Hirdetés
Fórum
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- MTZ traktor szerelési kérdések – Mindörökké Belarus! új
- De gáz a gáz!!!!!!! új
- Claas traktorok új
- Mi lesz veled mezőgazdaság! új
- Claas Lexion vélemények új
- Fiatal agrárvállalkozók induló támogatása c. pályázat - Minden Fiatal Gazda ide :) új
- Strip-till (Orthman) féle sávos művelésé a jövő! új
- Karácsony új
- Haszonbérleti szerződés új
1752 hozzászólás
Válasz A.I. #1300. hozzászólásáraha naturás gyepet feltörsz, seggbebaxnak. mondjuk most olvastam vmi olyat, hogy tán mostantól fel lehet törni, engedéllyel.
(idáig ilyen nem volt, amerre én vagyok, szerencsére nincs naturás gyep)
Válasz Tom250 #1295. hozzászólásáraén akgs vagyok, szal nálam nem lehet pihentetett terület, de kukoricám nekem is lesz jövőre gabona után, jelentettem másodvetést agrotechnikát 09.30-ig, és a másodvetés el lesz feb.28-ig benne, nálam, vagyis én nem nyúlok hozzá.....
ez az 5 év pihentetés, idáig is így volt, hogy gyeppé válhat.....
Válasz Tom250 #1299. hozzászólásáraEz az. Lehet, míg nem szólnak, vagy nem natúrás.
Egyszerű, 4ik év után fel kell törni, és nullázódik a számláló.
Válasz A.I. #1298. hozzászólásáraCsak ha egyszer állandó gyeppé válik, utána már kötelezhetnek a visszaállításra ha feltöröm.
""Állandó gyepterületek fenntartása (HMKÁ 1)
Az állandó gyepterületekre vonatkozóan az alapszabály nem változik: tagállami szinten meg kell őrizni az állandó gyepterületeket a 2018. évi bázisérték alapján. Ha az országos eltérés meghaladja az 5 százalékot, a Magyar Államkincstár a kijelölt gazdálkodókat felszólítja az állandó gyepterület visszaállítására.
Ez azt jelenti, hogy ha valaki feltöri az állandó gyepterületet, az automatikusan nem jelent szankciót, de ha a területcsökkenés mértéke tagállami szinten meghaladja az 5 %-ot, akkor bizonyos gazdálkodókat kijelölnek arra, hogy az általa feltört állandó gyepterületnek megfelelő mértékű területen hozzon létre állandó gyepterületet. Ez lehet az eredetileg feltört gyepterület helyén is teljesíteni, de a gazdaság egyéb területén is megvalósítható.
Fontos enyhítés lesz, hogy az erdősítés céljából feltört gyepterületeket nem kell visszaállítani, de a karácsonyfa ültetvény és a rövid vágásfordulójú energiaerdő telepítésére nem terjed ki a kedvezmény.
Továbbra is kivételt jelentenek az ún. érzékeny állandó gyepterületek (Natura 2000 besorolású területen található állandó gyepterületek), melyeket előzetes engedély nélkül tilos feltörni. Ha mégis megtörténik, a gazdálkodót minden esetben kötelezik az eredeti helyen történő visszaállításra, és jelentős szankcióval jár. A Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer (MEPAR) térképes felületén ellenőrizhető, hogy az általunk használt gyepterület állandó és azon belül érzékeny besorolású gyepterület-e . ""
Válasz Tom250 #1297. hozzászólásáraEz azt jelenti, hogy a szántó művelési ág 5 év után "előlép" gyep rét valami ilyen művelési ággá.
Igazán ez akkor válhat szívássá, ha pl natúra 2000es, mert akkor a gyep lehet gyep marad örökre. (Nem tudom van e lehetőség natúrás gyepen művelési ágat váltani, tudtommal nincs)
Az ebben a szép, hogy ez eddig is így volt, ismerős járt így.
Erre most teljesen véletlen bukkantam. Ez most mi ez???
Másik kérdés: Jövőre van egy terület amit azért szeretnék pihentetni hogy kitudjam belőle gyomirtózni az évelő gyomokat. Ahhoz a Pih01 hasznosítási kód vajon megfelel?
Mert korábban ezt meglehetett oldani azzal hogy a Pih01-es terület nem lett EFA területként jelölve.
Válasz ASRFeri #1294. hozzászólásáraNekem van egy tar10-es pihentetett területem amibe tavasszal kukoricát akarnék vetni. Akkor ott most feb 28-ig nem csinálhatok talajmunkát vagy mi?!
Válasz Ganajos #1292. hozzászólásáraattól függ, hogy őszi vagy tavaszi kultúra megy oda, egyik esetben aug 31 a másik febr 28 kell fenntartani.
Válasz envagyok2 #1291. hozzászólásáraNekem is valami hasonló tervem lenne…
Szted az működhet, hogy idén még elhúzni lucernával, jövőre év közben szártépőzni, és így időzíteni, hogy szeptember elején lehessen egyet kaszálni, és a bálát értékesíteni?
Nem volt soha lucernám, nyilván a szeptemberi kaszálás már nem olyan minőségű, de azért annyira lenne jó, hogy értékesíteni lehet?
Válasz szanberg #1283. hozzászólásáraAug 31-ig kell fenntartani nem?
Válasz szanberg #1283. hozzászólásáraszerintem is jó, én annyival bolondítom meg, hogy be fogom vetni lucernával valami borús napon, aztán tisztitólag leszártépőzöm egy éjszaka alatt. szeptember elsején meg begurítom, ami lesz, és ősszel meg zölden lehordom, amit sarjad. de van évek óta kaszálom, ami szontén ideiglenes gyep, az is megy parlagnak, meg tisztító szártépőzöm éjszaka front kaszával meg hamster kocsival... lassan fele pénzt kapjuk búzáért, mint a német, a nyereségünk az övéknek a kerekítési különbözete, és azon fog baszakodni, hogy minden m2-ről le kell szedni a 2 ft hasznot, hogy túléljönk? szopjanak szart, és szarjanak sünt az összes. persze, az ukránok hozhatják az unióba a cuccot, de neked nyolcféle papírt kell a cucc mellé rakni, hogy ilyenolyannyomonkövethető. a kurva anyjába abba.
én már nagyon hiányolom a tájékoztatüó kampányt az óriásplakátokról, hogy az olasz tészta ellenőrizetlen ukrán gabonából készült. de ugyan így arra is kiváncsi vagyok, hogy a bonafarm etet-t ukrán terményt?
Ki hogy oldja meg az ugaroltatást jövőre?
Vettek valamit idén? Lucerna vagy valami takarónövényt?
Vagy marad a gaz zuzogatása?
Válasz :X) #1288. hozzászólásáraTudsz AKG-s területen is, csak nem igényelsz rá AKG kifizetést, mert ezt egyszer megteheted a támogatási időszak alatt.
Válasz szanberg #1283. hozzászólásáraTeljesen megfelelő. Mi már az előző SAPS + Zöldítés rendszerben a viznyomásos területeket is már külön parcelláknak rajzoltuk táblán belül és hagytuk elfüvesedni. PIH01 kóddal akkor is már 1-es szorzóval számított. Most az AÖP-ben így van 14 ha TAR 10-ünk amit a Sentinel nem kifogásol az idén 1 x sem. Évente 2 x zúzzuk le. AKG-s területből nem tudsz TAR10-et csinálni, erre figyelj.
Válasz Blackalex #1285. hozzászólásáraIgen. A lényeg, hogy bármely 3 évet nézve legalább 2 növény legyen.
Ja és persze nem választom az AÖP-ben a terménydiverzifikációt...
Sziasztok!
Jól gondolom, hogy arra vonatkozóan nincs kötelezettség, hogy egy adott évben többféle kultúrát kell termeszteni? Tehát akár az összes területen lehet csak búza. Aztán következő évben mondjuk az összes területen szója, hogy megvalósuljon a vetésváltás.
Válasz szanberg #1283. hozzászólásáraIgen. Sőt, azt is megteheted, hogy mondjuk idei búzatarlóba még az ősszel belevetsz valamilyen fűkeveréket, méhlegelőt, stb., hogy később elnyomja a gazt, és jövőre lehet TAR10.
Jó napot!
Szerintetek, olyan szántóra amiben takarmánynak fű volt vetve, tehát nem állandó gyep!!!! szóval a jövő évi kötelező 4% ugarhoz ezeket be tudom adni tarlónak???
Most ősszel tarra zúzom, igaz kettőt legeltettünk is, nem sokminden van rajtuk.
Magyarul a tak.fű "tarlója" az megfelel e ugarnak?
Január1-től szeptember végéig fent kell tartani ezt az állapotot, zúzás legeltetés tisztító kaszálás megengedett.
A.8. -as pontot választottuk az a kérdésem, hogy tarlóra milyen készítményt juttathatok ki? Talaj-Növénykondicionáló,Nitrogénmegkötő szer kijuttatása.
Válasz Tom250 #1277. hozzászólásáraAz az 5 az 10 cm.
Lazító dolog nekem új infó, szerintem azt nem lehetne.
Az meg, hogy 10 centiben kevered be a a talajba a baktériumot, azzal semmi gond nincs, erről olvastam egy cikkben, nem akarok hazudni, melyik nagy gyártó embere nyilatkozott, hogy ajánlott 15-20 cm ahogy írod is, de az sem baj, ha csak 10 centi, nyilván 15 optimálisabb lenne, de ez még attól nem kizáró ok a felhasználásra, nyilatkozta ezt az, aki forgalmazza, gyártja az anyagot.
Maga a cikk kimondottan Aöp-pel kapcsolatos volt.
Megpróbálom megkeresni.
Válasz Stabi #1279. hozzászólásáraNekem is ma jött a határozat.
Mondjuk nekem a mikrobiológiai vállalás miatt..
Kb ugyanaz van benne mint múltkor.
Az összes búza és árpa táblámat aratás után sekélyen megtárcsáztam és be is jelentettem!!
Most ujra kaptam az ellenőrzésről végzést, hogy jelentsem be az agrotechnikai műveletet ugyan azokra a táblákra ! Hozzá sem nyúltam a tarlóhántás óta, ami augusztus elején volt!
Valahogy igy gondoltam én is.
Csak mert már írtak emailt ,hogy nem végeztem el az agromehanicai dolgokat vagy miket.
Én pl tàrcsával nem tudom úgy leforgatni hogy az bele is menjen a tarló maradványal a földbe.
Válasz csabahegeszt #1275. hozzászólásáraÉn megvárom a szeptember 30-at, mert ugye addig a szármaradványok nagy részének a talajfelszínen kell maradniuk és 5cm-nél mélyebben nem szabad művelni (kivéve lazító).
A tarlóbontó engedélyokiratában pedig az szerepel hogy "annál a munkaműveletnél javasolt elvégezni, amikor a tarlómaradványok többségét a talaj felső 15-20 cm-es rétegébe bekeverik."
Így ezt egyértelműen csak szept 30 után lehet kijuttatni.
Válasz csabahegeszt #1275. hozzászólásáraSzerintem ilyen időkorlát nincs, legalább is ilyen szűk nincs, bálázd be, aztán ha kitetted 15 napon belül jelentsd le a kijuttatást.
Kukorica után is lehet, tehát gyanítom nincs olyan, hogy el vagy késve.
Meddig lehet vagyis kell ezt a tarlóbonto fityfaszt kijuttatni és betárcsázni?
Mert most kaszáltam le az árpa és búza tarlót ,be szeretném bálázni.
Vagy már elkéstem?
A támogatáshoz kell
Ha a lucernát fel akarom törni és egy sekély tárcsával kezdeném, akkor ott is 30 napon belül vetni kell valamit vagy olyannak számít mint a sekély tarlohantas és lehet bármikor csinálni?
Válasz plenard #1272. hozzászólásáraKöszönöm. Nekem is így mondták, csak keresi az ember a megerősítést, mert kicsit zavaros még az egész, aztán öngólt nem szeretnénk.
Válasz A.I. #1267. hozzászólásáraÉn is ezt csináltam. Falugazdasz szerint eleg a vetést jelenteni.
Van akit már ellenőriztek?
Talált komment , kinek mit intézett a királya >>> " Olaszország is az unió tagja ! Vannak részek ahol aratás után direktvetettek tarlóba szóját a mellette levő parcellát meg szántotta 60cm mélyen s azóta is úgy van el munkálatlanul ! S nem kicsi területekről van szó ! Heti szinten járom észak olaszt s látom nem úgy mesélték ! "
Válasz Bzsr #1268. hozzászólásáraNekem ez nem aöp 2 pont teljesítéséhez kell, az kipipálva elvileg mikrobiológiai készítménnyel.
Ezért kérdés ez számomra, mert kifagyó talajtakaróval próbálkoznék, de alá akarok lazítani, a vetést bejelentem, mert az ugye ha minden jól megy kímel zöld lesz, ne legyen belőle értetlenkedés.
Viszont ebben az esetben lazítást be kell-e jelenteni?
Ha a vetést jelentem, jövő hétre tervezem, azt mennyi napon belül kell jelenteni, 15?
Válasz A.I. #1263. hozzászólására10cm-nél mélyebb művelés esetén 30 napon belül vetni kell. Én így csináltam lazítózás után. Lejelentve. Elvileg szeptember 30 után takarónövény terminálható és az "alapművelés" elvégezhető.
Forgatás nélküliben meg nincs glifo és desszikálás sem. De elirsz máshova 2.4-D mellé valami fopot és megoldva a gyomírtás
Válasz Anyuska #1266. hozzászólásáraSzeretnék takaró növényt, az ugye másodvetés, tavaszi főnövényig maradna.
Viszont én ezt csak önszorgalomból teszem, akkor elég csak a vetést jelentenem (már csak azért, nehogy az legyen a gond, hogy hogyan lett zöld)?
Biztos forrásból írom! Agrotechnikai műveletet csak azoknak kell bejelenti, akik: a forgatás nélküli talajművelést választották, AKG programban részt vesznek, illetve akik zöldtrágyát, vagy másodvetést végeznek. A szept. 30. előtti talaj munkákat, és a 30 napon belűli vetéseket a gazdálkodási naplóban kell rögzíteni.
Válasz Pont #1264. hozzászólásáraIgen valahogy így gondolom én is.
Válasz A.I. #1263. hozzászólásáraTalán csak a másodvetést (zöldtrágya, talajtakarás) kell jelenteni, ha pl. szept 1.szánt okt. 1 vet őszibúzát...
Válasz Anyuska #1262. hozzászólásáraSzerintem nem, de ha 10 cmnél mélyebb a művelés, akkor 30 napon belül vetni kell, a vetést pedig beadó felületen jelenteni kell, talán 15 napon belül.
Ez nem AÖP, ez az alaptámogatáshoz követelmény.
Ha jól írtam.
Segitséget szeretnék kérni! Szerintetek minden esetben be kell jelenteni az elvégzett tárcsázást, vagy talajlazítást? AÖP-ben növénydiverzifikáció és táblaméret korlátozás lett választva!
Válasz berenyil2 #1260. hozzászólásáraÍgy van nem lehet csak a listában szereplő hatóanyagokat használni. A diquat és a glifozat nincs benne. Valamint az egyéb szükség helyzeti engedélyes anyagok sem.
Jól látom, hogy Forgatás nélküli vállalásban nem nagyon lehet desszikáló szert használni? Reglone sincs a listában...
Valaki tud erről valami konkrétumot?
Köszi!
Üdv,
LAci
Válasz Frapter #1258. hozzászólásáraKöszönöm! Még annyi lenne, hogy ha az akg miatt lejelentem a másodvetést zöldtrágyázás céljából, akkor ugye nem kell külön a talajtakarás takarónövények vetésével részt is külön lejelenteni?
Válasz Selvin #1257. hozzászólásáraÚj agrotechnika beszúrásával. Mindegyik külön agrotechnika. Táblasorszám/1; táblasorszám/2; táblasorszám/3; ...
Sziasztok! Forgatás nélküli esetén le akarom jelenteni a munkákat (lazítás, tárcsázás, vetés), de egyszerre csak egyet tudok megadni. Hogy lehet a többit is felvinni? Vagy új adatváltozást kellene küldeni minden műveletre?
Válasz VMisi #1244. hozzászólására
https://phylazonit.hu/termek/phylazonit-tarlobonto/?attribute_kiszereles=20+liter
Válasz Gazdász93 #1254. hozzászólásáranettó 1o ezer
A szárlebontó 17ezer/ha. Tavaszon ez emlékeim szerint 4-5 ezer volt. Jövőre a parlagra szerencsére nem kell AÖP-t vállalni. :D Egyébként is a jövőbeli 3-4 ezer forintos prognosztizálható terményárak miatt vessen az akinek 6 anyja van.
Válasz VMisi #1250. hozzászólására A szubjektív véleményem, hogy értelme semmi, viszont ez volt számomra a legegyszerűbb 2 pont.