak a támogatható területeket tartalmazó shape fájlokért kér el munkadíjat. Az előbbi a beadási felületen még masszív kézi munka, az utóbbi viszont már minden további nélkül beadható, és nem mászkál el.
Sziasztok,
Ez a 6. Mellékletben azt jelenti, hogy 300 hektárnál nagyobb területen gazdálkodó cég nem is veheti igénybe?
Tartalmi értékelési szempontok (AKG)
A támogatási kérelmek tartalmi értékelésének szempontjai az alábbiak:
II. Egyéb szempontok:
a) A gazdaság teljes területe kevesebb, mint 300 ha
Válasz termelo #5884 hozzászólásá
Igen, direktbe.
Sávos művelésnél hogy lehet búzát vetni?
Válasz ..,-:) #5882. hozzászólásáraAmin elmegy a Lefebure es bluetooth is van benne. Onnantol a lenti modullal RTK jeled lesz, ha beirod a bazis adatokat. Az, hogy a mobilgazdaval osszehozhato e azt nem tudom. De androidra annyi ingyenes foldmero, kituzo progi van az biztos. Alig varom mar tonkre menjen a telo, addig windowsos tabletet hasznalok
Válasz MTZ1221.3 #5881. hozzászólásáraSzóval kell venni droidos telefont……milyent ! Tól-ig !?
Válasz Selvin #5880. hozzászólásáraVan fenn a youtube-on video hogyan lehet rtk modult felprogramozni es bluetoothon keresztul hasznalni. Androidos telefonon total egyszeru. Iphone-ra mar necces, mert az nem ismeri meg a PX1122R-t.
Válasz ..,-:) #5874. hozzászólásáraA mobilgazdával szoktam, de legjobb esetben is kb 2 méteres pontosságot ír (samsung s22). Egy 3 méteres elválasztó zöldugar sávnál ez nem túl megnyugtató.
Válasz MrPoke #5876. hozzászólásáraÁmen!
Válasz ..,-:) #5875. hozzászólásáraSikerült! Köszi!
Válasz MrPoke #5876. hozzászólásáraNekem a falugazdász csinálja az EK-t, majd megnézem betudok e nézni én is az EK-ba.
Az E-közmű térképen is mintha lenne ilyen lehetőség, az is ilyen pontos koordinátákat adhat meg?
Ha dobnál pár linket arról a masináról-król ami 60-70e huf.
Válasz VMisi #5873. hozzászólásáraÖsszedobok a hétvégén egy Firefox plugint az megjeleníti egyszerűen :D
Válasz VMisi #5873. hozzászólásáraKatesztert bekapcsolod, dobsz egy klikket a sarok pontra vagy csak ráhúzod az egeret. Folyamatosan mutatja a koordinátát.
Válasz Selvin #5872. hozzászólásáraLehet, hogy egy olyan mobil vagy tablet is megteszi, ami baromi pontosan tud mérni és a mobil gazdával ott vannak a kateszter határok, sarkok.
Válasz MrPoke #5870. hozzászólásáraHol található ez EK-ben a sarokpontok? Azok a hivatalosak?
Válasz Isssti #5871. hozzászólásáraEz engem is érdeklene. Mindig lenne mit igazítani a szomszédok miatt... Ha lenne valami elérhető árú viszonyag pontos gép (szerintem nem muszáj RTK minden esetben), akkor érdemes lenne megvenni, mert az évek alatt behozza az árát.
Válasz MrPoke #5870. hozzászólásáraTudsz ajánlani ilyen kézi vevőt?
Válasz MrPoke #5869. hozzászólásáraÉs egy darab karót nem ütök le nem végzek földmérést.
Igenis aki AKG ban indul vegyen egy kézi RTK mérőt mivel a táblák úgyis rendszerint elmásznak és vissza kell igzítani.
Egységes kérelem honlapról le lehet tölteni a táblák sarokpontjait így mindenki vissza tudja állítani magának.
Válasz Figuráns #5867. hozzászólásáraNem érted még mindíg csak ugyanazt ismétled....
Elmondom én hogyan szoktam csinálni.
1 földhasználati lapot bekérem a tulajtól.
2 készítek egy wgs KML filet amit meg tud nézni a google maps on mik az érintett földek. Ha esetleg valami nincs bejelentve földhasználatra vagy stb.... hivatalos kataszter adatokkal (ingyen)
3 Ha jóvá hagyta a tulajdonos átnézem a táblákat google satelit kép alapján, és küldök egy figyelmeztető listát a kritikus eltérésekre. Ott ő dönthet földmérőt hív vagy meg fog egyezni a szomszéddal.
4 helyszíni felmérés de csak azokon a pontokon ahol szükségesnek látom.
Ezek után készül egy szép shp file amivel azt csinál amit akar... Rendszerint a szaktanácsadók innen már megoldják vagy a tulajdonos.
A kap.gov.hu oldalon fent van a végleges kiírás.
Válasz MrPoke #5866. hozzászólására"A területmérés módját rábízza a támogatást igénylőre."
Ennyi... ha hivatalos mérés kellene kiemelné.
Az a baj, hogy ez a mondat nem ezt jelenti. Hanem azt, hogy valamilyen hivatalos mérés alapján kell beadni a kérelmet, mert azzal, hogy rábízza az igénylőre azzal a felelősséget is áthárítja. Hivatalos mérés lehet ez esetben a hivatalos forrásból beszerzett kataszteri és MEPAR adatok felhasználásával generált shape fájl, vagy ugyanezen adatok felhasználásával végzett GPS-es területmérés. Az előbbi olcsóbb, az utóbbi precízebb illetve szinte megkerülhetetlen ha nem állnak rendelkezésre korábbi adatok. Például ha lejárt haszonbérlet után vagy adásvétel után változik a jogszerű földhasználó személye.
Jó a talajmintás hasonlat, mert a földmérő az akreditált laborral egyenértékű ebben az esetben mind szakmailag, mind felelősség ügyileg.
"A területmérés módját rábízza a támogatást igénylőre."
Ennyi... ha hivatalos mérés kellene kiemelné. Akinek kell az a többlet szolgáltatás nyugodtan fizethet egy rakás pénzt. De nagyon keveseknek van erre szüksége.
Pl a talajmintánál is csak akreditált laborban lehet megbízni.
Válasz gergansz #5864. hozzászólásáraKöszönöm a slendriánság megerősítését!
Válasz Figuráns #5863. hozzászólásáraA mérés lehet közvetlen és közvetett. A közvetett mérések közé tartozik az ismert méretarányú modellen (térkép, ortofotó) történő mérés. A KET térképen ábrázolt határán is lehet "haladni", de csak közvetett módon...
A slendriánság ebben az esetben szvsz. nem véletlen. A területmérés módját rábízza a támogatást igénylőre.
Csak csendben jegyzem meg: A Kincstár sem akar már feltétlenül helyszíni mérésekkel operálni az ellenőrzések során. A területmérések 99,9%-át műhold-felvételek alapján fogják megoldani, és csak indokolt esetben fognak a helyszínen, műszerrel (dokumentáltan) mérni. És csak ebben az esetben van szükség a KET és a tábla határának terepi jelölésére. A KET és a táblák "rajzolt" határait bármikor rá lehet vetíteni EOV helyesen a műholdképre, és meg lehet nézni, hogy mi van a poligonon belül.
Válasz gergansz #5862. hozzászólásáraKözben megjelent az AKG-ra vonatkozó kiírás is. Az 5. melléklet I. 4) pontja szerint: "A mérés során a KET határán kell haladni és a KET kerületének töréspontjainak X és Y (EOV) koordinátáit kell meghatározni." Na most ezzel a megfogalmazással "csak" annyi a baj, hogy nem egyértelmű. Célszoftver(QGIS) is képes területmérésre, és nem kell kimenni helyszíni mérésre ebben az esetben. Viszont ez inkább számítás a kataszteri és MEPAR adatokból, mint mérés. A KET határán való kötelező haladás viszont csak GPS alapon lehetséges teljes mértékben. Magyarul ez egy nagyon slendriánul megfogalmazott előírás.
Olvasom az elmúlt napok diskurzusait a mérés témában.
Én elolvastam a társadalmi egyeztetésre kitett anyagot (AKG és ÖKO ebben a tekintetben kb. ugyanaz), és hozzáolvastam a régi (VP-s) AKG kiírást is.
Szolgáltatóként írom, némileg magunk ellen beszélve (nem kevés AKG-t mértünk az előző körökben): A "mérési jegyzőkönyv" kifejezést már hiába keresem az új kiírásban. A régiben még a formátuma is meg volt határozva külön mellékletként, és a jegyzőkönyvet 10 évig meg kellett őrizni... A készítő a nevét adta, az aláírásával felelt a dokumentumért. Nyilván nem ingyen.
A tervezetekben a KET külső határainak természetbeni megjelölésére nézve egy szó sem szerepelt... A 2m-es elválasztó sáv is csak a KET-en belül, az azonos fejlettségű kultúrák között volt előírva, a két szomszédos gazda közötti elválasztó sáv az egyeztetésre kitett anyagokban nem szerepelt...
A pontosságra nézve csak annyi az előírás, hogy a KET kerületén folyóméterenként 1m2-t lehet tévedni. A KET méretétől és alakjától (fajlagos kerületétől) függ, hogy ezt milyen pontosságú méréssel (műszerrel ill. technológiával) lehet teljesíteni.
Minap megjelent a végleges ÖKO kiírás. Ebben már szerepel a külső határok jelölésével kapcsolatos előírás. 1.6. fejezet 13)-17) pontok.
Az 5. melléklet VI. fejezetében egyértelműen szerepel, hogy a KET külső határa csak jogszerű földhasználattal lefedett területen vagy annnak határán futhat. A 3) pont azt feltételezi, hogy a jogszerű földhasználattal lefedett terület határai legkésőbb a KET beméréséig ki lettek jelölve (tűzve!).
Vagyis innentől mindenki úgy állítja elő a koordinátákat és a .shp fájlokat, ahogyan akarja. A lényeg, hogy az ellenőrzés próbáját állják ki.
Ha szükséges, akkor előtte a határokat ki kell tűzni, de ez már földmérés, és semmi köze az AKG-s, ÖKO-s területméréshez... (És nem ott kezdődik, hogy 40+eFt, hanem inkább 100+.)
Moderálási elveink miatt törölve: 2024-10-24 16:25:30
Válasz ..,-:) #5859. hozzászólásáraMindenki jó valamire!
Válasz Radocz #5858. hozzászólásáraÉs az ilyen meg SZAKTANÁCSADÓ !!!!
Válasz Füle #5857. hozzászólásáraBocsi.
Még nem nyitottam le.
Nekem is csak szóltak.
Válasz Radocz #5856. hozzászólásáraAkg még nem jelent meg!Ökológiai jelent meg tegnap!
Válasz Figuráns #5853. hozzászólásáraVan egy méréssel kapcsolatos topik.
Menjetek oda, mert megjelent a pályázati kiírás.
Amiről beszéltek, az már történelem.
57/2024.(X.21.) számú Kincstár Közlemény
Válasz ..,-:) #5852. hozzászólásáraÉn úgy mondanám bármivel ami RTK pontos. A mai világban már az nem nagy kaland. Csak nem hangsúlyoztam ki.
Válasz Figuráns #5853. hozzászólásáraDe te kevered a dolgokat.
Az AKG méréshez nem szükséges földmérő szakképzés.
A föld kiméréséhez szükséges, hogy hivatalos legyen.
AKG felméréskor nem szükséges kikarózni a föld területet.
Az AKG szempontjából teljesen megfelel az a jegyzőkönyv. Meg kellene már értened ez az AKG földmérésnek nem kell hivatalosnak lennie. Nem kell megfelelnie a földmérési előírásoknak. Ezért érzed úgy hogy keverem a fogalmakat. Mert AKG mérés és föld kimérés két külön kategória és külön tevékenység.
Ha kéri a tulaj a földek kimérését az már más kérdés. De előre már azt nem számlázhatod ki. Hiszen az elkészített SHP file ból ő is ki tudja szedni a robotkormányhoz a szükséges határokat, és a robot szépen meghúzza szomszédos határokat. ahol művelt területtel határos a tábla. Ott pedig ahol nem (csatorna, földút, stb) műveljük ameddig jól esik de minimum a mérés határáig.
Válasz MrPoke #5851. hozzászólására"Miért akarod ezt a föld mérést beállítani mintha valami szaktudást igénylő valami lenne... :D"
Mondjuk azért mert ez szakvégzettséget igénylő tevékenység? (2012. évi XLVI. tv. 23.§. (3)) A jogszabály nem ismerete még nem mentesít a betartása alól. A Kincstár által kiadott sablon földmérési szempontból nem perdöntő, mert nem felel meg a földmérési tevékenységek minőségi előírásainak. Például a sablon alapján nem lehet reprodukálni a mérést, mert nem tartalmazza a reprodukcióhoz szükséges adatokat teljes körűen.
"Igen én is ezt írtam, és a beadási szabályokat ismeri mindenki."
Dehogyis írtad ezt, te csak konyhanyelven össze-vissza keverted a fogalmakat.
Válasz MrPoke #5851. hozzászólására"Bármivel kimérheted a földet."
Asszem azért le van szűkítve az 1m alatti pontosságra, vagy rosszul tudom ?
Válasz Figuráns #5850. hozzászólásáraIgen én is ezt írtam, és a beadási szabályokat ismeri mindenki.
Mérési jegyzőkönyv sablon ott van bárki megcsinálja.
Bármivel kimérheted a földet. Semmi nem szabályozza a készülék tipusát minősítését stb....
Miért akarod ezt a föld mérést beállítani mintha valami szaktudást igénylő valami lenne... :D
A szakirányító, tanácsadó biztos meg tudja csinálni. Sőt én is. Csináltam már jó párat és jobb let mint sok kokleré....
Sőt aki megérdemli el is mondom, hogyan kell megcsinálni. Higyan lehet beszerezni a kataszter cm-es pontos adatokat stb... Esetleg az elkészült adatokat át is nézem.
Ráadásul nem én vagyok az eggyetlen aki erre képes.
Válasz MrPoke #5849. hozzászólására"De nincs szükség a földet kimérni. Azt kell csak lemérni amit a tulaj használ."
Azt hiszem ebben benne van minden, ami miatt problémák lehetnek a támogatási időszakban. 1. Nem a földet méred ki, hanem a KET-et.; 2. KET = jogszerű földhasználattal érintett HRSZ - nem támogatott terület.; 3. A jogszerű földhasználatot is kell ellenőrízni, nem csak azt, hogy mit használ a tulaj.; 4. Az azonos kultúrával hasznosított területeken belül továbbra is kötelező a KET elkülönítése. 5. A nem támogatható területekbe történő beleművelés (láttam már gémeskútba beleszántást) továbbra se szerencsés. 6. Az, hogy ki és milyen RTK-s mérőt használ mezőgazdasági munka közben az AKG szempontjából nem releváns. 7. A területmérési jegyzőkönyv nem csak a shape fájlból áll, és ez nem csak a földmérő érdeke.
Válasz Figuráns #5844. hozzászólásáraDe nincs szükség a földet kimérni. Azt kell csak lemérni amit a tulaj használ.
A többi az ő feladata ha kéri. Egy AKG beadásnál minden terület kimérése teljesen felesleges.
Mivel nem hivatalos mérés, és nincs a szomszéddal konszenzus az a karó folyton elveszik, és hivatalosan ki kell mérni. Ami bizony 40eFt+ de akkor ugye mindenki ki lesz értesítve stb.... és nincs vita...
A mostani AKG ban már nem is lesz szükség karózásra.
Aki ért a GIS progihoz annyira, hogy a kataszter és a mért adatokat feldolgozza. Az el fog boldogulni kint a földön is. Már pedig a középkorosztály is érthet hozzá. Nagyon sok embert ismerek akik megtanulták a használatot. És ehez elég egy 60-70eFt os RTK-s mérő.
Válasz Csera #5845. hozzászólásáraEzek minden naposak, és nem elművelések... Még az öles földméréskor lett rosszul kimérve.
Én mértem már ki ilyen elcsúszást csak a szomszéd 10 gazda is 10m el odébb volt.. :D Volt sírás rívás hogy lehet költözni.
Válasz Csera #5845. hozzászólásáraFogadjunk 2 db zi-zi-ben ,hogy az elművelő lesz megsértődve!
Válasz Csera #5845. hozzászólásáraEnnek van a tovább fejlesztett változata osztatlan közösben vonalzós osztás méretek levételére nem alkalmas térképpel..
Válasz MrPoke #5843. hozzászólásáraIgazad van, bár nem lehet mindent íróasztal mellől megcsinálni...
Néha azért nem árt a terepi mérés egy pontos műszerrel.
Elég régóta foglalkozom ezzel, láttam már egy-két dolgot !
Például múlt héten: 11.46 méteres elművelés...
Válasz MrPoke #5843. hozzászólására"Sajnos tapasztalat, hogy az AKG mérést nem lehet egy az egybe bevinni a sorvezetőbe. Mivel a föld végeket szinte sosem úgy műveljük ahogy a kataszter meg van adva.
Földutak már rég nem ott vannak ahol kellene hogy legyenek, sok esetben a kataszter belóg a csatornába stb... "
Pontosan ezért kell előbb kimenni a területre méricskélni, és csak utána leülni az íróasztalhoz rajzolgatni. A méricskélést és rajzolgatást csinálhatja bárki, ha van hozzá eszköze. Viszont sokszor jól jön a többlet tudás, ami viszont egy földmérőnek meg kell, hogy legyen. Egy földmérőnek illik felismernie például a szabályos hibával terhelt méréséket.
Válasz Csera #5839. hozzászólására"jó hasznát lehet venni egy pontos területmérő rendszernek"
Inkább erre fogják sokan használni. Most az AKG val íróasztaltól megcsinálják a határokat és utána kiméri a tulaj, hogy tényleg oda essen.
Sajnos tapasztalat, hogy az AKG mérést nem lehet egy az egybe bevinni a sorvezetőbe. Mivel a föld végeket szinte sosem úgy műveljük ahogy a kataszter meg van adva.
Földutak már rég nem ott vannak ahol kellene hogy legyenek, sok esetben a kataszter belóg a csatornába stb...
Válasz Kémlelő #5840. hozzászólásáraMiért is?
A notill ben is kell lazítani, vaddisznó dúrásokat eltüntetni, stb..... Ez az elvakult notill (zero-till) szépen hangzik de megoldhatattlan.
Válasz trikolor5 #5838. hozzászólásáraEz lenne a leg értelmesebb. Sokkal kevesebb a macera. Nem kellene földmérő után szaladgálni , olcsóbb.
DE hát nálunk mindig a kockát gurítjuk.
Csak ki@szás a méretés , "nehogy mán a paraszt ingyér kapja a pénzt."
https://www.youtube.com/watch?v=LCacZHovOIo
Nagyágyúk
Szerintem nagyon megtévesztő kifejezés a No-till illetve AKG no-till.
Ha benne maradt így a pályázatba, az elkeserítő.
Válasz trikolor5 #5838. hozzászólásáraHa így lenne, nem adtam volna el 3 db RTK-s és egy szubméteres műszert
az elmúlt héten !
Jobbak lettek a légifotók ez vitathatatlan, de amit 2 hete elszántottak,
az biztosan nem lesz rajta.
A terepi mérés nagyságrendekkel pontosabb a számítógépes rajzolgatásnál.
Az AKG és a területalapú támogatások beadásán kívül vannak olyan helyzetek
(pl. földek elcserélése, vetésterv készítése) amikor jó hasznát lehet venni
egy pontos területmérő rendszernek.